NAF og Statens vegvesen gjør trygg bruktbil-handel enklere

Gjennom det nye samarbeidet kan du nå fylle inn en digital kjøpekontrakt sammen med de obligatoriske dokumentene salgsmelding og omregistreringsskjema. Sammenkoblingen av disse sentrale dokumentene på ett og samme sted, kjopekontrakt.naf.no, er en betydelig forenkling for de som skal kjøpe eller selge bruktbil.
- Vi er veldig glade for å kunne lansere denne nye løsningen sammen med Statens Vegvesen, hvor alt papirarbeidet er samlet digitalt på naf.no. NAF ønsker å bidra til at flere får en trygg og god bruktbilhandel. Dette tror vi er et viktig bidrag, sier Espen Andreassen, produkteier i NAF.
Å kjøpe bil er en stor investering for mange, og det er forbundet med risiko. Hos Forbrukerrådet er bruktbilsalg den største enkeltårsaken til klagesaker. NAF ønsker å hjelpe folk med å minimere stresset, redusere risikoen og forenkle alt som må huskes på.
- Kjøpekontrakten er bruktbilkjøpets viktigste dokument. Uten kontrakt står du mye svakere om det dukker opp problemer i etterkant. Ut ifra sakene vi i NAF hjelper våre medlemmer med, ser vi at mange glemmer kontrakten eller ikke kjenner til hvor viktig den er, understreker Andreassen.
Statens vegvesen satser også på forenkling og digitalisering og er fornøyde med dette fremskrittet.
- I prosjektet Autosys arbeider vi for å hente ut samfunnsøkonomiske gevinster for både samfunnet og Statens vegvesen, etter tydelige effektmål. Statens vegvesen er opptatt av at vi setter brukerne i sentrum gjennom involvering og utvikling av helhetlige løsninger. Det er samtidig viktig at løsningene styrker næringslivets konkurranseevne og øker produktiviteten i samfunnet i tråd med regjeringens føringer. Løsningen som NAF nå tar i bruk er et godt eksempel på at Statens vegvesen har lyktes med dette, sier Erik Johannessen, prosjektleder for Autosysprosjektet i Statens vegvesen.
Johannessen viser her til Stortingsmelding 27 fra 2015-16, Digital agenda for Norge, IKT for en enklere hverdag og økt produktivitet.
Nøkkelord
Kontakter
Espen Andreassen
Tel:482 77 902espen.andreassen@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: – Vær forberedt på køer2.1.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Det kan bli mye trafikk på veiene de neste dagene, når mange avslutter jule- og nyttårsbesøk. NAFs Jan Harry Svendsen har et klart råd til alle som skal ut på veien: – Stress ned, du kommer ikke fortere frem selv om pulsen øker, sier han.
NAF: - Kjør trygt til skiløypa med skiene på taket29.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Selv på kortere bilturer er det viktig å sikre ski og staver ordentlig. - Få skiene på taket og ikke la dem ligge løst inne i bilen, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: – Sjekk vær og føreforhold før juleferien22.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Mildvær og lite snø i lavlandet betyr ikke at fjellovergangene er snøfrie. – Det er viktig at du også i år forbereder deg på at det kan bli vanskelige kjøreforhold i julen, sier Jan Harry Svendsen i NAF
NAF: Slik pakker du julebilen19.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Juleutfarten står for døra, og bagasje og julegaver skal pakkes i bilen. - Bruk god tid på pakkingen av bilen når dere skal til hjemstedet eller på hytta i juleferien. Da kommer dere vel frem, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: - Unngå parkeringsskadene i julen18.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Det er ikke bare betalingskortet som går varmt i julestria, mange stifter også bekjentskap med skademeldingen. - I år som alle andre år, fortsetter juletradisjonen med å bulke julen inn på stadig trangere parkeringsplasser, advarer NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
