Nå åpner søknadsportalen for eventbransjen
– Eventbransjen er fortsatt hardt rammet av smitteverntiltakene. Jeg håper at dette kan bidra til at virksomhetene blir godt rustet til å skalere opp aktiviteten når markedet tar seg opp igjen, sier næringsminister Iselin Nybø.
Ordningen har en ramme på 50 millioner kroner og er rettet mot bedrifter som kan dokumentere et omsetningsfall på mer enn 30 prosent de fem siste månedene i 2020, sammenlignet med samme periode i 2019.
Ordningen gjelder i hele landet, inkludert Svalbard. Ordningen er godkjent av EFTAs overvåkingsorgan (ESA).
Mer informasjon om søknadsprosessen finnes på Innovasjon Norges nettsider.
Fakta om ordningen
Hvem kan søke?
- Målgruppen for ordningen er bedrifter i verdikjeden knyttet til gjennomføring av næringsrettede arrangementer, som lukkede og publikumsåpne kongresser, messer og utstillinger og ulike bedriftsinterne arrangementer som konferanser og seminarer. Et kriterium for å søke er at en sentral del av virksomheten må være knyttet til verdikjeden for gjennomføring av denne type arrangementer. Innovasjon Norge kan gi nærmere informasjon.
- Virksomheter innenfor følgende NACE-koder i målgruppen kan søke: cateringvirksomhet (NACE 56.210), produksjon av film, video og fjernsynsprogrammer (NACE 59.110), programmeringstjenester (NACE 62.010), spesialisert designvirksomhet (NACE 74.1), utleie– og leasingvirksomhet (NACE 77), private vakttjenester (NACE 80.1), kongress-, messe- og utstillingsvirksomhet (NACE 82.3), annen forretningsmessig tjenesteyting ikke nevnt annet sted (NACE 82.990) og tjenester tilknyttet underholdningsvirksomhet (NACE 90.020).
Krav om dokumentasjon av omsetningsfall
- Virksomhetene som kan søke må ha mer enn 30 prosent omsetningsfall i hele perioden august – desember i 2020 (gjennomsnitt), sammenlignet med samme periode året før (gjennomsnitt).
- Nyetablerte foretak som er i kommersialiseringsfasen og som ikke hadde omsetning i hele perioden august – desember 2019, må dokumentere et omsetningsfall på mer enn 30 prosent i hele perioden august – desember i 2020 (gjennomsnitt), sammenlignet med januar og februar 2020 (gjennomsnitt).
Hva slags prosjekter kan det søkes om støtte til?
- Kostnader knyttet til planlagte omstillingsprosjekter vil utgjøre grunnlaget for tilskuddet.
- Tilskuddsordningen skal gi tilgang til likviditet for selskaper i eventbransjen slik at de kan gjennomføre omstillingsprosjekter for å tilpasse seg smitteverntiltak, endringer i markedet og omstilling til andre næringer der ressursene utnyttes bedre.
- Tilskuddet rettes mot omstilling av eksisterende bedrifter og ikke generell kapasitetsutvidelse eller nyetableringer. Støtten utmåles ut fra kvaliteten og effekten av tiltakene og hvor mye støtte Innovasjon Norge mener er nødvendig for å utløse gjennomføring av tiltakene. Allerede påløpte kostnader kan ikke støttes.
- Prosjektperioden for omstillingsprosjektene skal ha en maksimal varighet ut 2021.
Hvilke typer kostnader kan støttes?
- personalkostnader for den tid og det omfang de benyttes i prosjektrelatert aktivitet
- kostnader for materielle og immaterielle aktiva som er nødvendig for prosjektgjennomføring; Denne kostnadsposten kan utgjøre maksimalt 50 prosent.
- kostnader for utvikling, testing og/eller implementering av nye produkter eller tjenester
- kostnader for kjøp av prosjektrelaterte tjenester
- kostnader for prosjektrelatert materiell, varer og utstyr
- kostnader for tilpasning av markedsmateriell og -informasjon
Hvor stort beløp kan det søkes om?
- Inntil 80 prosent av godkjente kostnader kan dekkes av tilskuddet. Det er en differensiering av støttegrad mellom små og mellomstore bedrifter og store bedrifter:
- Inntil 80 prosent for små og mellomstore bedrifter
- Inntil 70 prosent for store bedrifter
Maksimalt tilskuddsbeløp per virksomhet skal normalt ikke overstige 3 mill. NOK per foretak/konsern.
Forholdet til andre støtteordninger
Støtte fra andre støtteordninger kan kumuleres med denne ordningen dersom de ikke går til de samme støtteberettigede kostnadene, og ikke overstiger maksbeløpet innenfor det statsstøtteregelverket støtten gis under (EUR 1 800 000).
Hvem forvalter ordningen?
Innovasjon Norge er tilskuddsforvalter og administrerer ordningen.
Innovasjon Norge skal avgjøre hvilke virksomheter som tildeles midler ut fra følgende kriterier:
- at målsettingen for tiltaket er innenfor formålet for ordningen
- at prosjektet er kostnadseffektivt
- at bedriften har gjennomføringsevne, herunder kapasitet, kapital og kompetanse.
Støtten skal gå til de bedrifter som etter Innovasjon Norges vurdering er mest levedyktige, i lys av at utfordringene med smitteverntiltak som påvirker for eventbransjen trolig fortsatt vil vare en tid og at det derfor er behov for en mer hensiktsmessig tilpasning av den samlede kapasiteten i bransjen.
Søknadsfristen til Innovasjon Norge er 7. april 2021. Søknadsportalen finnes her: Omstillingsordning for eventbransjen (innovasjonnorge.no)
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Grønn maritim utvikling på agendaen i Kina2.12.2025 09:27:30 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss hadde politiske møter i Beijing før hun besøkte Shanghai og åpne næringslivspaviljongen på den maritime messen Marintec, der Norge var invitert som æresgjest.
Trafikklyssystemet – rapporter om lusepåvirkning i 20251.12.2025 17:00:00 CET | Pressemelding
Regjeringen har fått rapporter om hvilken påvirkning lakselus har hatt på villaks i 2025. Rapportene offentliggjøres i dag av Styringsgruppen.
Fremmer norsk-tysk industri- og romsamarbeid1.12.2025 14:55:48 CET | Pressemelding
Norge og Tyskland forsterker næringslivs- og teknologisamarbeidet for å styrke konkurransekraften og trygge arbeidsplasser.
Sjømatbonanza i Beijing1.12.2025 14:02:38 CET | Pressemelding
Interessen for norsk sjømat er stor i Kina. Det fikk fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss erfare da hun møtte om lag 20 journalister fra flere av Kinas største mediehus på et laksearrangement i Beijing.
Skal gi mer effektiv håndheving av konkurranseloven1.12.2025 13:25:42 CET | Pressemelding
Et offentlig utvalg som har gjennomgått konkurranseloven foreslår flere endringer for å bidra til raskere saksbehandling og mer effektiv håndheving av loven.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom