Næringsministeren til Ski, Halden, Fredrikstad og Moss

- Det er stor stas å få gleden av å åpne hele to viktige initiativer som handler om grønn, fremtidsrettet næringsutvikling på samme dag. Disse satsingene er midt i blinken for regjeringens grønne industriløft som har både hele batterverdikjeden og skog- og bionæring som sentrale satsingsområder. Vi lanserer et veikart for industriløftet før sommeren for å bidra til flere grønne jobber, reduserte klimagassutslipp og øke eksporten, og det er ekstra gledelig at Østfold med lange industritradisjoner er godt posisjonert for det grønne skiftet, sier næringsministeren om besøket.
Norske Skog fikk tidligere i år samme med forsknings- og industripartnere 60 millioner kroner fra «Grønn Plattform» satsingen til å skape mer lønnsom næringsutvikling basert på materialene nanocellulose og biokompositt. Enova har gitt støtte til realisering av satsingen til Hydrovolt.
Program
08.15 – 09.00Norske Skog, åpning av biokomposittanlegg
10.00 – 10.30Hydrovolt, åpning av norges første resirkulering av elbilbatterier
11.15 – 11.45Onna Greens, vertikalt landbruk
12.30 – 13.00reTyre
Presse som ønsker å dekke hele eller deler av besøket kan ta kontakt med kommunikasjonsrådgiver Tonje Nermark, +47 46 77 84 09 tonje.nermark@nfd.dep.no
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Norge inngår stor og viktig frihandelsavtale3.7.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
I går ettermiddag ble Norge og de andre EFTA-landene enige om en ny frihandelsavtale med MERCOSUR-landene i Sør-Amerika. Energi, industrivarer, skipsfart og sjømat er blant næringene som vil få bedre markedsadgang.
Næringsministeren til Ukraine Recovery Conference (URC) i Roma1.7.2025 11:38:08 CEST | Pressemelding
9.–11. juli er næringsminister Cecilie Myrseth i Roma for blant annet å representere Norge på gjenoppbyggingskonferansen Ukraine Recovery Conference.
Nytt regelverk på plass - åpner for søknader om fiskeoppdrett på land igjen1.7.2025 08:01:00 CEST | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har i dag fastsatt endring av laksetildelingsforskriften og akvabiosikkerhetsforskriften. Endringene innebærer en presisering av vilkår for plassering av anlegg, slik at grensen mellom hva som anses å være på land og i sjø blir tydeligere. Det innføres krav om desinfeksjon av inntaksvann for anlegg på land for å begrense risiko for spredning av smittestoff via vann.
I dag får Konkurransetilsynet et nytt verktøy for å bekjempe alvorlige konkurranseproblemer1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Markedsetterforskning er et nytt verktøy for Konkurransetilsynet, som kan bidra til bedre konkurranse. God konkurranse er viktig for at forbrukerne skal få rimelige priser og godt utvalg. Markedsetterforskning vil gjelde for alle markeder, inkludert dagligvarebransjen. Reglene om markedsetterforskning trer i kraft 1. juli.
Nye grep for å sikre en bærekraftig turistfiskenæring1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss innfører fra 1. august i år nye tiltak for å sikre en mer bærekraftig turistfiskenæring.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom