Norge og Storbritannia enige om fiskerisamarbeid
30.9.2020 12:00:00 CEST | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
– Dette er en stor dag! Jeg er glad for at vi er i havn med en avtale med Storbritannia, som fra nyttår vil bli en viktig fiskerinasjon og samarbeidspartner, sier fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen.
Avtalen åpner for at partene kan avtale å bytte fiskekvoter, og at britiske og norske fiskere kan fiske i hverandres soner. Avtalen vil tre i kraft fra 1. januar 2021.
Bredt samarbeid
Konkrete avtaler om adgang til å fiske i hverandres soner og bytte av fiskekvoter vil bli gjort gjennom årlige fiskeriavtaler, som i dag. Andre deler av fiskerisamarbeidet i Nordsjøen vil bli regulert av en egen trepartsavtale mellom EU, Norge og Storbritannia.
– Jeg er glad for at vi nå har fått på plass en avtale som legger til rette for et bredt fiskerisamarbeid med et viktig land for Norge. Avtalen ivaretar våre forpliktelser etter havretten til å samarbeide med andre kyststater om delte fiskebestander i tråd med moderne prinsipper om bærekraftig forvaltning, økosystembasert tilnærming og føre-var-prinsippet. Vi skal også videreføre det gode samarbeidet vi har med EU om fiske i Nordsjøen. Vi ser frem til å få på plass en trilateral avtale mellom Norge, Storbritannia og EU om forvaltningen av felles bestander i Nordsjøen når brexit blir en realitet, sier utenriksminister Ine Eriksen Søreide.
Selvstendig kyststat
Britene har i nesten 40 år vært en del av EUs felles fiskeripolitikk. Når overgangsperioden etter brexit utløper 31. desember 2020, vil Storbritannia opptre som en selvstendig kyststat.
- Avtalen vi nå har signert legger til rette for et solid og godt fiskerisamarbeid. Forvaltningen av fiskebestandene blir aller best når kyststatene som deler en bestand er enige om hvordan dette skal skje, sier fiskeri- og sjømatministeren.
Avtalen mellom Norge og Storbritannia tilrettelegger for fiskerisamarbeid om kontroll, lisensiering og forskning. I tillegg gir den partene mulighet til å avtale gjensidig adgang til hverandres fiskerisoner og til bytte av fiskekvoter.
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Ny rapport: Naturtap er en forretningsrisiko for statlig eide selskaper16.9.2026 10:04:58 CEST | Pressemelding
En ny kartlegging viser at naturtap kan innebære en reell forretningsmessig risiko for mange selskaper med statlig eierandel.
Ny analyse av totalforsvarets avhengighet til PNT14.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Forsvarets forskningsinstitutt (FFI) har, på oppdrag fra Nærings- og fiskeridepartementet, vurdert betydningen satellittbasert posisjonsbestemmelse, navigasjon og tidsbestemmelse (PNT) har for totalforsvaret.
Internasjonalt romtoppmøte i Paris: – Andøya-oppskytingen er et viktig skritt i norsk og europisk romsamarbeid10.9.2026 12:42:40 CEST | Pressemelding
I kjølvannet av den historiske oppskytingen fra Andøya vil Norge styrke samarbeidet med europeiske partnere om romvirksomhet. Det var hovedbudskap da næringsminister Cecilie Myrseth deltok på et internasjonalt toppmøte om romvirksomhet i Paris torsdag 10. september.
Næringsministeren til Paris for å delta på toppmøte om romvirksomhet9.9.2026 14:56:25 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth besøker Paris torsdag 10. september, der hun deltar på høynivå toppmøte om romvirksomhet. Hun møter i tillegg Tysklands minister for forskning, teknologi og romvirksomhet til et felles pressemøte.
Vellykket oppskyting fra Andøya Spaceport5.9.2026 22:49:06 CEST | Pressemelding
Klokken 22.12 i dag ble bæreraketten Spectrum skutt opp fra Andøya Spaceport. Det er et stort skritt både for Norge og Europa.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom