Norsk folkrocks fremtid kan endelig oppleves hjemme i stua!
7.10.2022 13:19:03 CEST | Sounds Like Gold | Pressemelding

Gangar: "Fjellets melodi", single release: 07.10.2022
“Det er jo metall!» var reaksjonen til Richard Max, gitaristen i Gangar og hovedarrangør av “Fjellets Melodi”, da han hørte tittelen til dette opptaket, som ble funnet i Norsk Folkemusikksamling på Nasjonalbiblioteket.
Etter at musikalsk leder og felespiller i Gangar, Mattias Thedens, transkriberte slåtten og sendte den til Richard, fikk han den samme slåtten tilbake, med et svært metall- arrangement med en kompleks “djent” del, inspirert av metalbandet Meshuggah, og en virtuos gitarsolo med en god dose “shred”. Låta har siden blitt en stor publikumsfavoritt.
"Fjellets melodi viste seg å ikke bare å være en veldig metal tittel, men også en heidundranes trall! Den melankolske melodien kledde godt tunge mørke riff, ja vi kledde til og med fela heftig vreng..!" - Richard MaxMidt i låta begynner plutselig hele bandet å gaule på Bånsullen “He du vondt i magen”, som også ble funnet i Norsk Folkemusikksamling. Slåtten og sangen har ingenting med hverandre å gjøre, men teksten “Setter han deg på en liten stein, så piller han ut både marg og bein” passet for perfekt inn i arrangementet for å ikke ha den med.
Gangar har lært den originale slåtten fra et opptak av felespilleren Ole “Ola” Løseth (1897-1978) fra Rindal i Møre og Romsdal. Ola Løseth hadde lært slåtten av Knut Volløyhaug (1881-1954), og opptaket var gjort av Melvin Tronsgård i 1969.
Gangars debut-EP «Tre danser» slippes 2. desember 2022. Releasekonsert på Tuvas Blodklubb 3. desember.
Frontfigur og felespiller Mattias Thedens har vokst opp i en folkemusikerfamilie, og har spilt norsk og amerikansk folkemusikk siden han var 9 år. Saxofonist Oskar Lindberget har røttene planta i jazztradisjonen og har til tross for sin unge alder bidratt på intet mindre enn 18 utgivelser. Gitarist Richard Max har bakgrunn som trommeslager og blodfan av prog-metal, og står bak de synkoperte rytmene og gitarriffene med høy vreng. Trommeslager Henrik Dullum har røtter i rocken som han har vokst opp med, og ble eksponert for folkemusikken etter at han kom fra Trondheim til storbyen Oslo. Bassist Jonas Thrana Jensen har bakgrunn i populærmusikk og rock, og har gjennom Gangar funnet interessen for å utforske folkemusikktradisjonen.
Mattias Truell Thedens: hardingfele, fele
Oskar Goendvrind Lindeberget: altsaxofon, barytonsaxofon
Richard Max: elgitar
Jonas Thrana Jensen: elbass
Henrik Dullum: trommer
Singelrelease: 07.10.2022
Artist: Gangar
Tittel: Fjellets melodi
ISRC: NOGHH2295010
Plateselskap: Heilo
Nøkkelord
Kontakter
Frøydis Bergheim RuudLabel Manager / A&R / Promotion
Heilo / Odin / Hubro
Bilder






Lenker
Om Sounds Like Gold
Følg pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sounds Like Gold på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Tora Augestad ute med første egenkomponerte album "Vårvill"27.3.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
I dag er den kritikerroste vokalisten Tora Augestad ute med albumet Vårvill. Utgivelsen er hennes første album med egne komposisjoner, og består av musikk skrevet av Augestad til tekster av poeten Ruth Lillegraven.
Konradsen beveger seg mellom det nære og det storslåtte på "Hunt, Gather"27.3.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Konradsen er endelig tilbake med sitt tredje album "Hunt, Gather" - en personlig og ettertenksom utgivelse om om livet man har brukt mange år på å jage, og om lengselen etter noe mer. "Hunt, Gather" er ute nå.
Fersk folkrock møter legendarisk rockfolk – Gangar og Bare Egil slipper festlåta “Eg er liten”13.3.2026 08:55:00 CET | Pressemelding
Når tradisjonssterk folkrock møter en av Norges mest særegne rockeprofiler, oppstår det gnister. Nå slår Gangar og Bare Egil seg sammen for aller første gang – og resultatet er den heidundrende festlåta “Eg er liten”.
Fresh folk rock meets legendary rockfolk - Gangar and Bare Egil release the party anthem “Eg er liten”13.3.2026 08:55:00 CET | Press release
When tradition-rooted folk rock meets one of Norway’s most distinctive rock personalities, sparks are bound to fly. Now Gangar and Bare Egil join forces for the very first time, and the result is the riotous party anthem “Eg er liten.”
Lars Anders Tomter og 1B1 med nytt album: Nordiske verk for bratsj og strykeorkester13.3.2026 08:55:00 CET | Pressemelding
1B1 og Lars Anders Tomter lanserer nytt album med nordiske verk for bratsj og strykeorkester. En musikalsk reise gjennom nordiske uttrykk – fra byens pulserende overflate til skyggenes landskap og sorgens stille sang.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
