Norge og Storbritannia er enige om en bilateral fiskeriavtale for 2023
Norge har inngått en bilateral avtale med Storbritannia som inkluderer gjensidig adgang til å fiske i hverandres soner, samt bytte av fiskekvoter for 2023.
– Jeg er svært fornøyd med at avtalen med Storbritannia er på plass, den gir norske fiskere forutsigbarhet, sier fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran og legger til:
– Forhandlingene har foregått i en god tone, har vært effektive og viser at vårt forhold til Storbritannia er tett og godt.
Gjensidig adgang til å fiske i hverandres farvann og bytte av fiskekvoter
I avtalen er Norge og Storbritannia enige om gjensidig adgang til å fiske bunnfisk i hverandres farvann. Avtalen er en videreføring av årets avtale og er utformet slik at partene har adgang til å fiske opp til 30 000 tonn i den andre partens sone i Nordsjøen i 2023. Det ble også avtalt at norske fartøy kan fiske inntil 20 000 tonn av sin nordsjøsildkvote i britisk sone mot at britiske fartøy kan fiske inntil 20 000 tonn av sin kvote for nvg-sild i norsk sone. Partene har avtalt et begrenset kvotebytte for å ivareta tradisjonelt norsk fiske i britisk sone lenger vest enn Nordsjøen.
– For hvitfiskflåte er det nå på plass en god løsning for begge parter, sier fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran og legger til:
– I pelagisk sektor har vi også fått bedre adgang til å fiske nordsjøsild enn vi hadde i år.
Utvidelse av det strategiske samarbeidet
Det er viktig at Norge fortsetter å utvikle et godt forhold til Storbritannia på fiskeriområdet. I likhet med Norge råder Storbritannia over store havområder og vi har en felles grense i Nordsjøen. Samtidig har Norge og Storbritannia ofte sammenfallende syn når det gjelder havforvaltning, og vi er derfor naturlige alliansepartnere. I avtalen er det tatt inn en referanse til å utvide det strategiske samarbeidet.
Les avtalen her.
Om Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Utredning av det EØS-rettslige handlingsrommet i anskaffelser av fartøy8.2.2023 07:00:00 CET | Pressemelding
I Hurdalsplattformen varsler regjeringen at en vil utnytte handlingsrommet i EØS-avtalen, for å sikre at norsk maritim industri effektivt kan konkurrere om offentlige oppdrag. Nå har fiskeri- og havministeren mottatt utredningen av handlingsrommet i EØS-avtalen.
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Trondheim 8. februar7.2.2023 12:51:51 CET | Presseinvitasjon
Næringsminister Jan Christian Vestre besøkjer Trondheim onsdag 8. februar. Under besøket vil næringsministeren opne SINTEF Battery Lab og halde innlegg på Lerchendalkonferansen.
Fiskeri- og havministeren til Bergen 8. februar7.2.2023 08:30:00 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran reiser til Bergen for å møte en rekke sjømataktører og delta på YoungFish-konferansen.
Næringsministeren deltar på EUs uformelle konkurranseevnerådsmøte6.2.2023 10:17:01 CET | Pressemelding
Næringsminister Jan Christian Vestre deltar 6.-7. februar på EUs uformelle konkurranseevnerådsmøte i Stockholm. Med krigen i Ukraina, energikrise, økt inflasjon og tilspisset global konkurranse som bakteppe, skal EUs ministre diskutere hvordan man kan møte dagens utfordringer og sikre Europas mål om konkurransedyktig grønn og digital omstilling.
PRIV: Stormøte om sirkulær økonomi fredag 3. februar1.2.2023 14:03:04 CET | Presseinvitasjon
Klima- og miljøministeren og næringsministeren inviterer til stormøte om sirkulær økonomi fredag 3. februar 2023.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom