Nå kan du snart søke på Askeladden, huldra og tradisjonelt øl i ny nettportal

– Nå vil historieinteresserte og andre i hele landet kunne søke i kilder til sin lokale kulturhistorie, sagn og andre kulturhistoriske fortellinger fra sitt hjemsted, forteller Hans-Jakob Ågotnes, professor i kulturvitenskap ved Universitetet i Bergen.
De neste årene skal han lede prosjektet SAMLA, et prosjekt som skal digitalisere det kulturhistoriske materialet i samlingene til Universitetet i Bergen, Norsk Folkemuseum og Universitetet i Oslo. Det skal bygges opp et digitalarkiv i regi av Universitetsbiblioteket i Bergen til glede for andre forskere, men også for allmenheten. Norges Forskningsråd har gått inn og støttet prosjektet med 32 millioner kroner.
– SAMLA er som en drøm, det er fantastisk, sier Line Esborg, førsteamanuensis i kulturhistorie ved Universitetet i Oslo og fagansvarlig for Norsk Folkeminnesamling.
Norsk Folkeminnesamling er et internasjonalt anerkjent arkiv, hvor de eldste delene av samlingen er beskyttet av UNESCO. Norsk Folkeminnesamling ble grunnlagt i 1914 og har siden fungert som et nasjonalarkiv for folkloristisk og kulturhistorisk materiale. Samlingen er lokalisert på Institutt for kulturstudier og orientalske språk ved Universitetet i Oslo.
– Vi vil prioritere for digitalisering i denne første fasen av SAMLA det materialet som er knyttet til navngitte samlere, som vi har om lag 400 av. I disse samlingene finnes altså det som ettertiden har betegnet som vår kulturarv – for eksempel oppskriftene av middelalderballaden Draumkvedet, Peter Christen Asbjørnsen og Jørgen Moes eventyrsamlinger, Isak Sabas skoltesamiske leudd og andre folkeminneopptegnelser, sagn fra hele landet, svartebøker, livshistorier – i sum et stort unikt kulturhistorisk materiale om folks tro og tanke, skikker, høytid og hverdagsliv, sier hun.
Øl og mat
I første omgang er det folkeeventyr, sagn, ballader, trosforestillinger, folkemedisinske tradisjoner, mattradisjoner og håndverkstradisjoner som skal digitaliseres.
– Vi ser jo at blant annet ølbrygging er blitt en stor hobby, og databasen kommer til å inneholde beskrivelser av tradisjonelle måter å brygge øl på, sier Kyrre Kverndokk, professor i kulturvitenskap ved UiB.
Prosjektet er allerede i gang med samarbeid med en rekke sektorer og næringer – fra museum til turisme og spillutviklere.
– Og vi vil legge til rette for at arkivet skal være et sted som skal være nyttige for disse næringene, forteller Ågotnes.
Snart kan du søke i samlingene
Ågotnes forteller at digitalarkivet også vil være en viktig ressurs for forskere og studenter i inn- og utland. Han fremhever at materialet er en unik kulturhistorisk kilde til folks tanker, vaner og levevis, men også til dagens hverdagskultur.
Det meste vil bli allment tilgjengelig for søk fra hvor som helst, mens noe av det nyere materialet kan bli passordbeskyttet av personvernhensyn.
– Bare ved Norsk etnologisk gransking leverer vi stoff til mellom tretti og førti forskere hvert år, og de kommer fra de forskjelligste fagfelt. Med den forbedringen av tilgjengelighet og søkbarhet som dette prosjektet innebærer, tror jeg bruken vil mangedobles. Her dreier det seg om fantastiske kilder til kunnskap om folks erfaringer, opplevelser og livsutfoldelse, både i dag og i tidligere tider. Jeg regner med at skoleverket også kommer til å oppdage mulighetene til å gå inn i og utforske kulturhistorien som dette prosjektet åpner, sier førstekonservator Audun Kjus ved Norsk Folkemuseum.
Internasjonalt samarbeid
Prosjektleder Hans-Jakob Ågotnes forteller at SAMLA også skal bli koordinert med det internasjonale Intelligent Search Engine for Belief Legends (ISEBEL). Hvis du søker på for eksempel huldra, kan du få treff på tilsvarende sagn i nordiske og andre nordeuropeiske arkiver.
Fakta:
SAMLA er et samarbeid mellom Etnofolkloristisk arkiv ved Universitetet i Bergen (UiB), Norsk Folkeminnesamling ved Institutt for kulturstudier og orientalske språk (UiO), Norsk etnologisk gransking ved Norsk Folkemuseum, mens Universitetsbiblioteket i Bergen. skal lage digitalarkivet som blir tilgjengelig på samla.no
Kontakter
Hans-Jakob Ågotnes
Professor i kulturvitenskap ved UiB og prosjektleder for SAMLA.
Tlf: +47 400 36 736
E-post: Hans-Jakob.Agotnes@uib.no
Kyrre Kverndokk
Professor i kulturvitenskap ved UiB
Tlf: +47 938 90 729
E-post: kyrre.kverndokk@uib.no
Bilder



Om Universitetet i Bergen (UiB)
Følg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Isbreforsker vant Forsker Grand Prix Bergen18.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Rebekka Frøystad fra Institutt for geovitenskap, UiB, gikk helt til topps i formidlingskonkurransen Forsker Grand Prix i Bergen. Nå venter den nasjonale finalen i Oslo.
SurvivingSOGICE leiter etter stemmer frå overlevende etter konverteringsterapi i Europa16.9.2025 15:30:22 CEST | Pressemelding
UiB lanserer digital plattform som framhever overlevendes stemmer.
Forskningsdagene i Bergen starter 18. september15.9.2025 09:43:01 CEST | Pressemelding
Forskningsdagene i Bergen inviterer til en tidagers vitenskapsfest med to hundre forskere og nærmere ti tusen publikummere. Festivalen åpner med Forsker Grand Prix – en formidlingskonkurranse for unge forskere.
Klart for MediaFutures Annual Meeting15.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Konferansen finner sted 13. november, og fungerer som en plattform for diskusjoner om vitenskapelige funn og bransjeinnsikt innenfor feltet ansvarlig medieteknologi og kunstig intelligens (KI). I år handler det om å navigere usikkerhet med kunstig intelligens: stoppe feilinformasjon og gi brukerne mer makt.
UiB inngår avtale med Latin-Amerikas største universitet10.9.2025 10:08:34 CEST | Pressemelding
Bergen/Mexico by: Universitetet i Bergen (UiB) og Mexicos nasjonale autonome universitet (UNAM) har underskrevet en avtale som gir store muligheter for økt forskningssamarbeid med en verdensdel som er i en rivende økonomisk og vitenskapelig utvikling. Avtalen er kommet i stand takket være betydelige bidrag fra både norsk og mexicansk diplomati.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom