Noreg og Færøyane samde om fiskeriavtale
Noreg og Færøyane er samde om fiskeriavtale for 2023.
– Avtalen med Færøyane er viktig for oss. Norske fiskarar har lange tradisjonar for å fiske i færøyske farvatn. Det er bra at vi har fått på plass ein avtale som vidarefører desse fiskemogelegheitene også i 2023, seier fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran.
Avtalen for 2023 fører vidare kvotenivået frå i år. Det betyr at kvota på lange/blålange blir 3 000 tonn, brosmekvoten haldast på 1 500 tonn. Kvota for bifangst for andre artar på 800 tonn og makrellkvota på 6 600 tonn vidareførast frå i år. Makrellkvota kan fiskast både i færøyske farvatn, norsk økonomisk sone og internasjonalt farvatn.
Færøyane si kvote blir på 4 945 tonn torsk, 1 100 tonn hyse, 500 tonn sei og 400 tonn andre arter som bifangst i norsk sone. Det er ei vidareføring av kvotane for inneverande år.
I tillegg til desse kvotene, kan færøyske fartøy fiske opp til 5 450 tonn torsk, 500 tonn hyse og 300 tonn andre artar som bifangst, som dei har fått gjennom bytteavtalen sin med Russland. Samtidig kan norske fartøy fiske opp til 50 000 tonn av den norske kolmulekvota for 2023 i færøyske farvatn.
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Utredning av det EØS-rettslige handlingsrommet i anskaffelser av fartøy8.2.2023 07:00:00 CET | Pressemelding
I Hurdalsplattformen varsler regjeringen at en vil utnytte handlingsrommet i EØS-avtalen, for å sikre at norsk maritim industri effektivt kan konkurrere om offentlige oppdrag. Nå har fiskeri- og havministeren mottatt utredningen av handlingsrommet i EØS-avtalen.
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Trondheim 8. februar7.2.2023 12:51:51 CET | Presseinvitasjon
Næringsminister Jan Christian Vestre besøkjer Trondheim onsdag 8. februar. Under besøket vil næringsministeren opne SINTEF Battery Lab og halde innlegg på Lerchendalkonferansen.
Fiskeri- og havministeren til Bergen 8. februar7.2.2023 08:30:00 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran reiser til Bergen for å møte en rekke sjømataktører og delta på YoungFish-konferansen.
Næringsministeren deltar på EUs uformelle konkurranseevnerådsmøte6.2.2023 10:17:01 CET | Pressemelding
Næringsminister Jan Christian Vestre deltar 6.-7. februar på EUs uformelle konkurranseevnerådsmøte i Stockholm. Med krigen i Ukraina, energikrise, økt inflasjon og tilspisset global konkurranse som bakteppe, skal EUs ministre diskutere hvordan man kan møte dagens utfordringer og sikre Europas mål om konkurransedyktig grønn og digital omstilling.
PRIV: Stormøte om sirkulær økonomi fredag 3. februar1.2.2023 14:03:04 CET | Presseinvitasjon
Klima- og miljøministeren og næringsministeren inviterer til stormøte om sirkulær økonomi fredag 3. februar 2023.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom