Miljøfyrtårn til RS Noatun i Horten
19.5.2022 16:01:21 CEST | Redningsselskapet | Pressemelding

– RS Noatun skal ha en naturlig plass i et bærekraftig miljøperspektiv, sier Øystein Leth, senterleder på RS Noatun.
Kurs- og konferansesenteret startet arbeidet med å bli Miljøfyrtårn-sertifisert under den siste korona-nedstengingen i januar 2022, og ble i dag overrukket Miljøfyrtårn-plaketten av ordfører i Horten kommune, Are Karlsen.
– Lite gjester var en god anledning til å sette av tilstrekkelig tid til arbeidet. Den største delen av implementeringen er utført av resepsjon- og restaurantpersonalet, forteller Leth.
Miljøfyrtårn er en nasjonal og frivillig sertifiseringsordning. Både offentlige og private virksomheter som ønsker å vise at de tar helse- og miljøansvar kan bli sertifisert.
– et godt grunnlag for jobben videre
– For oss har dette vært en god systematisering av driften. Prosessen har også avdekket mangler vi ikke var klar over. Det er en del jobb og få på plass all dokumentasjon, men det danner først og fremst et godt grunnlag for jobben som skal gjøres videre, forteller Øystein Leth.
RS Noatun har i arbeidet med å bli sertifisert som Miljøfyrtårn satt seg egne mål til forbedring på en rekke områder. Fra å redusere svinn, øke andelen økologiske råvarer og det mest vesentlige tiltaket: minske energiforbruket.
– Jeg syns det er kjempebra at Redningsselskapet har tatt den store jobben å få på plass dette systemet. Det er bra for klima og miljøet, bra for samfunnet som helhet og så tror jeg også det er bra for Redningsselskapet, sier Horten-ordfører Are Karlsen (Ap).
Redningsselskapets nye hovedkontor
RS Noatun ligger på Langgrunn utenfor Horten, og er den største enkeltinvesteringen i Redningsselskapets 130 år lange historie.
I tillegg til skolesenter med avanserte simulatorer og undervisningsbygg, huser RS Noatun hotell, restaurant og konferansesenter. Senteret er også base for det frivillige sjøredningskorpset i Horten.
Samlet areal er ca. 4.000 kvadratmeter der hovedbygget har et areal på rundt 2.800 kvadratmeter. Alle de tre byggene er prosjektert og bygget i massivtre-elementer. RS Noatun åpnet dørene i 2018.
Redningsselskapet vedtok i 2021 at RS Noatun skal utvides til å bli Redningsselskapets nye hovedsete. Flyttingen fra Oslo til Horten skal være gjennomført i løpet av høsten 2024.
Nøkkelord
Kontakter
MedievaktRedningsselskapets medievakttelefonRedningsselskapet
Tel:+47 911 07 777redaksjonen@rs.noBendik HansenKommunikasjonsrådgiverRedningsselskapet
Tel:90972608bendik.hansen@rs.noBilder




Om Redningsselskapet
Redningsselskapet er en frivillig, humanitær organisasjon. Vår visjon er «Ingen skal drukne».
Våre 1 500 redningsmenn og -kvinner bemanner 53 redningsskøyter langs hele kysten og på de to største innsjøene. Vi er ofte de første på stedet når uhellet er ute.
Følg pressemeldinger fra Redningsselskapet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Redningsselskapet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Redningsselskapet
Redningsselskapets tips for en trygg båtpåske27.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Selv om påsken i år kommer tidlig, er høytiden for båtfolket ensbetydende med klargjøring og sjøsetting av egen skute. Det betyr en markant økning i antall oppdrag for de ansatte og frivillige mannskapene på redningsskøytene, som er klare til å bistå de som måtte trenge det.
Redningsselskapets forventninger til regjeringens arbeid med statsbudsjettet 2027: – Kystberedskapen må styrkes10.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Når regjeringen samles til budsjettkonferanse for statsbudsjettet 2027, legger Redningsselskapet til grunn at maritim beredskap og drukningsforebygging prioriteres som en sentral del av arbeidet med «Trygghet for landet».
Nikodem (14) ble nummer 60 0004.3.2026 15:57:07 CET | Pressemelding
I et strålende solskinn og et iskaldt vann ble 14 år gamle Nikodem Karpinski fra Garnes ungdomskole i Bergen elev nummer 60 000 som har gjennomført Redningsselskapets drukningsforebyggende program «RS Trygg i vann». – Det er veldig viktig at vi kan redde oss selv eller noen som trenger hjelp, sier Karpinski.
Fire personer druknet i februar3.3.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Fire personer mistet livet i drukningsulykker i februar, viser Redningsselskapets drukningsstatistikk. Så langt i år har sju personer druknet i Norge.
RS Sjøredningsskolen inngår avtale om HUET‑simulator27.2.2026 08:18:09 CET | Pressemelding
RS Sjøredningsskolen AS har inngått avtale med Seftec om kjøp av en simulator for trening på evakuering fra havarerte helikopter under vann, såkalt HUET (Helicopter Underwater Egress Training). Simulatoren er planlagt levert sommeren 2026.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
