Nils Bech med rørende hyllest til Ceval

"Jeg vil heller leve ett år i lyset enn 10.000 år i skyggen" – Ceval
”CEVAL” er som nåtidens Pride-tog; full av trøkk og danseglede, men også med et iboende mørke. Låta handler om hvordan en kjærlighet ikke får blomstre i skyggen av en annen – og av ulike grunner er det fremdeles mange som ikke har muligheten til å leve i lyset. Pride er fremdeles viktig. Vi har alle med oss en fortid og vi møtes av en samtid farget av den, enten det være seg ”Ceval” som i låta, eller i kampen for å kunne leve åpent og fritt.
Låtas inspirasjon og frontkvinne er modell og transaktivist Ceval Omar - ikon av vår tid – og sitatet hennes er for meg essensen av hva Pride handler om. Vi reiser oss opp fra benker på Nationaltheatret, tar steget ut av pissoaret ved Stensparken og setter oss på bussen fra Snarøya Sportsklubb. Vi kommer fra småbruk, blokkleiligheter og klubber og fortsetter å vise verden at vi finnes. Vi sprekker ikke i solen, vi stråler. – Nils Bech
I år er det 50 år siden homofili var kriminelt her til lands, men det er likefullt fortsatt en sjeldenhet å høre en kjærlighetssang skrevet av en mann til en annen mann.
I alle år har homofile artister gjort kjærlighetsduetter med sangere av det motsatte kjønn, for å tilpasse seg det heteronormative samfunnet og det kommersielle markedets krav. Dette er en rolle vi selvsagt skal kunne fortsette å innta. Men jeg har stusset over hvorfor det aldri skjer den andre veien, tross stadig større aksept for skeiv kjærlighet også i hovedstrømmen av kultur og popmusikk? – Nils Bech.
I den norske sangboka finnes det et stort hull, hvor kjærligheten mellom to av samme kjønn er ikke-eksisterende. Dette tomrommet er Nils Bech nå i ferd med å fylle med sitt nye prosjekt.
I mange tiår har mannlige homofile artister utført duetter med kvinner og gestaltet en rolle for å tilpasse seg kommersielle og sosiale krav. Dette er normer og idealer Nils Bech aktivt bryter ned med det nye albumprosjektet.
Nils har allerede sluppet den følelsesladede ”Jeg Elsker Han” etterfulgt av ”Ny Fyr” med Kristian Kristensen, som var første duett ut, og ”Gi meg tid” med EMIR fra SushixKobe.
Nå følger han opp med låten ”CEVAL” med OMVR, en hyllest til Ceval, en Norsk-Somalisk transmodell og aktivist som kjemper for retten til å være seg selv.
I fjor gjorde hun kampanjer for YSL Beauty, H&M, Mugler og Off-White. Hun var også den første trans/black/curvy-modellen som havnet i det prestisjetunge motemagasinet Vogue.
Med seg på låten har Nils med den ikoniske stemmen til OMVR. Han hadde dette å si om ”CEVAL”:
Denne låten er en låt de fleste kan kjenne seg igjen i. Usikkerhet er noe universelt, men det er noe sårbart i det som gjør det så utrolig fint. Denne låten symboliserer det for meg. Klubbsoundet som møter de lyse tonene ga meg frysninger fra første start! Utrolig gøy å få jobbe med Nils!
Nils Bech fremførte låten for første gang på Costume Awards 2022, hvor han samtidig delte ut prisen for ”Årets Modell” til Ceval.
Han kan oppleves live under årets Pride når han spiller i Pride Park 23. juni.
Jeg håper ”CEVAL” vil være med dere i feiringen, at dere er i lyset og stråler, Happy Pride! – Nils Bech.
Nøkkelord
Kontakter
Katrine NagyEvent & Promotion Manager
Tel:+47 415 49 042katrine.nagy@umusic.comBilder

Om Universal Music Norge
Universal Music AS er verdens, og Norges, største musikkselskap og representerer blant annet artister som Sabrina Carpenter, The Weeknd, Alessandra, Billie Eilish, Ramón, Olivia Rodrigo, Post Malone, Ariana Grande, Dagny, Marstein, The Beatles, Odd Nordstoga, Taylor Swift, The Rolling Stones m.fl.
Følg pressemeldinger fra Universal Music Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universal Music Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universal Music Norge
Ramón er klar for sommer med SKJORTE & SLIPS30.5.2025 09:02:00 CEST | Pressemelding
Ramón slipper i dag «SKJORTE & SLIPS». Dette er den andre låta han slipper siden albumet TORRES TIVOLI som kom i september i fjor, og siden han ble Årets Artist under P3 Gull. Ramón forteller: "SKJORTE & SLIPS» får frem en morsommere side av meg som jeg sjeldent legger i musikken min! En lettbeint og gøy låt med et organisk sound jeg har lenge hatt lyst til å utforske. For meg handler låta om å gjøre the bare minimum for partneren sin og håpe det vil imponere og tilfredsstille. Its a skjorte og slips summer for suuuure 👔👔👔👔👔👔" Ramón er en av de største stjernene på den norske musikkhimmelen, noe han har vært siden det store gjennombruddet med “ok jeg lover” i 2022. Låten satte norsk streamingrekord på dag én, som resulterte i platinatrofé på under én måned. Med sin sjelfulle stemme og sterke formidlingsevne har han opparbeidet seg en lojal fanbase. De ærlige og sårbare tekstene om kjærlighet og selvrefleksjon har fått stor oppmerksomhet, og med seg i bagasjen har 26-åringen prest
Maren Lein debuterer med singelen Hometown23.5.2025 09:10:00 CEST | Pressemelding
«Hometown» er en sjarmerende og fengende countrylåt om å finne hjem i en person, ikke et sted.
Nytt navn, ny retning - og uendelige muligheter for Inga Mollis23.5.2025 08:45:00 CEST | Pressemelding
La mæ leve er en frigjøringslåt om å stå opp for seg selv.
Makosir ser lyset i enden av tunnelen med ny låt: Det er nå vi lever20.5.2025 10:03:21 CEST | Pressemelding
Etter en periode preget av mørkere temaer og selvransakelse, snur Makosir nå blikket mot lyset. Med den nye singelen 'Det er nå vi lever' som kommer 23. mai, tar han et tydelig steg inn i et lysere, mer håpefullt musikalsk univers. Dette er en låt om å komme ut på den andre siden – om å ha vært redd for at det aldri skulle skje, men til slutt kjenne at lyset faktisk finnes der fremme. Makosir forteller om hvordan låta ble til: «De siste årene har gått veldig fort. Jeg har slitt med å finne ro i sjelen, stressa over resultater og følt meg mye usikker. Men en dag denne våren, da jeg ryddet rommet mitt, fant jeg en støvete bok under sengen. På forsiden stod det: «Det er nå du lever». Jeg begynte å lese – og ble FRELST! Boken handler om hvordan det egentlig ikke finnes problemer i nået, og hvor lite kontroll vi faktisk har over tankene våre. I en verden full av sosiale medier, press og angst, er det vanskelig å sette pris på akkurat DETTE øyeblikket. Den uken jeg leste boken, levde jeg nes
Ny musikk fra Rihanna, Lola Young, Volbeat og Inger Lise Hope samt jubileum fra Secret Garden.16.5.2025 10:06:16 CEST | Pressemelding
Secret Garden markerer 30-årsjubileet for ikonisk debutalbum med nyutgivelse og jubileumsturné! Inger Lise Hope - “Don't Cry For Me” Rihanna er ute med “Friend Of Mine”. Låten er hentet fra Paramount Animations SMURFENE, hvor Rihanna spiller Smurfeline i filmen, som har premiere 18. juli. “Friend Of Mine” er den andre låten fra lydsporet, etter “Higher Love” av DESI TRILL med DJ Khaled, Cardi B, Natania + Subhi og slippes 13. juni. Lola Young er tilbake med den nye singelen “One Thing”. Låten er produsert av Lolas faste samarbeidspartner Solomonophonic (SZA, Doja Cat) og kommer i kjølvannet av hennes globale hit, “Messy”. Nylige spilte hun på Coachella (hvor hun fremførte “One Thing” for første gang), Jimmy Kimmel Live, BRIT Awards og egen UK/EU-turné. En travel festivalsommer inkluderer Glastonbury, Lovin' Life, Reading & Leeds og Øyafestivalen torsdag 7. august. De danske rocke-gigantene, Volbeat, slapp tidligere i år nyheten om at de 6. juni slipper det nye albumet God Of Angels Tru
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom