Nå kan du fylle ut skademeldingsskjema på mobilen
11.8.2020 07:00:00 CEST | NAF | Pressemelding

NAF ønsker å minimere stresset med utfylling av skademeldingsskjema. Tiden hvor du måtte være påpasselig med å ha skademeldingsskjema og penn i bilen er forbi. Nå kommer endelig en digital løsning.
- NAF har lenge sett behovet for å digitalisere dagens penn- og papirløsning. Vårt ønske er å bidra til å redusere stress og ubehag, i en situasjon mange opplever som krevende, sier Espen Andreassen.
Enkel utfylling – vi henter inn data
Skademeldingen bør fylles ut på ulykkesstedet, og derfor har NAF prioritert mobile enheter i utviklingen av digitalt skademeldingsskjema.
- De fleste har med seg mobilen når de er ute og kjører. Denne løsningen skal være oversiktlig og enkel å fylle ut selv på en liten mobil, utdyper Andreassen.
Om ulykken innebærer to biler, vil begge parter fylle ut hver sin del. Løsningen er integrert med Statens Vegvesens systemer og henter ut bildata utfra registreringsnummeret. Når man er ferdig med informasjonen, kan partene signere med BankID for trygg identifisering.
- Digitalt skademeldingsskjema er enkelt å bruke, med gode forklaringer på alle feltene dere skal fylle ut. Mye informasjon lastes også inn automatisk når du oppgir registreringsnummeret på bilen og mobilnummeret ditt. Du slipper også å laste ned en egen app, alt er tilgjengelig gjennom nettleseren, avslutter Espen Andreassen.
Skademeldingsskjemaet finner du på skademelding.naf.no og er tilgjengelig for alle som har vært i trafikkuhell.
Skriv skademelding umiddelbart
NAF Advokat mottar mange henvendelser fra medlemmer som har utfordringer med utfylling av skademelding i forbindelse med trafikkuhell. Bakgrunnen for dette kan være svært ulike.
- Mange er usikre på hvordan skjemaet skal brukes og fylles ut. Andre er usikre på hva de skal gjøre når partene er uenige om hendelsesforløpet forutfor trafikkuhellet. I noen tilfeller glemmer man helt at det er noe som heter skademeldingsskjema, eller man har det travelt og tar papirarbeidet i etterkant. Mange bileiere har heller ikke skademeldingsskjemaet liggende i hanskerommet i bilen, eller de mangler kulepenn, forteller Audun de Flon i NAF Advokat.
Resultatet kan da bli at man ikke signerer skademelding på stedet, som er uheldig med tanke på å dokumentere at et uhell har skjedd og hvem de involverte parter var. Dette vil kunne skape store utfordringer med tanke på skadeoppgjøret i etterkant.
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver i NAF
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Ett år med Norgespris: - Elbilistene har spart en tusenlapp i ladeutgifter1.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
En gjennomsnittlig elbilist på Østlandet har spart en tusenlapp om hen valgte Norgespris på strømmen da den kom. - Norgespris gir vesentlig lavere utgifter både på elbilladingen og resten av strømforbruket i boligen, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Mange er villige til å bryte fartsgrensen: - Tall som bør bekymre30.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Fire av ti norske bilister mener det er greit å kjøre inntil ti kilometer for fort. - Dette er et tegn på at mange bilister mener fartsgrensene er satt for lavt, sier Jan Harry Svendsen i NAF.
Høstferie: - Skal du til fjells, skift til vinterdekk25.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Bremselengden er fire ganger lengre med sommerdekk om du blir overrasket av snø på høstferien, advarer NAF. – Skal du på høstferie på fjellet er det lurt å legge om til vinterdekk. Holder du deg i lavlandet, la sommerdekkene være på, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Drivstoffprishopp gir økt interesse for brukte elbiler24.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Økende drivstoffpriser gir økt interesse for brukte elbiler. – Utvalget av elbiler på bruktmarkedet er godt. Flere av de leverer også god rekkevidde og rask lading, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Klart flertall for nytt avgiftskutt på drivstoff i ny undersøkelse21.9.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Et klart flertall blant folk vil ha avgiftskuttet tilbake etter at prisene igjen har passert 30 kroner. – Folk så at avgiftskuttet fikk prisene ned. Nå er avgiftene tilbake, og det merkes samtidig som prisene på drivstoff øker. Dette er signaler politikerne må lytte til, sier Stig Skjøstad, administrerende direktør i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
