Norge og Storbritannia undertegnet luftfartsavtale
16.12.2020 14:56:54 CET | Samferdselsdepartementet | Pressemelding

- Storbritannia er et viktig land for oss, og mye flytrafikk går til eller via Storbritannia. Jeg er derfor meget tilfreds med å få en avtale på plass, sier Hareide som undertegnet avtalen sammen med Richard Wood, Storbritannias ambassadør til Norge.
EU jobber med at deres avtale med Storbritannia også skal omfatte flysikkerhet. Dersom det blir resultatet, må Norge også ha en tilsvarende avtale om flysikkerhet med Storbritannia. Samferdselsdepartementet er i dialog med Storbritannia og Europakommisjonen om dette.
EU har nylig publisert beredskapstiltak i form av forordninger blant annet når det gjelder grunnleggende flyforbindelser og flysikkerhet. Den norske holdningen er at forordningen ikke må tas inn i EØS-avtalen og at Norge anvender vår fremforhandlede avtale isteden. Dette avklares med EU i løpet av de kommende dagene. Når det gjelder forordningen om flysikkerhet, mener Samferdselsdepartementet derimot at denne bør tas inn i EØS-avtalen for å sikre like konkurransevilkår for norske luftfartsaktører.
Bilder


Om Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Nå blir det påbudt med hjelm for alle på ATV3.11.2026 14:44:20 CET | Pressemelding
– På en ATV sitter du helt ubeskyttet hvis du krasjer. Hjelm kan ha mye å si for hvor alvorlig en ulykke blir. De siste fem årene er hele 251 personer skadd eller drept i ATV-ulykker. Det må vi gjøre noe med, og derfor innfører vi nå et påbud om hjelm, sier samferdselsminister Kamzy Gunaratnam.
Nye kontraktar sikrar at alle kan få lokalavisa i postkassa16.10.2026 13:00:19 CEST | Pressemelding
Samferdselsdepartementet har sendt ut ein konkurranse om statleg kjøp av avisdistribusjon til postkasser på tysdagar, torsdagar og fredagar til område utan kommersielle avisbodnett.
Presseinvitasjon: Samferdselsministeren til Finnmark mandag 12. oktober9.10.2026 16:45:15 CEST | Presseinvitasjon
Samferdselsminister Kamzy Gunaratnam skal på fylkestur til Finnmark (Kirkenes) mandag 12. oktober.
Presseinvitasjon: Samferdselsministeren til Trøndelag fredag 9. oktober8.10.2026 11:33:02 CEST | Pressemelding
Samferdselsminister Kamzy Gunaratnam skal på fylkestur til Trøndelag fredag 9. oktober. Veg, jernbane og mobilitetsløysingar i storbyområde er tema for dagen.
Statsbudsjettet 2027: Framleis høge ambisjonar for samferdsel7.10.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding
Regjeringa foreslår å løyve i alt 105 milliardar kroner til samferdsel i 2027. Mellom anna foreslår regjeringa å løyve 51,7 milliardar kroner til vegformål, 32,4 milliardar kroner til jernbana, 7,1 milliardar kroner til byområda og 3,4 milliardar kroner til luftfarten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom