NM-veka vinter 2021 i Trondheim avlyses

Avlysningen ble besluttet av Trondheim kommune tirsdag – etter dialog med idrettens organisasjoner og råd fra kommuneoverlegen i Trondheim.
– Norges idrettsforbund synes det er veldig synd at hele NM-veka må avlyses, men har stor forståelse for avgjørelsen. Vi har nå en svært krevende smittesituasjon, og da må liv og helse komme først. Vi er lei oss for at vi heller ikke denne vinteren får arrangert den første utgaven av NM-veka vinter – og må bare se frem til 2022, sier Karen Kvalevåg, generalsekretær i Norges idrettsforbund.
Tidligere var det bestemt at NM-veka skulle gå uten publikum og med langt færre idretter en opprinnelig planlagt. Kun skiskyting, langrenn, kombinert, hundekjøring og curling sto igjen, men nå er altså hele arrangementet avlyst grunnet den økende smitten på Østlandet – og fordi den mer smittsomme muterte virusvarianten fra Storbritannia dominerer bildet i Norge. Kommuneoverlegene og smittevernlegene i Trondheim har vurdert det slik at et arrangement som NM-veka, med mange innreisende, ikke lenger er smittevernfaglig forsvarlig.
Også NRK Sport beklager at arrangementet i Trondheim avlyses.
– NRK Sport beklager at NM-veka avlyses, men støtter avgjørelsen og skjønner kommunelegens bekymring for å samle så mange mennesker i Trondheim i en tid da mange steder i Norge sliter med en meget utfordrende smittesituasjon. Mange har gjort en stor jobb for å få gjennomført NM-veka, og vi er alle enige om å komme sterkere tilbake, sier prosjektleder Kaj T. Pedersen i NRK.
Planen er at sommerens NM-veka skal arrangeres i Sarpsborg i juni, mens Bergen og Voss skal arrangere NM-veka vinter i 2022.
– NRK Sport ser frem til å være en del av NM-veka i fremtiden. Nå håper vi på bedre tider og gleder oss til idrettsfest i Sarpsborg i juni, sier Pedersen.
Bilder

Om Norges idrettsforbund
Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF) er det øverste organ i Norges største folkebevegelse. NIFs visjon er idrettsglede for alle.
Følg pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Magnus Nedregotten er kandidat til IOCs utøverkomité26.6.2025 15:28:51 CEST | Pressemelding
IOC bekreftet i dag at lederen av NIFs utøverkomité, Magnus Nedregotten, er en av 11 kandidater til valg på nye medlemmer til IOCs utøverkomité.
Pressemelding fra NIFs påtalenemnd vedrørende Gjert Ingebrigtsen25.6.2025 16:20:41 CEST | Pressemelding
NIFs påtalenemnd behandler anmodninger om påtale for idrettens domsorganer. Den 28. februar 2025 mottok nemnda anmodning fra Norges Friidrettsforbund om påtale og begrenset suspensjon for Gjert Ingebrigtsen.
Åpen time for pressen 19. juni17.6.2025 06:37:10 CEST | Presseinvitasjon
Norges idrettsforbund inviterer til åpen time for pressen torsdag 19. juni kl. 09.30-10.00 etter idrettsstyremøte nr. 1.
Store økninger i tilskuddssatsene til idretts- og nærmiljøanlegg16.6.2025 20:27:05 CEST | Pressemelding
Kultur- og likestillingsdepartementet har i dag lagt fram regelverket for kommende søknadsrunde for spillemidler til anlegg for idrett og fysisk aktivitet.
Antall medlemmer i norsk idrett fortsetter å øke13.6.2025 10:16:38 CEST | Pressemelding
Foreløpige tall fra samordnet rapportering viser at både antall medlemskap og aktive medlemmer fortsetter å øke. – Dette er tall vi kan være imponert over, og viser nok en gang at vår stolte idrettsorganisasjon er et sted å høre til, sier idrettspresident Zaineb Al-Samarai.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom