Mesta overtar byggseksjonen frå Eviny Fornybar
Dei tilsette i byggseksjonen i Eviny Fornybar blir frå 2. mai ein del av Mesta si avdeling for Anlegg og Spesialproduksjon i Leikanger. Det er klart etter at begge selskapa har sagt ja til verksemdsoverdraging.

– Vi er glade for at Mesta kan ta over det dyktige fagmiljøet vårt. Eviny Fornybar har gått frå å vera ein kraftutbyggar til å bli eit driftselskap der den viktigaste oppgåva er å skapa verdi av dei 39 kraftanlegga våre. Prognosane viser at det om få år vil bli færre oppdrag med rehabilitering av dammar og kraftstasjonar. Fjell- og betongarbeid er i dag ikkje ein del av vår strategiske satsing, så framover er dette tenester vi best kan kjøpa i marknaden, seier Olav Osvoll, konserndirektør Fornybar i Eviny.
I september 2021 vedtok styret i Eviny Fornybar å starta forhandlingar om verksemdsoverdraging. Andre selskap har vore aktuelle, men Mesta kom til slutt opp som den beste kandidaten til å overta byggmiljøet.
– Mesta er veldig glade for å kunna ønskja velkommen nye dyktige medarbeidarar til vår Anlegg og Spesialproduksjonsavdeling. Den kompetansen dei sit på passar veldig godt inn i vårt miljø, og vi håpar og trur at dei vil finna seg godt til rette hos oss i Mesta, seier Bjørn Granviken, konserndirektør Anlegg og Spesialproduksjon i Mesta.
Positive til Mesta
18 tilsette er omfatta av verksemdsoverdraginga til Mesta. Det vart tatt godt imot at Mesta kom på banen.
– Det er leit at det ikkje er nok arbeid framover i Eviny. Men når det først er slik, ser vi positivt på at det er Mesta som skal ta over. Mesta er ein stor entreprenør med ein brei portefølje av prosjekt. Selskapet driv seriøst med ordna forhold og gode arbeidsvilkår, seier Morten Bildøy, hovudtillitsvald i Eviny.
Får med oppdrag for Eviny
Byggmiljøet frå Eviny Fornybar vil bli ein del av ei avdeling i Leikanger som høyrer til forretningsområdet Anlegg og Spesialproduksjon i Mesta. Mesta Anlegg og Spesialproduksjon har over 500 medarbeidarar og er ein nasjonal totalleverandør som utfører alle typar anleggsarbeid, mellom anna fjell- og tunnelsikring og rehabilitering av bruer og kaiar.
I tillegg til dei tilsette vil verksemdsoverdraginga omfatta anleggsutstyr, driftsmateriell og kontraktar om oppdrag for Eviny Fornybar i tre år.
Kontakter
Olav OsvollKonserndirektør FornybarEviny
Tel:952 90 117olav.osvoll@eviny.noBjørn GranvikenKonserndirektør Anlegg og SpesialproduksjonMesta
Tel:941 35 824bjorn.granviken@mesta.noMorten BildøyHovedtillitsvalgtEviny
Tel:416 34 375morten.bildoy@eviny.noBilder

Om Eviny
I Eviny kombinerer vi klimaansvar med lønnsom forretning. I over 100 år har vi produsert ren fornybar energi av vestlandsregnet, og nå elektrifiserer vi Norge. Vi skaper de nye løsningene som nullutslippssamfunnet krever. Som fremtidsoptimister tror vi at vi kan lykkes. Vi er størst på lynlading for elbiler. Vi bygger landstrøm til skip, elektrifiserer havbruk og transportnæringen. Vi jobber for utslippsfrie byggeplasser. Vi bygger IoT-nett, fibernett, fjernvarmenett og et av verdens første nettverk for hurtiglading av elbåter.
Eviny er et av Norges største energi- og teknologikonsern. Vi er eid av folket. Når vi skaper resultater for oss selv, eierne våre og kundene våre, skaper vi samtidig resultater for klimaet, samfunnet og hver enkelt av oss.
Følg pressemeldinger fra Eviny
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Eviny på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Eviny
Høge kraftprisar løftar underliggande resultat for Eviny19.5.2022 12:27:01 CEST | Pressemelding
Første kvartal 2022 er prega av høgare kraftprisar og redusert straumforbruk samanlikna med same periode i 2021. Det underliggande kvartalsresultatet for Eviny er 896 millionar kroner, som er 484 millionar kroner meir enn første kvartal i 2021.
Storkontrakt med Mørenett AS verdt 100 mill. kroner9.5.2022 09:12:02 CEST | Pressemelding
I sterk konkurranse med andre tilbydere vant Eviny Solutions anbudet fra Mørenett om å fornye Giskemo transformatorstasjon i Møre og Romsdal. Totalleveranse, kompetanse og fleksibilitet var utslagsgivende for kontrakten.
Kvam herad får 8,2 millioner kroner i utbytte fra Eviny29.4.2022 11:01:54 CEST | Pressemelding
Eviny har i 2021 styrket posisjonen med å bidra til grønn omstilling og skape verdier for storsamfunnet. Styret i Eviny innstiller til generalforsamlingen å tildele et utbytte på 916 millioner kroner for 2021 til sine eiere; 17 kommuner, to lokale kraftlag på Vestlandet og Statkraft.
Etne Elektrisitetslag får 3,2 millioner kroner i utbytte fra Eviny29.4.2022 11:01:20 CEST | Pressemelding
Eviny har i 2021 styrket posisjonen med å bidra til grønn omstilling og skape verdier for storsamfunnet. Styret i Eviny innstiller til generalforsamlingen å tildele et utbytte på 916 millioner kroner for 2021 til sine eiere; 17 kommuner, to lokale kraftlag på Vestlandet og Statkraft.
Høyanger kommune får et utbytte fra Eviny på over 1 million kroner29.4.2022 11:00:58 CEST | Pressemelding
Eviny har i 2021 styrket posisjonen med å bidra til grønn omstilling og skape verdier for storsamfunnet. Styret i Eviny innstiller til generalforsamlingen å tildele et utbytte på 916 millioner kroner for 2021 til sine eiere; 17 kommuner, to lokale kraftlag på Vestlandet og Statkraft.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom