Nå går startskuddet for høstens jakt
9.8.2021 12:33:25 CEST | Statskog SF | Pressemelding

Den ordinære rådyrjakta starter 25. september. Det er imidlertid åpent for jakt på rådyrbukk fra og med 10. august. Det betyr at jakta starter for mange tusen norske jegere.
- Dette er starten på årets beste tid, og jeg kan absolutt anbefale bukkejakt. Det er både spennende, vanskelig og meningsfullt. En god regulering av stammen gir mange friluftsopplevelser, sunt kjøtt og reduserer antallet viltpåkjørsler, sier Breisjøberget.
Rådyrjakt foregår ofte i kantsoner, gjerne i skogbelter ned mot dyrka mark. Jaktområdene er ofte nært tettbygde strøk og kan skje helt inn mot byområder.
I sesongen 2019 – 2020 ble det totalt felt 31 920 rådyr i Norge, en økning på drøyt 8 prosent fra 2018 – 2019-sesongen. Uttaket de siste ti årene er relativt stabilt.
De tre fylkene som topper fellingsstatistikken for sesongen 2019-2020 er Viken (8 050), Trøndelag (6 340) og Agder (4 910).
Fellingsstatistikken er hentet fra SSB.
Nøkkelord
Kontakter
Jo Inge BreisjøbergetFagsjef jakt og fiske
90 75 21 14 / 742 31 000
Bilder

Lenker
Om Statskog SF
Statskog SF skal ivareta og utvikle verdier på fellesskapets grunn og er en garantist for allmennhetens tilgang til jakt, fiske og friluftsopplevelser i norsk natur. Staten er heleier av Statskog og eierskapet utøves av Landbruks- og matdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Statskog SF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statskog SF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statskog SF
Toppår for rype i nord27.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Statskogs ferske kartlegging av rype- og skogsfugl viser livskraftige bestander med toppår i Nordland og Troms og resultater mer midt på treet lenger sør.
Hymne til Norges jegere og fiskere24.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Nær to hundre tusen norske jegere skal nå ut i skog og fjell for å fange årets beste øyeblikk. Med seg får de en rykende fersk musikalsk hyllest fra gjengen som startet med en nisjepodcast og endte med å spise kirsebær med de store.
Statskog sjekker bestanden av rype og skogsfugl7.8.2026 11:01:35 CEST | Pressemelding
Frivillige landet rundt teller nå rype og skogsfugl langs 5 100 kilometer for Statskog. Den rekordhøye takseringen styrker grunnlaget for bærekraftig jakt.
250 000 kroner til løft i Meråker9.7.2026 06:01:00 CEST | Pressemelding
Statskog bidrar med en kvart million kroner til fire satsinger i Meråker.
Deler ut 1,5 millioner i Nordland9.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Utvikling av selvbetjente vedautomater produsert i Saltdal er blant vinnerne når Statskog nå fordeler 1,5 millioner kroner fra sin verdiskapingsordning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
