Nordlands-bedrifter skal kjempe mot plast i havet
Åtte næringsmiljøer fra ulike bransjer ble i dag tatt opp i Innovasjon Norges program for næringsklynger. En av dem er Marine Recycling Cluster i Vesterålen.
– Jeg har tro på at denne klyngen vil bidra med verdifull kompetanse i kampen mot forsøpling av havet. Plast i havet er stort problem. Ikke bare for livet i havet, men også for alle som lever av havet, sier fiskeri- og sjømatminister Harald T. Nesvik.
Sterke havbedrifter
Klynger består av små og store bedrifter, kunnskapsmiljøer og offentlige utviklingsaktører. Aktørene finner sammen og deler kunnskap og erfaringer.
Marine Recycling Cluster har som formål å utvikle produkter og tjenester innen marin rydding og gjenvinning. Bedriftene som deltar representerer et spekter av bransjer; fra droneovervåking og marin bioforskning til opprydding og behandling av avfall.
– Jeg tror ikke det er tilfeldig at klyngen har hovedsete i Vesterålen og Nordland. Her har vi sterke havbedrifter, som kan jobbe nasjonalt og internasjonalt mot havforsøpling. Denne klyngen kan være med på å styrke konkurransekraften og trygge arbeidsplasser, sier statssekretær Geir Inge Sivertsen i Nærings- og fiskeridepartementet.
Viktig for omstilling
Utvikling av klynger er en viktig del av regjeringens næringspolitikk. Regjeringen har styrket satsingen på klynger for å fremme omstilling i næringslivet.
Fakta om Klyngeprogrammet Norwegian Innovation Clusters:
- Programmet støtter utviklingen av klynger over hele landet. Programmet består av tre nivåer. De åtte klyngene som ble utnevnt i dag er såkalt Arena og Arena Pro-klynger. Arena-nivået omfatter nyetablerte samarbeidsinitiativ.
- Marine Recycling Cluster har fått status som Arena-klynge.
Kontakter
Pressevakt NFD
Tel:902 51 303 (ikkje SMS)media@nfd.dep.noOm Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Foreslår å fase ut farledsbevis for russiske navigatører11.7.2025 15:00:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen vil fase ut muligheten for russiske navigatører til å føre større skip uten los i norske farvann.
Norge styrker samarbeidet med Ukraina under gjenoppbyggingskonferansen i Roma10.7.2025 16:30:00 CEST | Pressemelding
Norge står fast i sin støtte til Ukraina. Næringsminister Cecilie Myrseth leder den norske delegasjonen til Ukraine Recovery Conference (URC) som i år finner sted i Roma 9.–11. juli. Med til Roma er representanter fra næringsliv og sivilsamfunnet.
Norge inngår nye avtaler for å styrke Ukrainas energisikkerhet og grønne omstilling10.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
For å støtte gjenoppbygging og utvikling av et fremtidig og mindre sårbart energisystem, inngår Norge nå tre nye samarbeidsavtaler med NEFCO, UNDP og Energy Community.
Norge og Italia skal samarbeide om kritiske råvarer9.7.2025 16:55:56 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth møtte Italias industriminister Adolfo Urso i Roma for å følge opp avtalen mellom Norge og Italia om samarbeid om kritiske råvarer.
Norge inngår stor og viktig frihandelsavtale3.7.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
I går ettermiddag ble Norge og de andre EFTA-landene enige om en ny frihandelsavtale med MERCOSUR-landene i Sør-Amerika. Energi, industrivarer, skipsfart og sjømat er blant næringene som vil få bedre markedsadgang.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom