Nå kommer klimapartnerskapene med næringslivet
23.1.2023 14:45:00 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
-For å nå klimamålene og få til faktiske utslipp, må vi gå fra ord til handling. Tettere samspill og sterke partnerskap er avgjørende for å få fart på den grønne omstillingen i næringslivet, og ikke minst, lykkes med det grønne industriløftet, sier næringsminister Jan Christian Vestre.
Avtalen skal legge til rette for inngåelse av bransjevise klimapartnerskapsavtaler med næringslivet. Klimapartnerskap betyr at regjeringen og partene i arbeidslivet skal drøfte løsninger på hvordan bedriftene innenfor ulike bransjer kan kutte i sine klimagassutslipp, og gjennomføre andre klimatiltak på en mest mulig effektiv måte.
-Vi har svært ambisiøse klimamål. For å nå disse målene må vi ha næringslivet med på laget. Det er her mye av utslippskuttene skal tas. Derfor er det bra at vi i dag inngår en intensjonsavtale om klimapartnerskap mellom stat og næringsliv, sier klima- og miljøminister Espen Barth Eide.
Klimapartnerskapet skal legge til rette for en strukturert dialog mellom stat og næringsliv på bransjenivå innenfor et fast rammeverk. De skal bidra til grønn omstilling i næringen, energi- og ressurseffektivisering og en sirkulær økonomi. Dette har vært en forutsetning for å inngå intensjonsavtalen at både arbeidsgiver- og arbeidstakersiden er involvert.
Klimapartnerskapene skal ha som mål å etablere felles forståelse om hva som må til for å nå klimamålene, med utslippskutt innen 2030 og 2050.
Faktaboks om klimapartnerskap:
- Klimapartnerskap skal bidra til å skape felles forståelse mellom avtalepartene om hva som må til for å nå de nasjonale klimamålene for 2030 og 2050.
- Klimapartnerskap skal bidra til å identifisere og forankre nødvendige utslippskutt i næringslivet, og identifisere potensial for styrket innsats forøvrig grønn omstilling i næringene, deriblant energi- og ressurseffektivisering og økt sirkularitet.
- Klimapartnerskap skal legge til rette for systematisk erfaringsutveksling om effekt av ulike virkemidler. Eksempler på dette er effekter av avgifter, regelverk og reguleringer, herunder offentlige anskaffelser; statlige tilskudd-, låne- og garantiordninger, herunder til forskning og utvikling; og utvikling av infrastruktur for transport og energi. Klimapartnerskap vil ikke redusere statens overordnede handlingsrom til å benytte virkemidler i klimapolitikken, og heller ikke påvirke «forurenser betaler»-prinsippet som grunnleggende rettesnor i klimapolitikken.
- Klimapartnerskap skal bidra til å synliggjøre næringslivets innsats for grønn omstilling, gjennom å legge til rette for næringenes rapportering om iverksatte tiltak som bidrar til å nå målene og ambisjonene i partnerskapsavtalen.
- Klimapartnerskap skal være en arena for kompetanseutvikling om grønn omstilling, på lokalt og nasjonalt nivå.
- Klimapartnerskap bør bidra til rettferdig omstilling i arbeidslivet.
Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Fiskeri- og havministeren i møte om bærekraftig fôr30.4.2026 18:00:00 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havministeren møtte i dag styringsgruppen for samfunnsoppdraget om bærekraftig fôr. Målet med møtet var å gå gjennom status og diskutere veien videre for arbeidet med å utvikle nye, bærekraftige fôrråvarer til havbruksnæringen.
Regjeringen vil ha hele Norge til å spise mer sjømat30.4.2026 15:30:18 CEST | Pressemelding
Gjennom Kokkesprell viser barn og unge hvordan fisk og sjømat kan bli en naturlig del av det daglige kostholdet. Nå lar fiskeriministeren og helseministeren seg inspirere – og oppfordrer hele Norge til å gjøre det samme.
Fiskeri- og havministeren møtte EUs fiskerikommissær Costas Kadis30.4.2026 09:58:13 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss møtte EUs fiskerikommissær Costas Kadis på Kypros. Møtet er en del av den løpende dialogen mellom Norge og EU om fiskeri- og havspørsmål.
Norge og Tyskland skal samarbeide enda tettere om romvirksomhet28.4.2026 13:47:07 CEST | Pressemelding
I dag møttes næringsminister Cecilie Myrseth og Tysklands minister for forskning, teknologi og romfart, Dorothee Bär, i Tromsø for å signere mandatet til den nye arbeidsgruppen som får ansvaret for å følge opp samarbeidet. Oppskytning, overvåking og sikker kommunikasjon blir prioriterte områder.
Fiskeri- og havministeren deltar på maritimt EU-ministermøte på Kypros28.4.2026 08:21:26 CEST | Presseinvitasjon
Fiskeri- og havmininister Marianne Sivertsen Næss er på Kypros 29. april for å delta på ministermøte mellom EUs ministre med ansvar for maritim næring. Hovedtemaene er maritim kompetanse og likestilling.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom