Norges Fotballforbund

NFF tar grep for å forhindre overgrep i barnefotballen

22.10.2019 08:00:00 CEST | Norges Fotballforbund | Pressemelding

Del
Norges fotballforbund inngår nå en samarbeidsavtale med Redd Barna for å forebygge og avdekke overgrep mot barn og unge. NFF: - Barna i norsk fotball skal være trygge i et godt sosialt fellesskap.

Ifølge generalsekretær Birgitte Lange i Redd Barna er det vanskelig å slå fast hvor mange barn som opplever seksuelle overgrep i løpet av oppveksten, og hun påpeker at mørketallene er store.

- Idretten er en viktig arena der barn og unge møter voksne tillitspersoner som de kan søke hjelp fra, men og en arena der barn dessverre kan bli utsatt for seksuelle overgrep. Derfor er det veldig gledelig at NFF tar dette på alvor og styrker arbeidet med å gjøre barn og unge trygge på trening, sier Lange.

Hvert år deltar rundt 370 000 gutter og jenter i fotballaktivitet, og som landet største barneidrett har norsk fotball et særlig ansvar for å sikre barnas trygghet. 

- Barna skal være trygge i et godt sosialt fellesskap i fotballen. Det er prioritet nummer en og noe vi alltid har tatt på alvor. Samtidig er seksuelle overgrep mot barn et stort samfunnsproblem, og det er derfor naivt å tro at det ikke forekommer i fotballen og idretten. Våre klubber, som i all hovedsak er tuftet på frivillighet, trenger mer kompetanse på dette området. Vi er derfor svært takknemlig for å ha fått Redd Barna med på laget, sier generalsekretær Pål Bjerketvedt i NFF.

Trygg på trening

Samarbeidspartnerne har over tid utviklet kurset «Trygg på trening med Redd Barna» til bruk for medlemsklubbene i NFF. Målet er å gjøre de voksne oppmerksomme på hvordan de kan forebygge og avdekke overgrep mot barn. 

- Et av de viktigste verktøyene vi kan gi de voksne er kunnskap om hva de skal se etter for å avdekke overgrep, og hva de skal gjøre ved mistanke om at et barn blir utsatt for skadelige handlinger. Vår erfaring er at når de voksne er trygge blir barna trygge, sier Lange.

Partene vil i fellesskap jobbe for at klubber forbedrer sine rutiner, samt at kretsansatte klubbutviklere, klubbledere, trenere og foreldre får økt sin kunnskap og kompetanse om hva de skal gjøre. Kurset vil også inngå som del av NFFs kvalitetsklubbkonsept.

– Fotballen er en fantastisk arena for tusenvis av barn over hele landet. For den store majoritet er fotball lik aktivitet, glede og felleskap. Men det hjelper ikke de som blir utsatt for overgrep. Gjennom dette samarbeidet skal vi over tid jobbe for at barn ikke opplever det barn aldri skal oppleve, sier Bjerketvedt. 

Om Norges Fotballforbund

Norges Fotballforbund
Norges Fotballforbund
Sognsveien 75 J
Oslo

21 02 93 00https://www.fotball.no

Følg pressemeldinger fra Norges Fotballforbund

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Fotballforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Norges Fotballforbund

PRIV.RED: Invitasjon til lansering av NFFs kampplan for jenter og kvinner i fotballen6.3.2026 12:56:12 CET | Pressemelding

For første gang i historien lanserer Norges Fotballforbund en helhetlig strategi for jenter og kvinner i fotballen. Kampplanen "Tid for handling! NFFs kampplan for jenter og kvinner 2026-2030" markerer en offensiv satsing, og følges opp med et betydelig øremerket budsjett. Tid: Lørdag 7. mars kl 15:00-15:45 Sted: Oceaneering (4. etasje), Lyse Arena, Stavanger Lanseringen innledes med en kort presentasjon fra fotballpresident Lise Klaveness, generalsekretær Karl-Petter Løken, seksjonsleder for talentutvikling Håkon Grøttland og fagleder for strategi og kvinnefotball Sissel Gynnild Hartley. Deretter flytter vi oss ut på banen, hvor lokale spillere er tilgjengelige og det blir lagt til rette for intervjuer og fotografering. I tillegg er tidligere toppspiller Andrine Hegerberg, som skriver masteroppgave om implementeringen av kampplanen, til stede og tilgjengelig for intervjuer.

PM: Norsk fotball starter salgsprosess for medierettighetene fra 202923.2.2026 09:02:21 CET | Pressemelding

Forbundsstyret i Norges Fotballforbund (NFF) har besluttet å igangsette en salgsprosess for medierettighetene for norsk fotball fra og med 2029. Prosessen gjennomføres i samarbeid med Norsk Toppfotball (NTF), Toppfotball Kvinner (TFK) og Norsk Ligafotball (NLF), og ledes av Toppfotballutvalget (TFU). TFU består av styrelederne i de nevnte ligaorganisasjonene og ledes av NFFs president. Målet er å sikre langsiktighet, forutsigbarhet og best mulig utvikling for hele norsk fotball. Beslutningen tas i en periode der norsk fotball står sterkt – sportslig, kommersielt og organisatorisk. Med kvartfinale i EM, VM‑deltakelse kommende sommer, herrelandslag i Nations League nivå A, deltakelse i Champions League på både kvinne‑ og herresiden, sterk lokal lidenskap for ligafotballen, rekordhøyt medlemstall og vekst i både seer‑ og publikumstall for Eliteserien og Toppserien, er interessen for norsk fotball større enn på lenge. - Norsk fotball er inne i en periode der svært mye går i riktig retning.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye