NAF: - Elbil-bonanza i distriktene
4.4.2023 07:00:00 CEST | NAF | Pressemelding

Så langt i år er 87 prosent av alle nye biler i distriktene en elbil. - Dette en er oppsiktsvekkende høy andel. Det virker som om interessen for elbiler begynner å komme for fullt også i distriktene.
Det sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF har tidligere vist at det er i byene folk skaffet seg elbil først. I de aller mest sentrale delene av Norge er mer enn hver tredje bil av bilparken en elbil. I mange distriktskommuner er elbilandelen fortsatt lav, på under 10 prosent.
Elbil koster en fjerdedel i drivstoff
Nå viser salgstallene for nye biler fra januar til mars i år at tilbøyeligheten til å velge elbiler faktisk er høyere i distriktskommunene enn i byene. Tallene er samlet inn av Opplysningsrådet for Veitrafikken (OFV). Handagard tror salgstallene har mye med bilutgifter å gjøre:
- Selv om elbilen har fått økte kjøpsavgifter fra nyttår så er fortsatt kostnadene for å bruke elbil mye lavere enn for en dieselbil. Våre beregninger viser at å bruke elbilen koster rundt en fjerdedel av det en dieselbil gjør. Salgstallene så langt i år kan tyde på at folk i distriktene forstår dette godt, sier Handagard.
Så langt i år er det registrert 1743 nye biler i landets 210 distriktskommuner. 1521 av dem var elbiler. Det tilsvarer en andel på 87,3 prosent.
Tilsvarende andel i de 25 aller mest sentrale kommunene i landet var 85,5 prosent. Denne gruppen inkluderer alle de største byene i Norge, som Trondheim, Bergen, Drammen og Stavanger i tillegg til Oslo.
- I disse mest sentrale strøkene bor det flere folk, så i absolutte tall er selvsagt elbilsalget størst her, forklarer Handagard. I de 25 mest sentrale kommunene er det solgt 15 567 biler så langt i år, hvorav 13 314 er elbiler.
I mellomgruppen av kommuner, som består av mellomstore byer og kommuner som for eksempel Grimstad, Eidsvoll, Halden, Porsgrund, Sandefjord, Hvaler, Karmøy og Kragerø, er elbilandelen av nybilsalget på 83 prosent så langt i år. Det er solgt 11 312 biler, hvorav 9 387 biler er elektriske.
Beregningene av brukskostnader for elbiler
Med en spotpris på gjennomsnittlig 1,50 kroner per kilowattime (kWh) gjennom et år, vil lading av en elbil med kjørelengde på 12 000 kilometer og snittforbruk på 19 kWh per 100 kilometer koste rundt 3.800 kroner med dagens strømstøtte, inkludert moms og nettleie. En dieselbil med samme kjørelengde og snittforbruk på 0,65 liter per mil vil koste 15 600 kroner i året, forutsatt en literpris på 20 kroner (kilde: NAF).
Kommuneinndelingen
Inndelingen av kommunene er gjort etter SSBs sentralitetsindeks. I indeksen gis alle landets 357 kommuner ett tall for sentralitet, fra 1 til 6. Sentralitetstallet forteller om kommunens avstand til arbeidsplasser og servicetilbud. Jo lavere tall, jo mer sentral er kommunen.
Gruppen Sentrale strøk dekker her de 25 kommunene i kategori 1 og 2, som blant annet dekker Oslo og enkelte omkringliggende kommuner som Bærum og Lillestrøm, samt større byer som Bergen, Trondheim, Stavanger, Drammen og Fredrikstad.
Gruppen Mellomstore kommuner og byer dekker de 122 kommunene i kategori 3 og 4, og inkluderer kommuner som Kongsberg, Kristiansand, Larvik, Lillehammer, Lunner, Løten, Malvik, Randaberg, Ringerike, Sandefjord, Tromsø, Alta, Flekkefjord, Lindesnes og Ålesund.
Gruppen Distriktskommunenedekker de 210 kommunene i gruppe 5 og 6, og inkluderer blant annet kommunene Hjartdal, Hol, Iveland, Karasjok, Kvinnherad, Meråker, Oppdal, Rauma, Overhalla, Rennebu, Ringebu, Stranda, Stryn, Trysil, Tynset, Bygland, Gratangen, Hattfjelldal, Høyanger, Kvænangen, Lom, Lurøy og Nordkapp.
Tallene for bilsalget er smalet inn av OFV (Opplysningsrådet for Veitrafikken).
Nøkkelord
Kontakter
Ingunn HandagardPressesjef
Tel:+47 920 66 505ingunn.handagard@naf.noThor Egil BraadlandMyndighetskontakt
Tel:+47 911 83 088thoregil.braadland@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: - Ta det med ro i påsketrafikken28.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Skiftende værforhold, dårlige veier, mye trafikk og motorsyklister som er tilbake på veiene etter vinterdvalen, gjør påsken utfordrende for mange trafikanter. - Ta det med ro, oppfordrer NAF.
NAF: - Ikke gå i sommerdekkfellen denne påsken27.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Påsken er normalt tiden da mange legger om til sommerdekk. - I år er påsken tidlig. Da kan det være lurt å la vinterdekkene sitte på litt lengre, sier Jan Harry Svendsen, rådgiver i NAF.
NAF om avgiftskuttet på drivstoff: - Endelig!26.3.2026 19:09:44 CET | Pressemelding
– Hensynet til folk flest vant frem, endelig, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF. Avgiftene på bensin og diesel skal nå kuttes.
660 kroner dyrere å fylle dieseltanken i mars25.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Dieselprisen har bikket 30 kroner på pumpa. Det er drøye ti kroner dyrere enn snittet for februar. - En gjennomsnittlig dieselbilist får nå en økt utgift på 660 kroner, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Regjeringen må ikke vente for lenge med avgiftskutt18.3.2026 10:59:19 CET | Pressemelding
Bensin- og dieselprisene har skutt i været de siste ukene. Etter å ha først avvist krav om avgiftskutt fra NAF, vil nå regjeringen vurdere tiltak, kom det frem i Stortinget onsdag. – Nå må de ikke vente for lenge, vi har neppe sett pristoppen ennå, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
