Norges idrettsforbund får ros for håndteringen av koronapandemien
21.5.2022 11:26:35 CEST | Norges idrettsforbund | Pressemelding

– Av fremlagte oversikter og spørreundersøkelse i idrettskretser og særforbund fremgår det at Norges idrettsforbund har ivaretatt balansen mellom å støtte aktiviteter og ivareta smitteverntiltak på en god måte, sier leder for evalueringsutvalget, Anne Husebekk, og legger til:
– Utvalget har begrenset informasjon om hvordan lokale idrettslag i organisasjonen vurderer NIF sentralt sin innsats for å håndtere pandemien. Utvalget understreker imidlertid at idrettslag med mange idretter og ulike smittevernregimer hadde utfordringer med å følge informasjonsstrømmen underveis gjennom pandemien.
Utvalget fremhever Idrettsforbundets innsats og initiativ til å etablere politisk dialog på myndighetsnivå for å ivareta idrettens behov for målrettede kompensasjonsordninger. NIF samarbeidet også tett med myndighetene for å utarbeide hensiktsmessige smittevernrutiner for idretten.
Utvalget mener den tidlige etableringen av egen beredskapsgruppe var hensiktsmessig og en viktig forutsetning for å kunne håndtere løpende utfordringer og problemstillinger for idretten underveis i pandemien.
Utvalget fremmer flere anbefalinger til NIF for å møte pandemiens konsekvenser for idrettsorganisasjonen på en best mulig måte.
– Som følge av betydelig frafall i medlemsmassen og blant de frivillige er det av avgjørende betydning at det gjøres et samlet og strategisk prioritert arbeid for å få tilbake medlemmer og frivillige til idretten. Det må skje i tett dialog og kommunikasjon med bevilgende myndigheter. Samtidig må tematikken stå høyt på den idrettspolitiske agendaen internt i idretten i tiden som kommer, sier Husebekk.
Oppsummering av de øvrige anbefalingene fra evalueringsutvalget:
- NIF må utarbeide oppdaterte beredskapsplaner som hensyntar erfaringene fra NIFs beredskapsarbeid under pandemien.
- NIF bør gjennomføre beredskapsøvelser i «fredstid» for å stå best mulig rustet ved en fremtidig krisesituasjon.
- NIF bør utarbeide forslag til forbedrede kommunikasjonsmodeller til fleridrettslag for å sikre god informasjonsflyt til organisasjonens ytterste ledd.
- NIF bør innhentes kunnskap fra toppidrettsutøvere om de viktigste læringspunktene fra pandemihåndteringen i et toppidrettsperspektiv.
- NIF bør fortsette å videreutvikle digitale kommunikasjonstjenester for å sikre en bærekraftig og effektiv informasjons- og kommunikasjonsflyt ved fremtidige kriser.
– Idrettsstyret takker utvalget for en grundig og svært nyttig evalueringsrapport. Idrettsstyret vil følge opp utvalgets funn og anbefalinger og har bedt om en oppfølgingsplan slik at vi er godt forberedt og kan stå enda bedre rustet ved fremtidige beredskapssituasjoner, sier idrettspresident Berit Kjøll.
Kontakter
Finn AagaardKommunikasjonsansvarlig
Tel:917 09 391finn.aagaard@idrettsforbundet.noBilder

Om Norges idrettsforbund
Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF) er det øverste organ i Norges største folkebevegelse. NIFs visjon er idrettsglede for alle.
Følg pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Ytterligere én utøver tatt ut til Paralympics i Milano/Cortina17.2.2026 11:08:41 CET | Pressemelding
Olympiatoppen tok tirsdag ut ytterligere én utøver til Paralympics i Milano/Cortina. Totalt er det tatt ut 15 norske utøvere til lekene, som arrangeres fra 6.-15. mars. Troppen er nå komplett.
Tre utøvere tatt ut til Paralympics i Milano/Cortina2.2.2026 13:07:24 CET | Pressemelding
Olympiatoppen tok mandag ut ytterligere tre utøvere til Paralympics i Milano/Cortina. Totalt er det tatt ut 14 norske utøvere til lekene, som arrangeres fra 6.-15. mars.
25 utøvere tatt ut i femte uttak til OL i Milano/Cortina26.1.2026 11:59:43 CET | Pressemelding
Olympiatoppen tok mandag ut den femte gruppen utøvere til OL i Milano/Cortina. Det ble tatt ut 25 utøvere til de olympiske leker og ingen til Paralympics. Totalt er det tatt ut 80 utøvere til OL og 11 til Paralympics. Dette var siste uttak for OL. Det kommer ytterligere ett uttak til Paralympics.
21 utøvere tatt ut i fjerde uttak til OL og Paralympics i Milano/Cortina20.1.2026 13:30:41 CET | Pressemelding
Olympiatoppen tok tirsdag ut den fjerde gruppen utøvere til OL og Paralympics i Milano/Cortina. Det ble tatt ut 17 utøvere til de olympiske leker og fire til Paralympics. Totalt er det så langt tatt ut 55 utøvere til OL og 11 til Paralympics. Neste og siste uttak er planlagt 25. januar.
12 utøvere tatt ut i tredje uttak til OL/PL i Milano Cortina13.1.2026 08:59:50 CET | Pressemelding
Olympiatoppen tok tirsdag ut den tredje gruppen utøvere til OL i Milano Cortina. Det ble tatt ut 11 utøvere til de olympiske leker og én til Paralympics. Totalt er det så langt tatt ut 38 utøvere til OL og sju til Paralympics. Neste uttak er planlagt 20. januar.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
