Norges arktiske universitetsmuseum 150 år

Takket være iherdig innsats fra mange vitenskapsinteresserte mennesker, ble Tromsø Museum etablert 16. oktober 1872. Bak lå erkjennelsen om at det ikke var nok med sommerekspedisjoner sørfra når man skulle utforske Nord-Norge og de arktiske områdene. Det var behov for en egen vitenskapelig institusjon i nord som kunne utforske, samle og dokumentere denne delen av verden; både natur, forhistorie og levende kultur.
Før museet ble etablert, var det store deler av naturen i nord som ikke var studert eller vist interesse for, og flere landområder i Arktis var ennå ikke kartlagt. Dette skulle museet være med på å forandre. Selv om museet ikke var så stort i 1872, var det ambisiøst. Det er det fortsatt, sier direktør ved Norges arktiske universitetsmuseum og akademi for kunstfag ved UiT, Lena Aarekol:
– Norges arktiske universitetsmuseum har et solid verdigrunnlag som vi tar med oss videre de neste 150 årene. Vi er, og skal fortsette å være, en av de viktigste arenaene for deling av kunnskap til et bredt publikum, sier Aarekol.
Planene for jubileumsåret er også ambisiøse. I løpet av året åpnes det fem nye utstillinger som alle er egenproduserte. Utstillingene er basert på både aktuell forskning og «gull» fra museets samlinger. Det planlegges også en rekke arrangementer, og jubileumsåret toppes med en folkefest på selve dagen, 16. oktober. Dessuten har Posten valgt å gi ut et eget jubileumsfrimerke tilegnet Norges arktiske universitetsmuseum.
Museet var Nord-Norges første vitenskapelige institusjon og ble 1. januar 1976 en del av Universitetet i Tromsø.
– Museet skal fortsette å være et sted for forskning med stor bredde og engasjert formidling. Kunnskapen skal deles, og det skal vi feire i 2022 med markeringer på alle våre besøksenheter, sier Aarekol.
Følg oss gjerne gjennom jubileumsåret på www.uit.no/tmu!
Kontakter
Lena AarekolDirektørNorges arktiske universitetsmuseum og akademi for kunstfag
Tel:77645010Tel:48049883lena.aarekol@uit.noBilder





Om UiT Norges arktiske universitet
Følg pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiT Norges arktiske universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
UiT lanserer 16 nye mikroemner – tilpasset et arbeidsliv i endring12.12.2025 10:51:56 CET | Pressemelding
Praktisk KI, logikk og argumentasjon, programmering og mangfoldskompetanse er noen av UiTs nye mikroemner.
Minneord: En drivkraft i nord har forlatt oss6.12.2025 14:28:19 CET | Pressemelding
Det er med stor sorg UiT Norges arktiske universitet mottok budskapet om at tidligere rektor professor Anne Husebekk gikk bort 05.12. etter noe tids sykeleie.
Anne Husebekk har gått bort6.12.2025 14:12:57 CET | Pressemelding
Den tidligere UiT-rektoren døde 5. desember 2025 etter at hun i vinter ble rammet av alvorlig kreftsykdom. Hun ble 69 år gammel.
Mohnprisen for 2026 til kanadiske John Smol3.12.2025 16:03:56 CET | Pressemelding
Professor John Smol ved Queen's University får prisen for sin rolle i å identifisere faktorar som driv miljøendringar i Arktis.
Ingen kutt for sykepleierutdanningene ved UiT3.12.2025 11:40:15 CET | Pressemelding
I avtalen om neste års statsbudsjett beholder UiT pengene til sykepleierutdanningene i Nord-Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
