Nå handler vi mer som vi gjorde før pandemien
23.6.2022 06:30:00 CEST | Virke | Pressemelding

– Normaliseringen av vareforbruket fortsetter. Da pandemien kom, brukte vi mer penger på varer, men ikke på klær og sko. Nå som samfunnet er åpent igjen, kommer disse bransjene tilbake og tjenesteforbruket øker kraftig. Vi er på vei mot en normaltilstand, men alt er ikke som før, sier Lars Haartveit, sjeføkonom i Virke.
Klær og sko kraftig opp
Virke regner med en verdivekst på klær og sko på 15 prosent for 2022. Økningen var spesielt stor fra januar til april.
– Det har vært en voldsom oppgang i kles- og skohandelen så langt i år, som følge av at vi nå er mer ute og treffer folk. Vi tror veksten vil dempes noe fremover, men at den vil fortsette å ligge på et høyt nivå, sier Haartveit.
Klær og sko har hatt en nedadgående trend siden 2012, men i år ser det lyst ut.
– Vi snakker om et skikkelig comeback for klær og sko. Vi må ti år tilbake for å se lignende tall, sier Haartveit.
Netthandel bremser ned
Året 2022 blir et år uten vekst for norske nettbutikker, anslår Virke. Pandemieffekten ser ut til å være over.
– Vi fikk en enorm økning under pandemien. At det nå kommer en oppbremsing og tilbakegang, er ikke uventet. Det gjelder ikke bare i Norge, men i flere andre land som har vært nedstengt. Én av grunnene er at mange vender tilbake til de fysiske butikkene, særlig forbrukere som ønsker å se og prøve varene før de kjøper dem, sier Haartveit.
Likevel har mange aktører rustet opp på nett, for å møte økte forventninger fra kunder om å være tilgjengelig i flere kanaler samtidig.
– Du må være tilgjengelig i alle flater for å få mest mulig salg. Vi ser at de mer etablere kjedene, særlig innen bredt vareutvalg, nå svarer på konkurransen de får fra de rene nettbutikkene og lager løsninger for å ta opp konkurransen, sier Haartveit.
Les hele rapporten og se bransjeanalysene i vedlegget nederst i pressemeldingen.
Nøkkelord
Kontakter
Pressetelefon
Tel:476 00 888Bilder

Dokumenter
Om Virke
Virke er hovedorganisasjonen for arbeidsgivere i handels- og tjenestenæringen. Det er næringer som står for halvparten av verdiskapingen i Norge. Vi kjemper for våre 25 000 medlemsvirksomheter slik at de er rustet for morgendagen, fordi deres utfordringer er våre utfordringer.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Norske kulturvaner: Flere savner samvær11.2.2026 12:00:11 CET | Pressemelding
Nordmenn ønsker å benytte mer kulturtilbud i 2026. Samtidig sier stadig flere at de ikke har tid eller noen å gå sammen med.
Matprisveksten avtok i januar10.2.2026 08:15:01 CET | Pressemelding
Prisveksten på mat og alkoholfrie drikkevarer dempet seg i januar. Tolvmånedersveksten endte på 4,2 prosent, ned fra 5,2 i desember.
Nordmenns vinterferie: delt mellom snø og sol9.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Blant de som planlegger ferie i 2026 er det én av fire nordmenn som planlegger vinterferie. Mens flertallet pakker ski og ull og holder seg i Norge, drømmer andre om sol, varme og lange måltider i Europa.
Moderat vekst i byggevarehandelen29.1.2026 10:02:45 CET | Pressemelding
I 3. tertial 2025 vokste omsetningen til byggevarehusene med 3,3 prosent fra samme periode året før. Omsetningen økte mest i Rogaland, Troms og Finnmark og Nordland, mens det var tydeligst tilbakegang i Telemark, etterfulgt av Østfold og Oslo.
Kampanjer gav prisnedgang i desember9.1.2026 08:11:33 CET | Pressemelding
Prisene på matvarer og alkoholfrie drikkevarer falt med 1,7 prosent fra november til desember. Årsprisveksten endte på 5,2 prosent. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
