NAF-magasinet Motors sommerdakktest: Vinnerdekket vant en knepen seier
28.3.2019 07:00:00 CET | NAF | Pressemelding

- Er du på jakt etter nye sommerdekk, er det lurt å ikke stirre seg blind på totalvinneren i testen. Les deltestene og finn det dekket som passer best til det føret du stort sett kjører på sommerstid, rådgir Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF-magasinet Motor har testet syv sommerdekk fra etablerte produsenter. Ingen er like gode i alle testdisiplinene, noe som er umulig. Vinnerdekket Continental PremiumContact 6 var best i fire disipliner, men har store problemer med vannplaning. Dette kostet nesten seieren på bekostning av Nokian Hakka Blue 2.
- Det finske dekket var klart best på våte veier. Og det er en viktig egenskap siden det er under tøffe forhold, at dekkenes egenskaper har størst betydning, sier Sødal.
Styr unna vinterdekk om sommeren
Nye dekk koster og noen velger å kjøre videre på piggfrie vinterdekk gjennom våren og sommeren. Det er ingen god idé. Bremselengden blir betydelig lengre og kan være forskjellen på en nestenulykke og en alvorlig kollisjon.
- Nye og gode sommerdekk på bilen er en billig livsforsikring, mener Nils Sødal. - Dekkene er den eneste kontakten bilen har med bakken. Da må de være gode for at du og dine medtrafikanter skal komme seg trygt rundt i hverdagen og på langtur, avslutter han.
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Slik unngår du bilkø og ladekø i påskeferien31.3.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Onsdag før skjærtorsdag er den store kø-dagen i påskeferien. - Det er enkelt å unngå både bilkø og ladekø om du tenker litt alternativt på når du reiser avgårde, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: - Ta det med ro i påsketrafikken28.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Skiftende værforhold, dårlige veier, mye trafikk og motorsyklister som er tilbake på veiene etter vinterdvalen, gjør påsken utfordrende for mange trafikanter. - Ta det med ro, oppfordrer NAF.
NAF: - Ikke gå i sommerdekkfellen denne påsken27.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Påsken er normalt tiden da mange legger om til sommerdekk. - I år er påsken tidlig. Da kan det være lurt å la vinterdekkene sitte på litt lengre, sier Jan Harry Svendsen, rådgiver i NAF.
NAF om avgiftskuttet på drivstoff: - Endelig!26.3.2026 19:09:44 CET | Pressemelding
– Hensynet til folk flest vant frem, endelig, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF. Avgiftene på bensin og diesel skal nå kuttes.
660 kroner dyrere å fylle dieseltanken i mars25.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Dieselprisen har bikket 30 kroner på pumpa. Det er drøye ti kroner dyrere enn snittet for februar. - En gjennomsnittlig dieselbilist får nå en økt utgift på 660 kroner, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
