Norge og Grønland er enige om kvoteavtale for 2021
5.12.2020 15:36:53 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding

På grunn av korona-pandemien var det ikke mulig å gjennomføre vanlige forhandlinger i år. Begge parter ble derfor tidlig enige om å videreføre kvotene for alle bestandene på same nivå som inneværende år. Norge og Grønland er også enige om å videreføre det gode forskingssamarbeidet.
Grønland sin kvote i Barentshavet i 2021 er satt til 4 000 tonn torsk, 900 tonn hyse og 450 tonn sei. I tillegg får Grønland en kvote på inntil 250 tonn bifangst av andre arter.
Den norske torskekvoten er på 1 350 tonn og kveitekvoten på 30 tonn.
Blåkveitekvoten på Vest-Grønland videreføres på 900 tonn, bunnelevende uer videreføres på 1 000 tonn og skolestkvoten ved Øst-Grønland videreføres på 100 tonn. Blåkveitekvoten på Aust-Grønland er på 275 tonn. I tillegg har norske fartøy en bifangstkvote på 150 tonn andre arter.
Forskingssamarbeidet mellom Norge og Grønland videreføres, særlig for blåkveite, torsk, uer og makrell.
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Fiskeri- og havministeren inviterer til innspillsmøte om fremtidens havbruksregulering27.3.2026 13:11:02 CET | Pressemelding
Som oppfølging av havbruksmeldingen inviterer fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss til innspillsmøte 19. mai 2026 kl. 09-12.
Regjeringen foreslår endringer i lov om tilskudd til sysselsetting av arbeidstakere til sjøs27.3.2026 11:45:00 CET | Pressemelding
Lovendringene er nødvendige for å få godkjent ordningen av EFTAs overvåkingsorgan ESA for en ny periode fra 2027.
Signerte avtale om norsk deltakelse i EUs Secure Connectivity-program26.3.2026 09:12:45 CET | Pressemelding
Norge og EU styrker samarbeidet om sikker satellittkommunikasjon med signering av Secure Connectivity-avtalen. Nå bindes Norge tettere til europeisk romsamarbeid.
Lavere markedsavgift for pelagisk og konvensjonell sjømat24.3.2026 09:48:34 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss har besluttet å senke markedsavgiften for pelagiske arter og konvensjonelle produkter. Målet er å lette situasjonen for næringen i en krevende tid.
Næringsminister Cecilie Myrseth til Brussel 25.-26. mars21.3.2026 08:00:07 CET | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth reiser til Brussel for å undertegne Secure Connectivity avtalen med EU.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom