Nå skal det produseres åndedrettsvern i Norge
- Det er svært gledelig at vi nå har på plass en avtale om produksjon av åndedrettsvern i Norge, sier helse- og omsorgsminister Bent Høie. Koronapandemien har utfordret tilgangen på smittevernutstyr, og mer norsk produksjon gir økt trygghet for at nødvendig utstyr til helsepersonell er tilgjengelig, sier Høie.
Sykehusinnkjøp har gjennomført anskaffelsen, og norsk industri ble i slutten av april invitert til å melde inn muligheter for norsk produksjon av åndedrettsvern. Industrien har vist stor vilje til å bistå og en rekke gode løsningsforslag er presentert. Spesialisthelsetjenesten ved Helse Sør-Øst RHF og Sykehusinnkjøp har samarbeidet med Siva, SINTEF, NHO og Innovasjon Norge i vurderingen og utvelgelsen av en norsk leverandør av dette utstyret.
- Denne prosessen viser at vi oppnår gode resultater når ulike kompetansemiljøer samarbeider tett om nye løsninger. Slike samarbeid er utrolig viktige og vil bidra til mange nye arbeidsplasser på Stord, sier næringsminister Iselin Nybø.
Starter produksjon i løpet av høsten
Leverandøren er i gang med å planlegge produksjonsstart, og tar sikte på å komme i gang i løpet av høsten.
- Det er med stor glede og entusiasme at vi tar på oss den viktige jobben med å produsere åndedrettsvern, sier Kjell Risnes, administrerende direktør i Uniqon. – Med denne kontrakten får vi nye arbeidsplasser på Stord, og teamet som vi bygger opp har stor bredde og ulik kompetanse. Nå som kontrakten er signert, setter vi i gang med det viktige arbeidet, nemlig å få opp produksjonslinjen av åndedrettsvern på Stord, sier Risnes.
Uniqon AS arbeider også med å få på plass norsk produksjon av filtermateriale, slik at tilnærmet hele åndedrettsvernet etter hvert kan produseres i Norge og av norske råvarer.
Det skal produseres åndedrettsvern til testing før man starter fullskala produksjon.
Helse Sør-Øst med nasjonalt ansvar
Under koronapandemien har Helse Sør-Øst RHF hatt et nasjonalt koordineringsansvar for anskaffelse og distribusjon av smittevernutstyr til både sykehus og kommuner i hele landet. Det internasjonale markedet har vært utfordrende med stengte fabrikker og grenser, samt fly som ble satt på bakken. Samtidig har etterspørselen vært enorm.
- Med et så krevende internasjonalt marked som vi har erfart under denne pandemien, er avtaler om norsk produksjon viktig for å sørge for at helsevesenet har nok smittevernutstyr, både på kort og noe lengre sikt, sier administrerende direktør i Helse Sør-Øst RHF, Cathrine M. Lofthus. - Denne kontrakten om produksjon av åndedrettsvern, utfyller de avtalene vi allerede har inngått med norske leverandører, sier Lofthus.
Helse Sør-Øst RHF har allerede inngått kontrakter med norske produsenter som produserer visir, smittevernfrakker, hodebeskyttelse, munnbind og desinfiseringsvæske.
Om Helse Sør-Øst RHF
Helse Sør-Øst RHF er ett av fire regionale helseforetak i Norge, og eier elleve statlige helseforetak i regionen.
Helse Sør-Øst RHF sørger for spesialisthelsetjenester til 3,1 millioner mennesker i Agder, Telemark, Vestfold, Buskerud, Oslo, Østfold, Akershus og Innlandet. Det er til sammen 85 000 ansatte ved sykehusene og helseforetakene i Helse Sør-Øst.
Følg pressemeldinger fra Helse Sør-Øst RHF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Helse Sør-Øst RHF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Helse Sør-Øst RHF
Felles kraft for å redusere sykefraværet i sykehusene27.11.2025 12:54:00 CET | Pressemelding
Når vi deler kunnskap, skaper vi resultater. De regionale helseforetakene står samlet om å redusere sykefraværet og bygge et helsefremmende arbeidsmiljø. Sørlandet sykehus og Helse Vest viser vei med tiltak som virker – fra muligheter for fleksible arbeidstidsordninger og veiledning og hvordan en kan håndtere emosjonell belastning til datadrevne analyser og kulturendring.
Nasjonalt løft innen fosterovervåking25.11.2025 12:59:49 CET | Pressemelding
Jordmødre og leger må handle raskt og samarbeide godt når det oppstår komplikasjoner i svangerskapet eller under fødsel. I mange år har fagmiljøet ønsket et felles, nasjonalt opplæringsprogram i fosterovervåking. Nå er programmet på plass.
Flinkere til å møte opp til sykehustimen14.11.2025 12:23:52 CET | Pressemelding
Pasientene møter oftere opp til avtalt time ved sykehusene i Helse Sør-Øst. I høst er det 3,6 prosent som ikke har møtt. Det er det laveste på flere år.
Inngår nye avtaler innen spesialisert rehabilitering28.10.2025 14:39:10 CET | Pressemelding
Til sammen 17 private og private ideelle institusjoner har fått avtale med Helse Sør-Øst RHF om tverrfaglig spesialisert rehabilitering. Videre planlegges det for ytterligere anskaffelser. Sammenlignet med i dag vil flere pasienter nå få den rehabiliteringen de har behov for hos private aktører, sier fagdirektør i Helse Sør-Øst RHF, Ulrich Spreng.
Avslutter avtalen med Medi3 Oslo26.9.2025 12:01:27 CEST | Pressemelding
Helse Sør-Øst RHF har besluttet å heve avtalen med Medi3 Oslo. – Vi er bekymret for manglende styring og kontroll ved virksomheten, sier fagdirektør i Helse Sør-Øst RHF, Ulrich Spreng.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
