NGI sender live fra Arendalsuka 18.8: Debatter om kvikkleire og kompetansebehovet i bygge- og anleggsbransjen
13.8.2021 16:20:12 CEST | NGI | Pressemelding

NGIs to debattmøter avvikles både fysisk, i Eureka kompetansesenter, Amfiet, og strømmes.

Kl. 10-11: Hvordan kan vi bo og bygge trygt på kvikkleire?
Klikk her for å følge debatten om kvikkleire digitalt.
Norge er ett av få land i verden som har områder med mye kvikkleire. Vanskelige grunnforhold kan skape utfordringer – både økonomisk og teknisk. Og ikke minst: Hvordan er det å bo og ferdes i områder med kvikkleire?
Temaer som du vil få høre mer om er:
Hvem har ansvar for å kartlegge og vurdere risiko for kvikkleireskred?
- Hvordan gjør man grunnundersøkelser og hvor sikre er de?
- Hvis det blir avdekket kvikkleire, hvilke sikringstiltak kan bli gjort?
- Klimaet endrer seg. Øker klimaendringer risikoen for kvikkleireskred?
Møt opp i Arendal eller følg opp på stream og hør debatten med:
Lars Andresen, adm.dir. NGI - Norges Geotekniske Institutt
Jean-Sébastien L'Heureux, avdelingsleder Geoteknikk og Naturfare NGI - Norges Geotekniske Institutt
Brigt Olav Samdal - direktør for skred- og vassdragsavdelingen, NVE-Norges vassdrags- og energidirektorat
Odd-Arne Fauskerud, fagdirektør Geofag, Multiconsult
Ingrid Dahl Hovland, adm.dir. Statens vegvesen
Anders Østensen, ordfører i Gjerdrum kommune
Møteleder: Øydis Castberg, kommunikasjonssjef ved NGI.

Klikk her for å følge debatten om et kunnskapsløfte for bygge- og anleggbransjen digitalt.
Bygge- og anleggsbransjen er Norges nest største næring. I 2019 investerte offentlige byggherrer for ca. 250 milliarder kroner. I 2021 vil samferdselsutbygginger alene stå for ca. 80 milliarder kroner.
Flere deler av bygge- og anleggsnæringen må sies å være forskningssvake. Samtidig står næringen og de offentlige byggherrene overfor betydelige utfordringer, som krevende grunnforhold, klimaendringer og krav om å redusere utslippene av klimagasser.
Deltakere:
- Lars Andresen, adm.dir i NGI – Norges Geotekniske Institutt
- Mari Sundli Tveit, adm.dir i Norges forskningsråd
- Ingrid Dahl Hovland, adm.dir i Statens vegvesen
- Siri Hunnes Blakstad, konserndirektør i SINTEF Community
- Ruth Grung, stortingspolitiker for Arbeiderpartiet
- Hans Fredrik Grøvan, stortingspolitiker for KrF
Møteleder: Liv Røhnebæk Bjergene, senior kommunikasjonsrådgiver ved NGI.
Mellom de to arrangementene, fra kl. 11-13, serverer vi lunsj.
Opptak av begge arrangementene vil bli gjort tilgjengelig i etterkant.
Nøkkelord
Kontakter
Øydis Ulrikke CastbergKommunikasjonssjef
Tel:+47 948 03 152oydis.castberg@ngi.noBilder



Om NGI
På sikker grunn
NGI – Norges Geotekniske Institutt – er et uavhengig, internasjonalt senter for forskning og rådgivning innen ingeniørrelaterte geofag, der vi integrerer kunnskap mellom geoteknikk, geologi og geofysikk. Vår forskning gir kunnskap som styrker norsk næringsliv til å løse noen av de viktigste utfordringene vi står overfor innenfor klima, miljø, energi og naturfarer.
Gjennom årene har vi tiltrukket oss dedikerte fagfolk og internasjonale eksperter på bruk av geomaterialer som byggegrunn og byggemateriale, skredproblematikk og forurensning av grunnen. Utvikling og anvendelse av ny teknologi står helt sentralt i vår virksomhet for å finne bærekraftige løsninger og sikre at vi bygger et samfunn på sikker grunn. Vår ekspertise og løsninger er kjent og etterspurt i store deler av verden.
NGI har hovedkontor og laboratorier i Oslo, avdelingskontor i Trondheim, forskningsstasjon for snøskred på Strynefjellet, og utenlandskontorer med geoteknisk laboratorium i Houston, Texas, USA, og i Perth, Western Australia, i tillegg til samarbeidsavtaler med veletablerte selskap og institusjoner i store deler av verden.
NGI ble formelt opprettet 1. januar 1953, underlagt Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Forskningsråd (NTNF). I 1985 ble NGI omgjort til en selvstendig stiftelse. Driftsvirksomheten (forskning og rådgivning) ble 1. januar 2024 overført til Norges Geotekniske Institutt AS, et aksjeselskap som eies 100 % av stiftelsen NGI.
Som en av hovedpartnerne støtter NGI Ingeniører Uten Grenser (IUG) økonomisk og gjennom å bidra med ingeniørkompetanse til IUGs oppdrag for norske bistandsorganisasjoner.
Følg pressemeldinger fra NGI
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NGI på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NGI
NGI styrker det langsiktige samarbeidet med India20.5.2026 10:35:17 CEST | Aktuelt
Denne uken signerte NGI - Norges Geotekniske Institutt en intensjonsavtale (MoU) med National Highways Authority of India (NHAI) under under statsminister Narendra Modis statsbesøk til Norge. Signeringen markerer viktig milepæl for samarbeidet mellom NGI og India.
Skogen er et skjold mot skredet, nå kan effekten måles16.4.2026 14:38:28 CEST | Pressemelding
Skog har alltid vært antatt å beskytte mot jordskred. Nå har NGI-forsker Amanda DiBiagio bevist det og laget en metode som viser hvor mye en gitt skog faktisk holder massene på plass.
Kan klimagasser bli til stein på land? Norsk forskningsprosjekt kan bli paradigmeskifte for lagring av CO225.2.2026 12:31:43 CET | Pressemelding
I dag lagres CO2 permanent på havbunnen. Så langt har det imidlertid vært lite oppmerksomhet rundt muligheten for å bruke gamle bergarter til lagring på land, nær utslippskildene. Nå undersøker norske forsknings- og industripartnere denne muligheten, ledet av NGI – Norges Geotekniske Institutt.
Campus Ullevål viser at det lønner seg å gjøre grundige grunnundersøkelser3.2.2026 14:29:53 CET | Aktuelt
NGI - Norges Geotekniske Institutt har gjort grundige grunnundersøkelser i forbindelse med byggingen av sitt nye hovedkontor i Oslo, Campus Ullevål. Likevel utgjør grunnundersøkelsene under 0.5 prosent av de samlede byggekostnadene. Gevinst: Smidig, innovativ og kostnadseffektiv byggeprosess, tross krevende grunnforhold med kvikkleire.
Global modell skal gjøre verden bedre rustet mot tsunamier17.11.2025 11:46:45 CET | Pressemelding
Da en enorm flodbølge traff kystene rundt Indiahavet andre juledag i 2004, mistet mer enn 220 000 mennesker livet. Det var en katastrofe som rystet verden og som avslørte hvor lite vi egentlig forsto om tsunamier.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
