Nå har riksveg 4 blitt tryggere for Anne Lill
8.12.2022 09:01:52 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
Rønning og dattera skulle til Gjøvik for å handle. De kjørte sammen fra jobben til Rønning i industrifeltet på Mohagen. På veg ut i krysset på riksveg 4 var hun uoppmerksom et øyeblikk. Hun kjørte ut i vegen samtidig som en trailer var på veg i retning Lygna.
- Englevakt
Trailersjåføren så hva som skjedde, tutet og la seg ut i forbikjøringsfeltet. Likevel traff traileren bilen til Rønning i venstre forskjerm. Stasjonsvogna ble kastet inn i auovernet på høyre side, og dratt oppover mellom rekkverket og tilhengeren.
Rønning og dattera kom fra ulykken uten skader. De ble kjørt til legekontoret på Jaren. Rønning var nok i sjokk. I tillegg var mor og datter forslått.
-Vi hadde englevakt. Kreftene var voldsomme. Hadde vi vært en halvmeter lengre ut i krysset hadde vi nok vært et annet sted nå, sier hun.
Trafikksikker veg
Hun er veldig glad for at Statens vegvesen har bygd nytt kryss på Mohagen og ny trafikksikker veg på veg opp mot Lygna. 12 personer har blitt skadet i trafikkulykker på strekningen Sandvoll-Amundrud de siste 20 årene.
-Det har aldri vært tryggere å kjøre rv. 4 opp mot Lygna fra sør enn nå, sier byggeleder John Bekken i Statens vegvesen.
Den 3,8 kilometer lange strekningen var kjent som Norges smaleste tre felts veg. Med økende trafikk ble den ti meter brede vegen etter hvert for smal. Krysset ved Mohagen industrifelt har vært særlig ulykkesutsatt. Nå er vegen utvidet til 15 meter med midtrekkverk og veglys.
Problemet med krysset på Mohagen var at det manglet akselerasjonsfelt nordover. Andre vegen var det påkjøringsfelt. Nå er krysset bygd om med akselerasjonsfelt i begge retninger.
660 arbeidsplasser
Rønning jobber ved ventilasjonsfirmaet Trox Auranor. Firmaet er av et titalls selskaper på Mohagen med til sammen om lag 660 årsverk. I tillegg bruker mye av trafikken til og fra Mohagen Miljøstasjon vegkrysset.
Rv. 4 Sandvoll-Amundrud åpner offisielt tirdag 20. desember, men Vegvesenet åpnet vegen for trafikk og fartsgrense 80 kilometer i timen denne uka.
- Jeg gruer meg fortsatt litt for å kjøre den nye krysset, selv om det har blitt mye, mye tryggere, sier Rønning.
Kontakter
John BekkenByggelederStatens vegvesen, rv. 4 Sandvoll-Amundrud
Tel:97682525Bilder
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
- Farlig grisekjøring via Hemsedal11.9.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen frykter for sikkerheten til ansatte langs vegprosjekt på riksveg 52 i Hemsedal. Flere sjåfører har alt for høy fart gjennom anleggsområdet.
Mange stengte gater i Oslo på lørdag11.9.2026 07:55:00 CEST | Pressemelding
Oslo Maraton lørdag 12. september vil føre til stengte gater og redusert framkommelighet i sentrum.
Medhald for Vegvesenet om E16 Lærdalstunnelen10.9.2026 14:05:48 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har fått medhald i klagesaka om tildeling av kontrakten i Lærdalstunnelen. OneCo Infra har tapt i tingretten og må betale saksomkostningane.
– Andøya er viktigere enn noen gang10.9.2026 10:06:01 CEST | Pressemelding
Aktører fra hele Europa strømmer til Andøya i neste uke for å gjøre samfunnet bedre rustet mot digitale angrep.
Sotrasambandet når ikke trafikkåpning i fjerde kvartal 202710.9.2026 10:00:51 CEST | Pressemelding
Sotra Link AS har varslet forsinkelser. Dette betyr at Sotrasambandet ikke kan åpne for trafikk i fjerde kvartal 2027. OPS-selskapet jobber med en oppdatert framdriftsplan og tiltak som kan redusere forsinkelsen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
