Norge kom hjem med bronsemedalje fra biologiolympiaden
26.7.2022 12:10:20 CEST | UiO - Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet | Pressemelding

Ole Einar Dalen kom hjem med en bronsemedalje etter flere dager med tøffe eksaminasjoner i både praktiske og teoretiske biologikunnskaper. Årets finale gikk av stabelen 10-18 juli i Jerevan, Armenia, hvor ca. 500 elever fra 66 ulike land deltok.
Biologiolympiaden er en kunnskapskonkurranse for elever med biologi som programfag ved videregående skoler i Norge. Den nasjonale Biologiolympiaden blir arrangert av Institutt for Biovitenskap ved Universitetet i Oslo.
Etter to innledende runder kommer de 16 beste elevene til Oslo for en nasjonal finale. De fire beste får mulighet til å delta i den internasjonale biologiolympiaden. I 2023 er det De forenete arabiske Emirater som er vertsland. Skoler som ønsker å delta i Biologiolympiaden må sende navn på skole og kontaktperson til Biologiolympiadekomiteen ved IBV.
Kontakter
Synne Arstad Bjørnestad
e-post: s.a.bjornestad@ibv.uio.no
Bilder

Lenker
Om UiO - Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
UiO - Det matematisk-naturvitenskapelige fakultetSem Sælands vei 24
0371 Oslo
22 85 56 00http://www.mn.uio.no/
Det matematisk-naturvitskaplege fakultet har ein lang og stolt tradisjon innan forsking og undervising i dei klassiske realfaglege disiplinane. Fakultetet si verksemd dekkjer også eit breitt spekter av tverrfagleg forsking og ligg i front i Europa på fleire område.
Følg våre forskingsnyheiter på Titan.uio.no, som også er på Facebook og Twitter, eller abonner på nyheitsbrevet.
- UiO - Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
- Sem Sælands vei 24
- 0371 Oslo
- 22 85 56 00
- http://www.mn.uio.no/
Følg pressemeldinger fra UiO - Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiO - Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiO - Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
Presseinvitasjon: Gift på avveie16.10.2026 14:32:05 CEST | Presseinvitasjon
Hva forgifter Oslofjorden? Hvordan havner miljøgifter i Arktis, og hva vet vi egentlig om kjemikaliene vi får i oss? Onsdag 21. oktober samler Universitetet i Oslo forskere for å diskutere PFAS, mikroplast og miljøgifter, og hva forskningen forteller oss om risikoen for mennesker og natur.
Ny bachelor skal styrke tilgangen på kritisk teknologikompetanse6.10.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Studieprogrammet Technology Systems: Science & Engineering skal utdanne folk som kan utvikle og forstå teknologisystemer. UiOs første engelskspråklige bachelorgrad tilbys fra høsten 2027.
Ting du kan dø av i 2040 – og hvordan overleve2.10.2026 08:30:00 CEST | Presseinvitasjon
Svartedauden tilhører historiebøkene, men bakterien som forårsaket den, lever fortsatt. Hva skjer dersom fugleinfluensa blir bedre til å smitte mellom mennesker? Kan kroppens egne fettsyrer brukes til å bekjempe infeksjoner? Kan bakterier som ikke lenger lar seg stoppe av antibiotika, gjøres sårbare igjen? Og hvordan kan radioaktive stoffer brukes til å behandle kreft?
Bæret inneholder dobbelt så mye antioksidanter som blåbær1.10.2026 14:02:53 CEST | Aktuelt
Og du finner det i veikanter og hager. Nå vil forskere bruke den naturlige magien i et plaster.
Det finst mange stader bier kan trivast, men dei treng skogkantar for å kunne spreie seg27.5.2026 11:25:21 CEST | Aktuelt
Forskarar jobbar med kart over spreiingsrutene til biene. Nedbygging av natur kan skape for store avstandar mellom ulike populasjonar.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom