Mange bønder vil over på fossilfrie maskiner
15.2.2023 08:30:00 CET | Landkreditt | Pressemelding

I en måling utført av Agri Analyse for Landkreditt svarer 6 prosent av bøndene et utvetydig ja til å velge en fossilfri modell ved neste nyinvestering i maskinparken, dersom dette er tilgjengelig. I tillegg sier 42,5 prosent ja med forbehold, hvis anskaffelsen tilfredsstiller bestemte krav.
– De krysser av for at dette ikke må medføre høyere pris eller praktiske ulemper. Det synes vi er helt rimelige betraktninger, fra en næring med presset driftsøkonomi og høy arbeidsbelastning, sier Ane Wiig Syvertsen, administrerende direktør i Landkreditt Forsikring.
Drøyt tre av ti sier foreløpig nei til å gjøre neste investering i maskinparken fossilfri. 20 prosent svarer vet ikke.
– Samlet sett synes holdningene å helle i positiv retning, så potensialet for en innfasing av fossilfrie landbruksmaskiner er stort, etter hvert som tilbudet utvides, sier Wiig Syvertsen.
Kan testes ut gratis
Leverandørene av maskiner og verktøy har allerede et bredt spekter av fossilfrie modeller tilgjengelig, og tempoet i omstillingen er høyt, ifølge Torbjørn Kristiansen, prosjektansvarlig for «Test av fossilfrie maskiner og kjøretøy» i Viken fylkeskommune.
Prosjektet disponerer en rekke maskiner som lånes ut gratis til skoler, kommuner og entreprenører som har offentlige oppdag i Oslofjordregionen, slik at de selv kan prøve om redskapen duger til de planlagte oppgavene.
– Av det som kan være særlig interessant for landbrukssektoren er utviklingen kommet langt på småverktøy, motorsag, trimmere, minilastere og hjullastere. Når det gjelder traktor, er utvalget mindre, og vi har ingen modeller tilgjengelig for utlån gjennom prosjektet.
Én produsent har imidlertid utviklet en modell som går på komprimert biogass og er kommersielt tilgjengelig, opplyser Kristiansen. Flere traktorleverandører jobber også med modeller basert på flytende biogass og elektriske alternativer, og har varslet mulig lansering i 2024.
Må ha god ladekapasitet
Tilstrekkelig ladekapasitet og nødvendig infrastruktur må være på plass for at bonden skal dra full nytte av en elektrisk maskinpark, påpeker Torbjørn Kristiansen.
– Oppladingen må kunne skje så vidt raskt at det ikke gir uønskede avbrudd eller forsinkelser i arbeidet. Det forutsetter god kapasitet på nettet. Flere norske leverandører har utviklet ladekontainere og batteripakker som kan fylles opp over tid, men har evne til å avgi energi raskt.
Disse kan lades opp når strømmen er billig, og gir mulighet til hurtig opplading av større maskiner, eller eventuelt salg av elektrisitet ut på nettet når strømprisen er høy. De kan også fungere som midlertidige nødstrømsaggregat ved strømbrudd, ifølge Kristiansen.
Overgang til fossilfri maskinpark er ett av satsningsområdene i Landbrukets klimaplan for perioden 2021 til 2030. Planen er en videreføring av klimaavtalen mellom Norges Bondelag, Norsk Bonde- og Småbrukarlag og regjeringen, som ble inngått i 2019.
Kontakter
Ane Wiig Syvertsen, administrerende direktør i Landkreditt Forsikring, ane.wiig.syvertsen@landkreditt.no / 468 25 576
Line Sollie Karlsen, kommunikasjonsrådgiver i Landkreditt, line.sollie.karlsen@landkreditt.no / 924 91 750
Bilder



Om Landkreditt
Landkreditt er et solid, mellomstort norsk finanskonsern, som tilbyr de produktene du trenger innen bank, fond, forsikring og eiendomsmegling. Kundene våre befinner seg i både person- og næringslivsmarkedet, hvor landbruk utgjør hovedtyngden.
Følg pressemeldinger fra Landkreditt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Landkreditt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Landkreditt
Hentet en milliard kroner med bakgrunn i skogen15.9.2026 08:45:00 CEST | Pressemelding
Landkreditt er den første norske banken som har utstedt en grønn skogobligasjon. Noe som ble tatt godt imot av investorene.
I høstonna kan dette fort utløse brann14.9.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Med høysesong i landbruket øker faren for brann som starter i traktorer og maskiner, advarer forsikringseksperter. Men bøndene kan gjøre mye for å unngå skade.
Landkreditt ny forsikringspartner for Econas 34 000 medlemmer7.9.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Econa har valgt Landkreditt Forsikring som ny forsikringstilbyder for sine 34 000 medlemmer. Det nye tilbudet gir medlemmene attraktive priser, gode dekninger og trygghet når de trenger det.
Hvem er Norges mest inspirerende og bærekraftige bonde?3.8.2026 08:54:59 CEST | Pressemelding
Det skal Felleskjøpet og Landkreditt finne ut av. Nå inviterer de hele landet på nytt til å løfte fram bønder som går foran med bærekraftige løsninger for lønnsom matproduksjon.
Sårbar periode for dyr på beite2.6.2026 08:15:00 CEST | Pressemelding
De neste ukene er det ekstra mye å følge opp for bønder med dyr på beite, ifølge bransjeeksperter, som peker på at tapstallene er høyere enn de burde.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
