Mange oppgir ikke gevinst når de videreselger boligkontrakter

Stikkprøvekontroller utført av Skatteetaten hos totalt syv eiendomsmeglerforetak i Oslo og Bodø viserat mange ikke innberetter som de skal. Videresalg av såkalte kontraktsposisjoner, altså videresalg av boligkontrakter, skal oppgis i skattemeldingen. Gevinst skal beskattes og du får fradrag ved tap.
Over halvparten opplyser ikke
Innhentet informasjon fra eiendomsmeglere viste at over halvparten av skattyterne ikke har innberettet gevinst av videresalg av kontraktsposisjoner i skattemeldingen. Etterberegningen av inntekt fra stikkprøvekontrollene var totalt på ni millioner kroner, og på mellom kr 100 000 og kr 600 000 pr. skattyter.
Skatteetaten varsler nå at de kommer til å følge opp dette tettere fremover.
- Oppdager vi at du ikke har innberettet salg av kontraktsposisjon, vil du bli ilagt tilleggsskatt. Grove tilfeller risikerer politianmeldelse, sier divisjonsdirektør Odd Woxholt i divisjon innsats i Skatteetaten.
Du kan egenrette tre år tilbake i tid
Har du solgt en såkalt kontraktsposisjon de siste årene, har du har fortsatt en mulighet til å handle rett før du blir kontaktet av Skatteetaten.
- Det er enklere å rette selv enn å bli kontrollert av Skatteetaten. Du kan selv gå inn og egenrette dette i skattemeldingen din for de siste tre årene. Så lenge du gjør dette før vi åpner kontrollsak, unngår du tilleggsskatt, opplyser Woxholt.
Slik retter du:
Dersom du oppdager feil eller mangler i skattemeldingen for 2019 eller senere, endrer du opplysningene selv ved å sende en endringsmelding eller rette i selve skattemeldingen.
Les mer om endringsmelding: https://www.skatteetaten.no/skjema/endringsmelding/
Slik retter du feil: For å rette opp feil må du logge inn i “Min skatt” på skatteetaten.no, og finne “Mine skattedokumenter”. Deretter må du velge hvilket inntektsår du ønsker å gjøre endringer på. Inne i skjemaet må du fylle ut nærmere informasjon om hva du ønsker å endre på, og du kan legge til informasjon.
Fakta: Kontraktsposisjoner og skatt
Kontraktsposisjoner blir vanligvis ikke tinglyst, selv om kjøpekontrakter som gjelder en kontraktsposisjon i utgangspunktet kan tinglyses.
I skattemeldingen rapporteres gevinst eller tap ved videresalg under temaet Andre forhold > Annen inntekt. Det er viktig å merke seg at videresalget skal føres i skattemelding for det året videresalget av kontrakten signeres, ikke når betalingen kommer inn på konto.
Les mer om innberetting av kontraktsposisjoner på skatteetaten.no
Fakta: Tilleggsskatt
Du kan bli ilagt tilleggsskatt hvis du ikke leverer riktige og fullstendige opplysninger i skattemeldingen. Tilleggsskatten er 20 prosent av den skattemessige fordelen.
For grove tilfeller har Skatteetaten mulighet til å gi skjerpet tilleggsskatt i tillegg til den ordinære satsen. Skjerpet tilleggsskatt er 20 prosent, slik at den samlede tilleggsskatten blir 40 prosent i grove tilfeller.
I særlig grove tilfeller kan Skatteetaten gi 40 prosent i skjerpet tilleggsskatt i tillegg til den ordinære satsen. Den høyeste samlede tilleggsskatten kan altså bli 60 prosent.
Nøkkelord
Kontakter
Merete Bergeland JebsenPressesjef
Tel:945 01 000presse@skatteetaten.noBilder

Om Skatteetaten
I Skatteetaten jobber vel 7000 ansatte mot samme mål; å sikre finansieringen av velferdssamfunnet. Skatteetaten er underlagt Finansdepartementet, og har ansvaret for et oppdatert folkeregister og at skatter og avgifter blir fastsatt og innbetalt på riktig måte.
Følg pressemeldinger fra Skatteetaten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skatteetaten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skatteetaten
Skatteetaten: Kontroller førte til milliard-innbetaling11.8.2025 11:35:24 CEST | Pressemelding
Skatteetaten har kontrollert 150 utenlandske nettbaserte selskaper som ikke betalte inn merverdiavgift. Det har ført til etterberegninger, tilleggsskatt og merverdiavgift på til sammen 4,9 milliarder kroner.
Arendalsuka: SnapSkatt og TikTax – Skatteetaten setter søkelyset på digitaløkonomien8.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Skatteetaten inviterer til et spennende arrangement om digitaløkonomien under Arendalsuka 2025. I tillegg deltar vi på rundt 20 arrangementer. Her finner du alle.
August er «flyttemåneden» – nå advarer Skatteetaten mot useriøse aktører6.8.2025 07:47:53 CEST | Pressemelding
Tall fra Folkeregisteret viser at august er den måneden flest melder flytting i Norge. – Ikke bli lurt av nettsider som utgir seg for å være Skatteetaten eller Folkeregisteret når du skal melde flytting, sier Roar Sellevoll, avdelingsdirektør for Folkeregisteret.
Kan få uventet restskatt etter fondssalg22.7.2025 10:43:41 CEST | Pressemelding
Har du solgt aksjefondene dine fordi du var usikker på hvordan markedene skulle utvikle seg? Dette må du gjøre for å unngå restskatt neste år.
Kraftig vekst i innrapporterte leieinntekter17.7.2025 10:09:00 CEST | Pressemelding
Tall fra Skatteetaten viser at formidlere av utleie av eiendom rapporterte inn leieinntekter på 13,3 milliarder kroner i 2024. Det er en økning på 20 prosent fra året før.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom