Mange bønder vil over på fossilfrie maskiner

I en måling utført av Agri Analyse for Landkreditt svarer 6 prosent av bøndene et utvetydig ja til å velge en fossilfri modell ved neste nyinvestering i maskinparken, dersom dette er tilgjengelig. I tillegg sier 42,5 prosent ja med forbehold, hvis anskaffelsen tilfredsstiller bestemte krav.
– De krysser av for at dette ikke må medføre høyere pris eller praktiske ulemper. Det synes vi er helt rimelige betraktninger, fra en næring med presset driftsøkonomi og høy arbeidsbelastning, sier Ane Wiig Syvertsen, administrerende direktør i Landkreditt Forsikring.
Drøyt tre av ti sier foreløpig nei til å gjøre neste investering i maskinparken fossilfri. 20 prosent svarer vet ikke.
– Samlet sett synes holdningene å helle i positiv retning, så potensialet for en innfasing av fossilfrie landbruksmaskiner er stort, etter hvert som tilbudet utvides, sier Wiig Syvertsen.
Kan testes ut gratis
Leverandørene av maskiner og verktøy har allerede et bredt spekter av fossilfrie modeller tilgjengelig, og tempoet i omstillingen er høyt, ifølge Torbjørn Kristiansen, prosjektansvarlig for «Test av fossilfrie maskiner og kjøretøy» i Viken fylkeskommune.
Prosjektet disponerer en rekke maskiner som lånes ut gratis til skoler, kommuner og entreprenører som har offentlige oppdag i Oslofjordregionen, slik at de selv kan prøve om redskapen duger til de planlagte oppgavene.
– Av det som kan være særlig interessant for landbrukssektoren er utviklingen kommet langt på småverktøy, motorsag, trimmere, minilastere og hjullastere. Når det gjelder traktor, er utvalget mindre, og vi har ingen modeller tilgjengelig for utlån gjennom prosjektet.
Én produsent har imidlertid utviklet en modell som går på komprimert biogass og er kommersielt tilgjengelig, opplyser Kristiansen. Flere traktorleverandører jobber også med modeller basert på flytende biogass og elektriske alternativer, og har varslet mulig lansering i 2024.
Må ha god ladekapasitet
Tilstrekkelig ladekapasitet og nødvendig infrastruktur må være på plass for at bonden skal dra full nytte av en elektrisk maskinpark, påpeker Torbjørn Kristiansen.
– Oppladingen må kunne skje så vidt raskt at det ikke gir uønskede avbrudd eller forsinkelser i arbeidet. Det forutsetter god kapasitet på nettet. Flere norske leverandører har utviklet ladekontainere og batteripakker som kan fylles opp over tid, men har evne til å avgi energi raskt.
Disse kan lades opp når strømmen er billig, og gir mulighet til hurtig opplading av større maskiner, eller eventuelt salg av elektrisitet ut på nettet når strømprisen er høy. De kan også fungere som midlertidige nødstrømsaggregat ved strømbrudd, ifølge Kristiansen.
Overgang til fossilfri maskinpark er ett av satsningsområdene i Landbrukets klimaplan for perioden 2021 til 2030. Planen er en videreføring av klimaavtalen mellom Norges Bondelag, Norsk Bonde- og Småbrukarlag og regjeringen, som ble inngått i 2019.
Kontakter
Ane Wiig Syvertsen, administrerende direktør i Landkreditt Forsikring, ane.wiig.syvertsen@landkreditt.no / 468 25 576
Line Sollie Karlsen, kommunikasjonsrådgiver i Landkreditt, line.sollie.karlsen@landkreditt.no / 924 91 750
Bilder



Om Landkreditt
Landkreditt er et solid, mellomstort norsk finanskonsern, som tilbyr de produktene du trenger innen bank, fond, forsikring og eiendomsmegling. Kundene våre befinner seg i både person- og næringslivsmarkedet, hvor landbruk utgjør hovedtyngden.
Følg pressemeldinger fra Landkreditt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Landkreditt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Landkreditt
Dette er de fem superfinalistene til Landbrukets bærekraftpris23.10.2025 11:25:00 CEST | Pressemelding
Over 550 kandidater ble nominert til Landbrukets bærekraftpris 2025. Nå har juryen plukket ut fem superfinalister – bønder som på hver sin måte viser vei mot et mer bærekraftig landbruk. En av dem stikker snart av med 100 000 kroner og den gjeve prisen.
Landkreditt – utlån økte med 23 prosent22.10.2025 12:42:58 CEST | Pressemelding
Landkreditt presenterte i dag resultater for tredje kvartal som viser tosifret volumvekst i alle selskaper.
Så tidlig vil nordmenn slutte å jobbe24.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Svært mange nordmenn vil helst slutte å jobbe lenge før de fyller 67 år, viser ny undersøkelse. Én aldersgruppe peker seg ut som særlig innstilt på kort yrkeskarriere.
Ikke helt først, men fortsatt i tet19.9.2025 13:24:28 CEST | Pressemelding
Landkreditt besluttet i dag å sette ned renten med inntil 0,26 prosentpoeng. Denne gangen var vi ikke blant de første til å kutte, men vi plasserer oss fortsatt helt i toppen, sier konsernsjef Ole Laurits Lønnum.
Helt i toppen på kundetilfredshet16.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
For fjerde gang på rad plasserer Landkreditt seg helt i toppen i EPSI sin store undersøkelse av kundetilfredshet i bankbransjen. Med en samlet andreplass og hele 12 poeng over bransjesnittet, bekrefter kundene at Landkreditt er blant de mest attraktive bankene i Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
