Nå får reiselivet på Svalbard utbetalt koronastøtte
– Reiselivet er svært viktig for lokalsamfunnet på Svalbard. Jeg er veldig glad for at lokalstyret nå er klar til å utbetale tilskudd til bedriftene slik at arbeidet med gjenoppbygging, omstilling og utvikling kan komme i gang for en bransje som er hardt rammet av koronatiltakene, sier næringsminister Iselin Nybø (V).
Tilskuddsordningen for gjenoppbygging, omstilling og utvikling av reiselivet på Svalbard ble etablert i vinter og har en ramme på 25 millioner kroner. Longyearbyen lokalstyre forvalter ordningen, og fatter nå vedtak om tilskudd.
– Vi har siden søknadsfristen i januar jobbet med utredning og vurdering av alle innkommende søknader. Nå starter prosessen med å gjennomføre vedtakene og starte utbetaling på de søknadene som er godkjent. Det vil skje fortløpende, sier administrasjonssjef i Longyearbyen lokalstyre Hege W. Fagertun.
Ordningen er, sammen med de landsdekkende ordningene, en del av de samlede krisetiltakene som er tilgjengelig for næringslivet på Svalbard. Ordningen skal bidra til å gjenoppbygge, utvikle og omstille en hardt rammet reiselivsnæring på Svalbard på en måte som bidrar til å underbygge de svalbardpolitiske målene.
Nøkkelord
Kontakter
Yngve AngvikKommunikasjonsrådgiverNærings- og fiskeridepartementet
Tel:459 56 199yngve.angvik@nfd.dep.noLenker
Om Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Forvaltningsvirksomheten i Argentum selges10.9.2025 10:01:51 CEST | Pressemelding
Argentum Fondsinvesteringer, som er heleid av staten, har inngått avtale om å selge forvaltningsvirksomheten til EGD Holding for 225 millioner kroner. Salget er betinget av Stortingets tilslutning.
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Brasil for å signere ny handelsavtale9.9.2025 12:48:26 CEST | Pressemelding
Avtalen innebærer at Norge får tollfri handel for nesten alle varer som eksporteres til Brasil og Argentina.
Utsetter krav til rapporteringsutstyr for flåten under 8 meter5.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havministeren har besluttet å utsette kravet om innføring av elektronisk fangstrapportering og VMS-utstyr for fiskefartøy under 8 meter. Samtidig forlenges perioden med myk håndheving for fartøy mellom 8 og 11 meter inntil videre.
Vil utlyse areal for havbruk til havs2.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen har besluttet at det vil lyses ut areal hvor havbruk til havs kan etableres. – En ny viktig milepæl, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
Fortsatt adgang til USA for norsk sjømat1.9.2025 15:31:49 CEST | Pressemelding
Norsk sjømat kan eksporteres til USA som før når nye amerikanske regler mot bifangst av sjøpattedyr får virkning fra 2026.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom