Melk er god folkehelse for under 5 kr glasset. Flere burde huske å legge den i handlekurven.
3.2.2023 13:34:23 CET | Opplysningskontoret for Meieriprodukter | Pressemelding

Fortsatt gode holdninger til melk
Til tross for en nedadgående trend når det gjelder melkeforbruk, er befolkningens holdninger til melk stabil gode. Fortsatt drikker nordmenn i gjennomsnitt 1 glass (2dl) melk hver dag.
– En stor andel av befolkningen mener at melk er sunt, og de er positive til norske bønder og til landbruket. Det at over 90 % av befolkningen har et meieriprodukt i kjøleskapet sier noe om at dette er produkter nordmenn har et godt forhold til, sier Ida Berg Hauge.
Hun er daglig leder i Opplysningskontoret for Meieriprodukter (Melk.no), og er glad for at det fortsatt finnes melk- og meieriprodukter i kjøleskapet til de fleste nordmenn.
Forbruket av meieriprodukter økte betraktelig under pandemien i 2020 og 2021, men etter normaliseringen av samfunnet i første kvartal 2022 ser vi en gjennomgående nedgang av forbruket i alle meierikategoriene.
Størst nedgang var det for vanlig hvit melk. Hver nordmann inntok 75 liter melk i 2022 mot 80 liter året før. Lederen i Opplysningskontoret mener det er bekymringsfullt for folkehelsen om vi glemmer den sunne og gode melken i hverdagskostholdet.
– Vi har lange tradisjoner for å drikke melk her i landet, og meieriprodukter har vært og er fortsatt en viktig del av et sunt, norsk kosthold. Glemmer vi melken, mister vi også en viktig næringskilde, og ikke minst gjelder dette næringsstoffet jod som melk er en av få gode kilder i det norske kostholdet, sier Berg Hauge.
Melk i kjøleskapet er et billig helsebidrag
I en tid hvor prisene på matvarer har skutt i været er det også lurt å minne om hvor mye helse man får for pengene i et glass vanlig hvit melk.
– For under 5 kroner glasset får du enkelt i deg næringsstoffer som proteiner, kalsium, jod og B-vitaminer. Myndighetene anbefaler at vi drikker melk hver dag fordi det er veldig godt for helsen, avslutter Berg Hauge.
Kontakter
Terese Glemminge ArnesenErnæringsrådgiver, presseansvarlig
Tel:951 95 129terese@melk.noIda Berg HaugeDirektør
Tel:915 78 410ida@melk.noBilder

Om Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK) er landets fremste kompetansesenter for merkenøytral informasjon om melk og meieriprodukter. Vår oppgave er å øke kunnskapen om disse matvarene basert på et faglig, vitenskapelig grunnlag. MELK besitter oppdatert faglig innsikt og analyser av ernæringsforskning, forbruksmønstre og holdninger. På melk.no finner du artikler, tips og råd, fakta og nyttige oppskrifter.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Vi har aldri spist mer yoghurt15.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Vi har aldri spist mer yoghurt. I første halvår ble det solgt rundt 38 millioner kilo yoghurt i Norge, 11 prosent mer enn året før, viser nye tall fra Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK). Bak veksten ligger flere av de store mattrendene akkurat nå.
Fra cottage cheese til helmelk: Dette velger vi mer av2.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Proteinrike produkter som cottage cheese og kvarg fortsetter den kraftige veksten. Samtidig øker salget av helmelk og smør. Nye tall for 1. halvår 2026 fra Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK) viser to tydelige, men ganske forskjellige trender blant produktene som vokser mest.
Kefirsalget opp over 40 prosent på to år15.6.2026 06:16:00 CEST | Pressemelding
Den har lenge levd et stille liv i meierihyllen. Nå peker kefir seg ut som en av vekstvinnerne blant syrnede meieriprodukter.
De minst trendy meieriproduktene er blitt de mest populære9.6.2026 07:05:21 CEST | Pressemelding
Kefir, cottage cheese og yoghurt naturell har vært blant de mer anonyme produktene i meierihylla. Nå er det nettopp disse produktene som opplever sterk vekst både internasjonalt og i Norge.
Årets kvinnelige melkebonde 2026: – Vi har den beste melka i verden1.6.2026 04:00:00 CEST | Pressemelding
Silje Maria Kvaale By fra Toddum gård i Namsos er kåret til Årets kvinnelige melkebonde 2026. Kåringen er opprettet av Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK) i forbindelse med FNs internasjonale år for kvinnelige bønder.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
