Nordmenn blåser i fargen på bruktbilen
27.5.2021 08:16:00 CEST | If | Pressemelding
Lite rust kommer langt ned på vurderingslista. Bare et fåtall sier at farge er viktig.
Det går frem av en fersk landsrepresentativ undersøkelse YouGov har gjort på oppdrag for forsikringsselskapet If.
– Nordmenn vil ha mest mulig igjen for pengene. Forholdet mellom tilstanden bilen er i, hvor mange kilometer den har tilbakelagt og hva du må betale, er avgjørende for de fleste, sier kommunikasjonssjef Sigmund Clementz i If.
48 prosent svarer «pris», 46 prosent «teknisk stand» og 34 prosent «hvor langt bilen har kjørt» på spørsmålet «Hva legger du mest vekt på ved bruktbilkjøp?». Det er mulig å velge maksimum tre svar fra en liste på 12 alternativer.
Serviceheftet er viktig
27 prosent skjeler til bilens historikk, altså hvordan den har fulgt servicen, vært til EU-kontroller og om den har hatt skader. Tidligere eiere er også viktig.
19 prosent er opptatt av hvor gammel bilen er. Omtrent like mange, 18 prosent, svarer at de er opptatt av merke og modell.
– En del synes nok det er vanskelig å finne ut av historikken til bilen. Vi vet imidlertid gjennom en tjeneste for bilhistorikk vi har på nettet, If Bilhjelpen, at når det er enkelt å titte den forrige eieren i kortene, gir det ekstra trygghet for kjøperen, sier produktspesialist Kenneth Havrevoll i If.
Han oppfordrer alle til å sjekke serviceheftet og spørre ut eier grundig om skader.
Bilens utseende teller mindre
– Det er lett å kjøpe katta i sekken hvis bilen kosmetisk ser fin ut, men at eieren har brukt mer penger på poleringsvoks enn service på verksted, sier Havrevoll.
Likevel kan det virke som de færreste går i pusseklutfella: Bare 5 prosent svarer at kosmetisk stand utvendig og innvendig er viktig. 4 prosent er opptatt av farge.
15 prosent svarer «lite eller ingen rust», 10 prosent «praktiske egenskaper» og 6 prosent «plass».
Nøkkelord
Kontakter
Sigmund ClementzKommunikasjonssjef | Bolig/Bil
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder


Om If
If er det største forsikringsselskapet i Norden, med over 4,5 millioner kunder, både privatpersoner og bedrifter. Vi forsikrer hver femte bolig og bil i Norden, og tilbyr personforsikring for privatpersoner og bedrifter.
Vi har 10 000 ansatte, spredt over flere forretningsområder og land, som sammen sørger for at våre privat- og bedriftskunder får riktig hjelp. Takket være vår størrelse og bredde kan vi være nær kundene våre og tilby trygg forsikring. Vårt løfte til kundene våre er kjernen i vår identitet – If hjelper mye.
If er heleid av finske Sampo, som er notert på Nasdaq-børsen i Helsingfors, Stockholm og København. I 2025 ble Topdanmark en del av If. If har hovedkontor i Sverige, og opererer også i Baltikum.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
Kraftig uvær på vei - mange skader kan forebygges på fem minutter18.9.2026 16:11:12 CEST | Pressemelding
Meteorologene varsler opptil 100 millimeter regn og kraftig vind flere steder på Vestlandet og deler av Rogaland i helgen. If oppfordrer folk til å gjøre enkle tiltak nå for å redusere risikoen for skader på bolig og eiendeler.
Større verdier går opp i røyk17.9.2026 09:48:07 CEST | Pressemelding
Nye tall viser at erstatningene etter boligbranner økte med 24 prosent første halvår i år. Samtidig frykter forsikringsselskapet If at klimaendringer kan bidra til større brannskader i årene som kommer. Film eiendelene dine er oppfordringen fra forsikringsselskapet.
3 av 10 har vurdert å bytte jobb på grunn av stress7.9.2026 08:58:45 CEST | Pressemelding
Tilbake i hamsterhjulet etter sommerferien sitter mange med nye tanker om arbeidslivet.
Økende etterspørsel etter helseforsikring og forebygging12.8.2026 07:33:30 CEST | Pressemelding
Sampo-konsernet leverer nok et solid kvartal, der If øker antall kunder, både i privat- og bedriftsmarkedet. Personforsikring fortsetter å være det raskest voksende produktområdet. Stadig flere bedrifter ser en frisk arbeidsstyrke som en forutsetning for god drift, ifølge If Helps a Lot Report for andre kvartal.
If på Arendalsuka 202628.5.2026 16:40:05 CEST | Pressemelding
Vi i If forsikrer om at vi er godt forberedt til Arendalsuka 2026. Både i våre egne arrangementer og fra andres scener vil vi snakke om forebyggende helse, sykefravær og klimatilpasning. Full oversikt her!
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
