Mattilsynet signerte sjømatavtale med Indonesia
4.10.2022 11:02:00 CEST | Mattilsynet | Pressemelding

- Å sikre markedsadgang for norske varer, er en viktig oppgave for Mattilsynet. Jeg er der derfor veldig fornøyd med at forhandlingene har kommet i mål, og at dette åpner opp for mer handel med Indonesia, sier Ingunn Midttun Godal, administrerende direktør i Mattilsynet.
Med sine 273 millioner innbyggere er Indonesia et potensielt stort marked for norsk sjømat.
Mattilsynet har over lengre tid samarbeidet tett med Nærings- og fiskeridepartementet om innholdet i avtalen og det har vært politisk dialog for å få til signering av avtalen i høst. Avtalen setter vilkårene for hvordan Mattilsynet kan utfylle og utstede helsesertifikater til Indonesia.
Avtalen ble signert av Dr. Ir. Pamuji Lestari, som er direktør for Fish Quarantine and Inspection Agency, og Ingunn Midttun Godal. Signeringen skjedde i forbindelse med et besøk fra indonesiske myndigheter i Bergen.
I tillegg til forhandlingsmøter besøkte delegasjonen oppdrettsanlegg og lakseslakteri, og møtte forskere på Veterinærinstituttet og Havforskningsinstituttet. I tillegg møtte delegasjonen representanter for norsk sjømatnæring, og fikk presentert mulighetene som det indonesiske markedet byr på. Sjømatrådet bidro med å legge til rette for et velfungerende program for delegasjonen.
- Målet var å gi dem et innblikk og mulighet til å se med egne øyne hvordan lakseproduksjonen foregår, hvordan den overvåkes og hvordan vi som myndigheter følger opp for å sikre at mattryggheten er ivaretatt, avslutter Godal.
Bilder

Om Mattilsynet
Mattilsynet er eit statleg, landsdekkjande forvaltingsorgan som er med på å sikre forbrukarane trygg mat og trygt drikkevatn. Vi skal fremje folke-, plante- , fiske- og dyrehelse, miljøvennleg produksjon og etisk forsvarleg hald av fisk og dyr. Mattilsynet har også oppgåver i høve til kosmetikk og legemiddel og fører tilsyn med dyrehelsepersonell.
Mattilsynet sine roller er å utarbeide framlegg til, forvalte og rettleie om regelverk, føre eit risikobasert tilsyn, formidle informasjon og kunnskap og ha beredskap. Mattilsynet skal gi faglege råd til Landbruks- og matdepartementet, Nærings-og fiskeridepartementet og Helse- og omsorgsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Mattilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Mattilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Mattilsynet
Trekkfuglene er på vei – beskytt fuglene dine mot fugleinfluensa16.3.2026 15:46:26 CET | Pressemelding
Det er for tiden mye fugleinfluensa blant ville fugler i Europa. Nå som trekkfuglene vender tilbake, oppfordrer Mattilsynet alle som holder fugler i fangenskap til å være nøye med smittevern og begrense kontakt med ville fugler.
Opprettholder infisert sone for fjørfehold i Rogaland16.3.2026 14:45:59 CET | Pressemelding
Mattilsynet opprettholder infisert sone i sju kommuner i Rogaland for å hindre spredning av fugleinfluensa fra ville til tamme fugler. I sonen gjelder blant annet portforbud for fjørfe, forbud mot dyreansamlinger, og jakt og fangst av fugl.
Disse oppdretterne kan forvente revisjon av Mattilsynet i 202612.2.2026 15:05:04 CET | Pressemelding
Mattilsynet planlegger å gjennomføre 12 systemrevisjoner av ulike oppdrettsselskaper i 2026. Nytt i år er at flere settefiskaktører er valgt ut, siden god dyrevelferd starter allerede i settefiskanlegget.
Ingen funn av MRSA i norske svinehold på seks år10.2.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
For sjette året på rad har vi ikke hatt påvisninger av MRSA-bakterier i norske svinehold. Det viser at vi lykkes med både forebygging av introduksjon og etablering av bakterien som er motstandsdyktig mot flere typer antibiotika.
Havbruksnæringen viser fremgang, men systemrevisjoner avdekker fortsatt svakheter2.2.2026 15:07:18 CET | Pressemelding
Flere oppdrettsaktører har forbedret styringssystemene sine, men havbruksnæringen må fortsatt jobbe mer systematisk og proaktivt for å sikre god dyrevelferd.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
