Nordlands-bedrifter skal kjempe mot plast i havet
Åtte næringsmiljøer fra ulike bransjer ble i dag tatt opp i Innovasjon Norges program for næringsklynger. En av dem er Marine Recycling Cluster i Vesterålen.
– Jeg har tro på at denne klyngen vil bidra med verdifull kompetanse i kampen mot forsøpling av havet. Plast i havet er stort problem. Ikke bare for livet i havet, men også for alle som lever av havet, sier fiskeri- og sjømatminister Harald T. Nesvik.
Sterke havbedrifter
Klynger består av små og store bedrifter, kunnskapsmiljøer og offentlige utviklingsaktører. Aktørene finner sammen og deler kunnskap og erfaringer.
Marine Recycling Cluster har som formål å utvikle produkter og tjenester innen marin rydding og gjenvinning. Bedriftene som deltar representerer et spekter av bransjer; fra droneovervåking og marin bioforskning til opprydding og behandling av avfall.
– Jeg tror ikke det er tilfeldig at klyngen har hovedsete i Vesterålen og Nordland. Her har vi sterke havbedrifter, som kan jobbe nasjonalt og internasjonalt mot havforsøpling. Denne klyngen kan være med på å styrke konkurransekraften og trygge arbeidsplasser, sier statssekretær Geir Inge Sivertsen i Nærings- og fiskeridepartementet.
Viktig for omstilling
Utvikling av klynger er en viktig del av regjeringens næringspolitikk. Regjeringen har styrket satsingen på klynger for å fremme omstilling i næringslivet.
Fakta om Klyngeprogrammet Norwegian Innovation Clusters:
- Programmet støtter utviklingen av klynger over hele landet. Programmet består av tre nivåer. De åtte klyngene som ble utnevnt i dag er såkalt Arena og Arena Pro-klynger. Arena-nivået omfatter nyetablerte samarbeidsinitiativ.
- Marine Recycling Cluster har fått status som Arena-klynge.
Kontakter
Pressevakt NFD
Tel:902 51 303 (ikkje SMS)media@nfd.dep.noOm Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Forvaltningsvirksomheten i Argentum selges10.9.2025 10:01:51 CEST | Pressemelding
Argentum Fondsinvesteringer, som er heleid av staten, har inngått avtale om å selge forvaltningsvirksomheten til EGD Holding for 225 millioner kroner. Salget er betinget av Stortingets tilslutning.
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Brasil for å signere ny handelsavtale9.9.2025 12:48:26 CEST | Pressemelding
Avtalen innebærer at Norge får tollfri handel for nesten alle varer som eksporteres til Brasil og Argentina.
Utsetter krav til rapporteringsutstyr for flåten under 8 meter5.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havministeren har besluttet å utsette kravet om innføring av elektronisk fangstrapportering og VMS-utstyr for fiskefartøy under 8 meter. Samtidig forlenges perioden med myk håndheving for fartøy mellom 8 og 11 meter inntil videre.
Vil utlyse areal for havbruk til havs2.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen har besluttet at det vil lyses ut areal hvor havbruk til havs kan etableres. – En ny viktig milepæl, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
Fortsatt adgang til USA for norsk sjømat1.9.2025 15:31:49 CEST | Pressemelding
Norsk sjømat kan eksporteres til USA som før når nye amerikanske regler mot bifangst av sjøpattedyr får virkning fra 2026.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom