Nå skal det bli lettere å reparere elektronikk
31.10.2019 11:00:00 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
De nye kravene fra EU skal gjøre det lettere å reparere og resirkulere husholdningsprodukter.
– Når det blir lettere å reparere produktene, reduseres behovet for å kjøpe nytt. Da sparer forbrukeren penger, mens klimagassutslippene og ressursbruken ved å produsere nytt går ned, sier direktør i NVE Anne Vera Skrivarhaug
Økodesign sparer elforbruket tilsvarende 1 million elbiler
EU lanserte nylig en stor regelverkspakke om økodesign og energimerking. De nye kravene skal ikke bare gjøre det lettere å reparere og resirkulere husholdningsprodukter, de skjerper også krav til energieffektivitet. Kjøleskap, frysere, vaskemaskiner, oppvaskmaskiner, fjernsyn og lyspærer er blant produktene som skal bruke mindre strøm enn i dag.
– Som følge av økodesign og energimerking vil vi i 2030 spare 3 TWh i året sammenliknet med i dag. Det tilsvarer elforbruket til over 1 million elbiler i Norge, sier Anne Vera Skrivarhaug, og viser til en analyse av NVE fra 2018 og 2019 . På toppen av dette kommer besparelsene som de nye EU-kravene til energieffektivitet vil gi.
Andre produkter som også får nye krav til energibruk er elektriske motorer, eksterne strømkilder, krafttransformatorer, kjøleapparater med direktesalgsformål og sveiseutstyr.
Les rapporten om energimerking av produkter og rapporten om økodesignkrav til belysning.
Kontakter
Overingeniør Ingvill Sjøvold Nilsen, tlf. 22 95 91 28
Direktør Anne Vera Skriverhaug, tlf. 22 95 93 50
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Nå kan man søke om konsesjon til store vannkraftprosjekter digitalt10.9.2026 12:05:00 CEST | Pressemelding
Fra nå av skal også søknader om større vannkraftsaker sendes inn digitalt. Kraftprodusentene får en oversikt over sine konsesjoner og kan foreslå en prioritering av sine saker. Med den nye løsningen på plass, vil NVE få digital støtte til å gjennomføre en tidlig kvalitetssikring, slik at saken er kan sendes ut på høring med en gang etter at den er tatt til behandling. Dette vil bidra til kortere samlet ledetid.
NVE har startet boreprosjekt på ustabilt fjellparti i Kåfjord8.9.2026 08:50:22 CEST | Pressemelding
Siden begynnelsen av august har NVE boret i det ustabile fjellpartiet Indre Nordnes i Kåfjord kommune. Målet er å få mer kunnskap om hva som skjer inne i fjellet og styrke overvåkingen av området.
Nå er over halvparten av vindkraften her til lands norskeid2.9.2026 09:22:17 CEST | Pressemelding
Flere eierskifter de siste årene har gjort at norsk eierskap i vindkraft nå er på 51 prosent. Den norske eierandelen øker også for vann- og solkraft. Det viser nye tall fra Norges vassdrags- og energidirektorat.
NVE fremmer ikke innsigelse til revidert reguleringsplan for småhusområder i Oslo1.9.2026 10:05:19 CEST | Pressemelding
NVE har etter en samlet vurdering valgt å ikke fremme innsigelse til den reviderte detaljreguleringsplanen for småhusområder i Oslos ytre by. Samtidig understreker NVE at Oslo kommune fortsatt har et lovpålagt ansvar for å avklare naturfare før det kan gis byggetillatelse i de områdene der dette ennå ikke er tilstrekkelig avklart.
NVE legger fram oppdaterte estimater for vindkraftproduksjon1.9.2026 09:57:37 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat har i senere år tatt i bruk en ny metodikk for å anslå vindkraftproduksjon i et normalår. Årets korrigering gir en reduksjon på 0,7 terrawattimer, og reduserer forventet produksjon fra 15,9 til 15,2 TWh. Estimatene brukes blant annet i NVEs modeller og analysearbeid, og som et grunnlag for å estimere fremtidige inntekter til kommuner og stat fra vindkraft.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
