Måsar som bråkar? Dette kan du gjere
21.3.2023 11:51:21 CET | Miljødirektoratet | Pressemelding

– Våren og sommaren er ei sårbar tid for dei truga måsane over heile landet, og det er viktig at måsane får høve til å hekke i fred i denne perioden. Vi må lære oss å leve med naturen tett på, også i byane, seier Ellen Hambro, direktør i Miljødirektoratet
Måsar vender oftast tilbake til same hekkeplass over fleire år. Hadde du problem med måsar i fjor, kan du gjere førebyggjande tiltak for å få dei til å finne ein annan stad no. Dette må gjerast i god tid, fordi når reirbygginga er i gong, skal måsane få hekke i fred, og då er det forbode å fjerne eller forstyrre reir.
På Miljødirektoratets nettside kan du lese meir om dei vanlegaste utfordringane og kva du kan gjere for å førebyggje problem med måse:
Kva kan eg gjere med måsar som bråkar?
Truga måsar trekkjer inn til byane
Alle dei fire urbane måseartane, hettemåse, krykkje, fiskemåse og gråmåse er raudlista.
– I byane spesielt kan det verke som at det er mykje måsar om våren, men måsebestanden har faktisk hatt ein stor tilbakegong over fleire år. Matmangel og hekkeområde som forsvinn på grunn av arealendringar, gjer det vanskelegare for måsane å få fram ungar, seier miljødirektør Ellen Hambro.
Grunnen til at måsane trekkjer inn til byane for å hekke, no meir enn før, er at måsane har lært seg at det er enklare å overleve i byen. Her er det enklare å finne mat og å unngå rovdyr.
Måsane er mest aggressive medan dei har ungar i og utanfor reiret. Ofte ser vi at jaging og skremming forlengjer hekketida. Derfor er det best å unngå å forstyrre dei i denne korte perioden.
Nøkkelord
Kontakter
PressevaktPressevakta svarer på førespurnader frå pressa mandag til fredag
Bemanna mellom klokka 8 og 15.45 frå 15. september til 14. mai, mellom klokka 8 og 15 frå 15. mai til 14. september.
Bilder

Om Miljødirektoratet
Miljødirektoratet jobber for et rent og rikt miljø
Våre hovedoppgaver er å redusere utslipp av klimagasser, forvalte norsk natur og hindre forurensning. Vi er et statlig forvaltningsorgan underlagt Klima- og miljødepartementet. Vi har i underkant av 700 ansatte ved våre to kontorer i Trondheim og Oslo, og ved Statens naturoppsyn (SNO) sine lokalkontor.
Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Over 27 millioner kroner til opprydding av marin forsøpling i 20263.3.2026 14:00:35 CET | Pressemelding
Miljødirektoratet gir i år tilskudd til 20 prosjekter som skal forebygge og rydde opp marin forsøpling langs kysten.
Sier ja til forsøksutsetting av genmodifiserte poteter3.3.2026 10:53:55 CET | Pressemelding
Miljødirektoratet gir tillatelse til å gjennomføre et feltforsøk med to potetlinjer som er genmodifisert for å tåle tørråte bedre.
Disse tiltakene gir håp for truede arter2.3.2026 10:03:37 CET | Pressemelding
Flere truede arter har god effekt av bevaringstiltak som pågår, viser en ny rapport. Men skal effekten være varig, må arbeidet fortsette over tid.
Desse tiltaka gir håp for trua artar2.3.2026 10:03:37 CET | Pressemelding
Fleire trua artar har god effekt av bevaringstiltak som blir gjennomførte, viser ein ny rapport. Men skal effekten vere varig, må arbeidet fortsetje over tid.
Nedgang i erstattede tap av tamrein og sau til rovvilt26.2.2026 11:24:06 CET | Pressemelding
Fjorårets erstatningsoppgjør viser en moderat nedgang i erstattede tap av tamrein og sau forårsaket av fredet rovvilt sammenliknet med de siste år.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
