Medietilsynet har signert felleserklæring om trygg digital hverdag for barn og unge
13.2.2020 17:21:43 CET | Medietilsynet | Aktuelt

Felleserklæringen ble signert på et møte i regi av Barneombudet 12. februar. Som en del av erklæringen har de som signerte den forpliktet seg til å gjennomføre konkrete tiltak i løpet av dette året.
– Barn og medier er en viktig del av Medietilsynets arbeid med kritisk medieforståelse, som er et sentralt satsingsområde for oss. Vi jobber kontinuerlig både med å utvikle innsikt, råd og verktøy, både for barn og foreldre, sier Velsand.
Disse tiltakene skal Medietilsynet gjennomføre i 2020
• Bidra til økt innsikt og kompetanse gjennom den nasjonale Barn og medier- undersøkelsen.
• Utvikle et læringsopplegg om algoritmer, bildemanipulering og kildekritikk for å styrke unges kritiske medieforståelse og deres evne til å vurdere innhold i medier
• Utvikle et samtaleverktøy for familier for å styrke kommunikasjon mellom foreldre og barn om nettrelaterte problemstillinger
Medietilsynet ønsker en nasjonal strategi
Medietilsynet er i likhet med Barneombudet opptatt av at arbeidet med å utvikle barn og unges kritiske medieforståelse både må styrkes og koordineres.
– Vi mener det nå er på tide med en nasjonal strategi på området barn og medier. Selv om det er mange positive sider med barns digitale liv, er det også utfordringer vi må ta på alvor. Det gjelder for eksempel digital mobbing, kommersielt press, kroppspress og eksponering for skadelig innhold. Her bør innsatsen både styrkes og koordineres, sier Velsand.
Nøkkelord
Kontakter
Nina BjerkeRådgiver, avdeling for kommunikasjon, rådgivning og analyse
Tel:41934154nina.bjerke@medietilsynet.noBilder

Om Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder om barn og unges bruk av digitale medier, setter aldersgrenser for kinofilm, forvalter støtteordninger, behandler søknader om og fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kulturdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Medietilsynet må behandle søknad om tilskott på nytt28.1.2026 14:02:17 CET | Pressemelding
Medieklagenemnda har gitt Altinget medhald i klaga si på avslaget om produksjonstilskott i 2024. Nemnda seier i vedtaket sitt at Altinget er ei avis og ikkje fleire, slik Medietilsynet la til grunn i avslaget sitt.
Bryllupsfesten-episode på NRK får høyere aldersgrense etter reaksjoner23.1.2026 12:40:27 CET | Pressemelding
Medietilsynet har ført tilsyn med en episode av NRKs serie «Heajastallan – Bryllupsfesten» etter reaksjoner på aldersgrensen.
Stabile eierforhold og bredt tilbud av medier i Norge21.1.2026 07:50:00 CET | Pressemelding
De store aviskonsernene ble enda litt større i 2024, men avsendermangfoldet er fortsatt sterkt i Norge, viser en ny rapport fra Medietilsynet.
Europeisk toppverv til Medietilsynets direktør13.1.2026 10:00:00 CET | Pressemelding
Medietilsynets direktør Mari Velsand blir styreleder for the European Audiovisual Observatory.
Norge på topp i digital avislesing13.1.2026 08:01:45 CET | Pressemelding
Norge har en betydelig høyere andel som leser digitale aviser enn andre land i Norden, viser en ny undersøkelse gjennomført av de nordiske mediemyndighetene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
