NITO har rundet 92.000 medlemmer

- Vi har passert nok en milepæl. En ting er at vi kan kose oss med et lite ordspill, men det viktigste er at NITO vokser. Jeg tror ingen av oss drømte om å bli så store da vi under kongressen i 2003 feiret medlem 50. 000, sier president i NITO Trond Markussen.
Markussen poengterer at størrelse henger sammen med tyngde og gjennomslagskraft.
- Vi merker det godt når vi, på vegne av medlemmene, forhandler fram gode bank- og forsikringstilbud.
- NITO blir i også økende grad lyttet til av myndighetene i spørsmål som betyr mye for medlemmene generelt eller for enkelte medlemsgrupper. I vår fikk vi for eksempel gjennomslag for at ledigmeldte ingeniører kan ta kompetansegivende utdanning og samtidig beholde dagpengene. Her betyr selvfølgelig størrelsen på organisasjonen mye, i kombinasjon med langsiktig og godt arbeid fra tillitsvalgte og ansatte.
NITO sikrer dine rettigheter
Når ingeniører og teknologer blir medlem i NITO, kommer de til en stor organisasjon som har muskler til hjelpe medlemmene, gi dem trygghet i hverdagen og arbeidslivet og utvikle nye tjenester og tilbud.
- Jeg vil trekke fram lagarbeidet som gjør at vi klarer dette: Studentorganisasjonen, lokalavdelingene våre, bedriftsgruppene og hovedstyret med sekretariatet. Alle bidrar med sitt, og vi blir stadig mer profesjonelle i rekrutteringsarbeidet. Så må vi bli enda flinkere til å beholde medlemmer, jeg tenker særlig på dem som er nye i arbeidslivet.
Det er viktig å organisere seg
Det er mange gode grunner til at du skal organisere deg. NITO ivaretar interessene til teknologer og ingeniører og er landets største fagorganisasjon for denne gruppen. Vi bidrar til å sikre dine rettigheter og fremme ingeniørenes og teknologenes stemme i samfunnsdebatten. Sterkere fellesskap, tryggere hverdag.
- Det beste verktøyet for omstilling er samarbeid og dialog. Det har vi gjennom trepartssamarbeidet i arbeidslivet, både lokalt på arbeidsplassen og på samfunnsnivå. Det krever at en høy andel av arbeidstakere og arbeidsgivere velger å organisere seg. Derfor er vår viktigste oppgave å sørge for oppslutning om det organiserte arbeidslivet.
- Neste milepæl er 100. 000 medlemmer. Jeg vet det er et tøft mål, men med den entusiasmen og profesjonaliteten vi har i organisasjonen sier jeg bare: Det skal vi klare, avslutter Markussen.
Kontakter
Jan Kjetil JohnsrudKommunikasjonsdirektør
Tel:415 22 399jan.johnsrud@nito.noRagnhild Aasen JacobsenKommunikasjonsrådgiver
Tel:93029650ragnhild.jacobsen@nito.noBilder

Om NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 111.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Snart kommer bølgen av magesyke og luftveisinfeksjoner – dette må du vite17.10.2025 15:00:00 CEST | Pressemelding
Snørr, hoste, feber og oppkast vil ramme mange fremover. Her er grepene som kan holde deg og familien din frisk.
NITO og NHO: Hodeløst kutt i støtte til Jenter og teknologi16.10.2025 16:30:00 CEST | Pressemelding
Rammer et nasjonalt rekrutteringsprosjekt for realfag rettet mot jenter i grunnskolen og videregående.
NITO om statsbudsjettet: – Kritisk for lokal beredskap15.10.2025 15:17:55 CEST | Pressemelding
Kommunene får ikke midler til å prioritere livsviktig infrastruktur i statsbudsjettet. – Kan true samfunnsberedskapen vår, sier NITO-president Kjetil Lein.
NITO-presidenten: - Skandaløst lav sum til oljepionerene15.10.2025 14:48:59 CEST | Pressemelding
Regjeringens forslag til kompensasjon på 8 G til oljepionerene er skandaløst lavt, mener NITOs president Kjetil Lein. - Burde vært på samme nivå som nordsjødykkerne.
Studentleder raser mot regjeringen: – Gjør vondt verre for studentøkonomien15.10.2025 14:31:11 CEST | Pressemelding
– Studiestøtten justeres lavere enn forventet prisvekst. Studentene sliter allerede med å få endene til å møtes, og dette betyr mer deltidsjobbing og mindre tid til studier, sier NITOs studentleder Sofie Strøm Olsen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom