Nå går startskuddet for høstens jakt

Den ordinære rådyrjakta starter 25. september. Det er imidlertid åpent for jakt på rådyrbukk fra og med 10. august. Det betyr at jakta starter for mange tusen norske jegere.
- Dette er starten på årets beste tid, og jeg kan absolutt anbefale bukkejakt. Det er både spennende, vanskelig og meningsfullt. En god regulering av stammen gir mange friluftsopplevelser, sunt kjøtt og reduserer antallet viltpåkjørsler, sier Breisjøberget.
Rådyrjakt foregår ofte i kantsoner, gjerne i skogbelter ned mot dyrka mark. Jaktområdene er ofte nært tettbygde strøk og kan skje helt inn mot byområder.
I sesongen 2019 – 2020 ble det totalt felt 31 920 rådyr i Norge, en økning på drøyt 8 prosent fra 2018 – 2019-sesongen. Uttaket de siste ti årene er relativt stabilt.
De tre fylkene som topper fellingsstatistikken for sesongen 2019-2020 er Viken (8 050), Trøndelag (6 340) og Agder (4 910).
Fellingsstatistikken er hentet fra SSB.
Nøkkelord
Kontakter
Jo Inge BreisjøbergetFagsjef jakt og fiske
90 75 21 14 / 742 31 000
Bilder

Lenker
Om Statskog SF
Statskog SF skal ivareta og utvikle verdier på fellesskapets grunn og er en garantist for allmennhetens tilgang til jakt, fiske og friluftsopplevelser i norsk natur. Staten er heleier av Statskog og eierskapet utøves av Landbruks- og matdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Statskog SF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statskog SF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statskog SF
Pengestøtte til Trøndelag Grand Tour30.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Statskog bidrar med 90 000 kroner i støtte til en 350 km lang sykkelrunde i Trøndelag.
Millionstøtte til verdiskaping27.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Statskog stimulerer nå verdiskaping i statsallmenninger med rekordhøye ti millioner kroner fordelt på 42 tiltak.
Statskog stimulerer verdiskaping23.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
11 tiltak får nå i alt 1,35 millioner for Statskog for å stimulere til vekst og aktivitet i Nordland.
Tilskudd til samisk næringsbygg i Snåsa17.6.2025 09:12:22 CEST | Pressemelding
Statskog gir 340 000 kroner i tilskudd til å styrke verdiskaping innen reindrift og formidling av samisk kultur.
Sprøyter inn verdiskapingsmidler i Troms11.6.2025 09:02:19 CEST | Pressemelding
Statskog gir 1,3 millioner kroner til ti prosjekt i Troms. Pengene bidrar til folkehelse, laksehelse og næringsutvikling.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom