Nær halvparten av unge overnattet ute i sommer

I en nasjonal undersøkelse er folk spurt om de har overnattet ute i sommer, enten i naturen, på balkongen eller i hagen. De mellom 15 og 29 år skiller seg altså ut som ekstra ivrige utesovere.
Det er fellesorganisasjonen Norsk Friluftsliv som har tatt initiativ til undersøkelsen.
– Under korona så vi en uteovernattings-boom der alle plutselig skulle ha hengekøyer og telt. Det er veldig gøy å se at interessen fortsetter i så stor grad som dette, sier deres generalsekretær Bente Lier.
Heller naturen enn balkongen
Det er langt fra bare de yngste som har funnet frem soveposen i sommer. I hele befolkningen svarer 27 prosent at de har overnattet ute.
–Blant disse oppgir noen få at de har sovet på balkongen eller i hagen, men det å sove ute i naturen er helt klart mest populært. Totalt har en av fire gjort dette, forteller Lier i Norsk Friluftsliv.
Forrige helg arrangerte fellesorganisasjonen det de kaller Natt i naturen, i samarbeid med andre nordiske land. I år overnattet folk over hele Norge og Sverige ute samtidig.
Ivrigst i nord
Tallene fra Ipsos viser at menn og kvinner er like glade i å overnatte ute. Men i de ulike landsdelene er det noen forskjeller.
– I Nord-Norge er det langt flere enn landsgjennomsnittet som oppgir at de har sovet ute i sommer. Når vi tenker på det våte været de har hatt, synes jeg det det er friskt gjort av nordlendingene, sier generalsekretæren i Norsk Friluftsliv.
Det er til sammen 39 prosent i Nord-Norge som svarer at de har sovet ute. Til sammenligning svarer 28 prosent på Østlandet det samme.
Nøkkelord
Kontakter
Bente LierGeneralsekretær
Tel:90880437bente.lier@norskfriluftsliv.noBilder


Dokumenter
Om Norsk Friluftsliv
Norsk Friluftsliv er fellesorganisasjonen for de 19 store friluftslivsorganisasjonene, med én million medlemskap og flere enn 5000 lag og foreninger.
Vårt oppdrag er å jobbe for at våre medlemsorganisasjoner er i best mulig stand til å bidra til friluftsglede for flere – oftere. Hvert år arrangerer vi Friluftslivets uke over hele landet, fra første helg i september.
Våre medlemsorganisasjoner: 4H Norge, Den Norske Turistforening, Forbundet KYSTEN, Norges Turmarsjforbund, Norges Jeger- og fiskerforbund, KFUK-KFUM-speiderne, Kristen Idrettskontakt, Norges Dykkeforbund, Norges klatreforbund, Norges orienteringsforbund, Norges Padleforbund, Norges Røde Kors, Norges speiderforbund, Skiforeningen, Syklistforeningen, Norsk Kennel klub, Norges Seilforbund, Det norske Skogselskap og Norges Sopp- og nyttevekstforbund.
Følg pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Friluftsliv på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Fra tirsdag kan du tenne bål igjen15.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Brannvesenet har rykket ut til nær 700 skog- og gressbranner under perioden med generelt bålforbud i år. Norsk Friluftsliv oppfordrer til å bruke godt bålvett selv om forbudet nå oppheves.
Bli med på nasjonal ryddedugnad for naturen denne helgen10.9.2025 10:45:00 CEST | Pressemelding
12. til 14. september kombineres friluft med en god gjerning når hele landet inviteres til å plukke søppel på en «Tur med mening». – Dette er noe alle kan bli med på, oppfordrer Norsk Friluftsliv.
På onsdag feires mangfoldet av verdens matkulturer i naturen8.9.2025 10:40:57 CEST | Pressemelding
Onsdag markeres «Turmat fra hele verden-dagen» – en dag som setter søkelys på hvordan mat kan åpne dører til både friluftsliv og fellesskap.
Søndag fylles Norge med friluftslivsaktiviteter4.9.2025 15:21:48 CEST | Pressemelding
Søndag 7. september inviterer Norsk Friluftsliv og de 19 medlemsorganisasjonene deres til årets store ute-dag med 350 arrangementer over hele landet.
Lørdag inviteres hele Norge til å sove ute3.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Lørdag 6. september er det igjen klart for Natt i naturen, hvor hele Norge inviteres til å overnatte ute.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom