Meir pengar til vedlikehald av fylkesvegar
8.1.2021 06:00:00 CET | Samferdselsdepartementet | Pressemelding

Auken blei vedteken seint i fjor, så dei 400 millionar kronene ekstra gjeld for 2021. Det er ikkje krav om delfinansiering frå fylkeskommunane, og tiltaka skal vere retta mot generelt vedlikehald av fylkesvegane.
- Dette er tiltak som kjem i tillegg til prosjekter og tiltak som allereie er planlagde for 2021 av fylkeskommunane. Derfor fører dette til enda meir vedlikehald av fylkesvegane. Mange stader er det eit stort behov for oppgradering. No har fylkeskommunane ein gylden sjanse til å få ekstra midlar til dette, som dei har etterspurt mange gongar. Eg håper dei nyttar han, til det beste for folk og næringsliv i heile landet, seier Hareide.
For desse 400 millionar kronene er det ikkje krav om at tiltaka skal vere særskilt viktige for sjømatnæringa. Resten av ordninga på 91,5 millionar kroner, som var dei ordinære midlane for 2020, har dette kravet. Det er Statens vegvesen som forvaltar ordninga. Søknadsfristen er 15. februar.
Nøkkelord
Bilder

Om Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Norge deltar i etableringen av et støttefond for Ukraina17.2.2026 09:48:34 CET | Pressemelding
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård har skrevet under på en felleserklæring om å etablere et støttefond for transportsektoren i Ukraina. Signering skjedde på International Transport Forums høynivåmøte i Stockholm mandag 16. februar.
Ny ruteplan for 2028: Passasjerer på Østlandet får flere togavganger og bedre plass om bord16.2.2026 08:35:49 CET | Pressemelding
I desember 2027 får togpassasjerer på Østlandet et kraftig løft i hverdagen. Da overtar Vy togtransporten til Oslo Lufthavn fra Flytoget og med det kommer det et bedre tog tilbud med flere avganger og bedre plass om bord.
Samferdselsministeren fikk se første nye fjerntog fra Sveits13.2.2026 16:58:36 CET | Pressemelding
17 splitter nye langdistansetog skal erstatte gamle og utslitte lokomotiv og vogner som i dag trafikkerer landets fire fjerntogstrekninger. Produksjonen av det aller første toget er godt i gang hos sveitsiske Stadler, som på onsdag ga samferdselsministeren en omvisning på deres togfabrikk i alpelandet.
Finnmark: Endeleg oppstart for E45 Kløfta10.2.2026 14:03:45 CET | Pressemelding
10. februar sette samferdselminister Jon-Ivar Nygård det første spadetak for utbygginga av E45 Kløfta Finnmark.
Nå kan fylkeskommunene nominere sine kandidater til Årets trafikksikkerhetskommune 20269.2.2026 09:50:56 CET | Pressemelding
Samferdselsministeren deler ut prisen for Årets trafikksikkerhetskommune for 15. gang. Nå oppfordrer han fylkeskommunene til å nominere kommuner som tar trafikksikkerhetsarbeidet på alvor.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
