Mener det haster å grunnlovsfeste allemannsretten
2.5.2022 07:44:05 CEST | Den Norske Turistforening | Pressemelding

– Jeg tror vi undervurderer hvor stor trusselen mot den norske friluftstradisjonen kan bli i årene som kommer. For det første får vi stadig mindre natur. Det bygges ned i høyt tempo, og de sammenhengende naturområdene blir færre og færre. For det andre blir allemannsretten stadig oftere utfordret. Vi ser begrensninger på telting, ulovlige stengsler i strandsonen og betaling for inngang, sier Anna Nes, leder i DNT ung.
Hun mener de ulike truslene for det friluftslivet vi kjenner vil føre til færre områder å utøve det enkle friluftslivet i.
– Dette er to sterke utviklingstrekk som til sammen skaper et større press mot allemannsretten enn vi tidligere har sett. Jeg tror at det presset bare kommer til å øke. Derfor haster det å gi allemannsretten det sterke rettsvernet som en grunnlovsfesting vil sørge for.
DNT ungs landsmøte med klar oppfordring
DNT ung, som er ungdomsorganisasjonen i Den Norske Turistforening, avholdt sitt landsmøte på Haukeliseter fjellstue denne helga. Der ble det vedtatt en resolusjon som ber stortingspolitikerne om å følge opp saken som fikk flertall i forrige Storting.
En grunnlovsendring krever 2/3 flertall i to ulike stortingsperioder. I forrige stortingsperiode stemte et flertall for grunnlovsfesting. DNT ung oppfordrer nå et samlet Storting til å sikre at allemannsretten endelig grunnlovsfestes i denne stortingsperioden.
Lederen i DNT ung spør seg om allemannsretten er en så naturlig del av vår turkultur at vi risikerer at mange tar den for gitt. Hun mener derfor det er viktig å rope høyt om at det vernet vi har i dag ikke er tilstrekkelig for å møte de utfordringene som kommer framover.
– Det at vi alle sammen skal ha lik tilgang til felles natur er en unik verdi ved samfunnet vårt, og en verdi som det er viktig at vi nedfeller i den høyeste rettskilden vi har. Det handler vel så mye om generasjonene som kommer etter oss, sier Nes.
Nøkkelord
Kontakter
DNTs pressetelefon
Åpen også kveld og helg (ikke sms)
Bilder


Om Den Norske Turistforening
Youngstorget 1
0181 Oslo
Den Norske Turistforening er et forbund av 57 selvstendige medlemsforeninger med tilknyttede lokallag. Det er DNTs medlemsforeninger som driver hytter, merker stier og arrangerer turer. DNT sentralt (administrasjon og landsstyre) skal legge til rette for at medlemsforeningene får utført sine oppgaver.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Turistforening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Turistforening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Turistforening
Uvanlig gode sommerforhold i fjellet21.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Denne helgen er det sommeråpning i fjellet. DNTs vertskap melder om svært gode sommerforhold.
Medlemsrekord for DNT19.6.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
I dag åpner sommerfjellet. DNT melder om høy pågang, og går inn i sommeren med rekordmange medlemmer.
Nå åpner sommerfjellet18.6.2026 08:17:52 CEST | Pressemelding
Denne helgen åpner DNTs betjente hytter i fjellet. Aldri før har flere planlagt fjellturen så tidlig.
DNT i Topp 7-sesongen: Dette er turene folk flest vil gå i år31.5.2026 09:09:00 CEST | Pressemelding
3 av 4 nordmenn vil på tur i eget nærområde. Det bekreftes denne helgen, når tusenvis av mennesker samles til Topp 7-arrangementer i to av Norges største byer.
DNT om ferske tall: – Dette er den nye turtrenden28.5.2026 10:26:19 CEST | Pressemelding
Ferske tall viser at nesten 3 av 4 nordmenn har naturen nært hjemmet som sitt førstevalg når de skal på tur. Dette går hånd i hånd med DNTs nye satsing.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom