Mai verste ulykkesmåned på seks år
1.6.2022 05:50:00 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
- Det er en forferdelig utvikling vi ser nå i mai. Før det var også april en måned med mange alvorlige ulykker og 13 omkomne. Det er urovekkende tall, og det gjør at vi er nødt til å diskutere om det er noe vi kan gjøre på kort sikt for å hindre en videre negativ utvikling, sier Guro Ranes, avdelingsdirektør for Trafikksikkerhet i Statens vegvesen.
18 av 21 omkomne var menn
Det er særlig Nordland, Rogaland, Viken samt Vestfold og Telemark som skiller seg ut i negativ retning i ulykkesstatistikken hittil i år. I Møre og Romsdal er det så langt i år ikke registrert dødsulykker.
|
Fylke |
Antall omkomne |
Antall omkomne |
|
Viken |
3 |
8 |
|
Oslo |
0 |
2 |
|
Innlandet |
0 |
4 |
|
Vestfold og Telemark |
5 |
6 |
|
Agder |
1 |
3 |
|
Rogaland |
0 |
7 |
|
Vestland |
3 |
3 |
|
Møre og Romsdal |
0 |
0 |
|
Trøndelag |
3 |
4 |
|
Nordland |
4 |
7 |
|
Troms og Finnmark |
2 |
2 |
|
I alt |
21 |
46 |
18 av de 21 omkomne i mai var menn og 13 av disse igjen var 55 år eller eldre.
- Dette er en trafikantgruppe som generelt har mye kjøreerfaring. Det bekymrer oss derfor at så mange i denne gruppen omkommer i trafikken, sier Guro Ranes.
Den trafikantgruppen som skiller seg særlig negativt ut er motorsyklistene. Fem av de 21 omkomne i mai var MC-førere, og alle var godt voksne menn.
- Det er urovekkende at vi nå går nå inn i sommersesongen og forventer at enda flere legger ut på kortere eller lengre turer på MC. Motorsyklistene må ta inn over seg hvor sårbare de er i trafikken, og ta ansvar for sin egen sikkerhet.
Har vært en kraftig nedgang
Til tross for de dystre tallene de siste to månedene, er Guro Ranes likevel opptatt av å fortsette det målretta trafikksikkerhetsarbeidet som blant annet Statens vegvesen har drevet de siste 20 åra.
- Vi vet at trafikksikkerhetsarbeidet vårt fungerer godt, det viser resultatene vi har oppnådd gjennom lang tid. Med nullvisjonen som grunnlag, har vi med kunnskapsbaserte tiltak og nært samarbeid med andre aktører, klart å redusere tallet på trafikkdrepte kraftig, fra 310 i 2002 til 80 i fjor.
-Våre veier er blant de sikreste transportsystemene i verden. Vi har en tiltaksplan som både er operativ og langsiktig, og innsatsen vår skal fortsatt være slik. Spørsmålet er om det er noe vi kan eller bør gjøre mer av, eller i tillegg, sier Ranes.
- Kjør trafikksikkert i pinsen
Hun understreker det personlige ansvar den enkelte trafikant har:
- Vi må huske å bruke bilbeltet, vi må holde fartsgrensen, kjøre rusfritt og sørge for å ha oppmerksomheten vår på veien. Vi kjenner ikke detaljene om hva som ligger bak de enkelte dødsulykkene den siste tida, men dette er faktorer som vi vet bidrar til at ulykker skjer, eller til at skadeomfanget øker. Nå står pinsen for døra, og vi regner med at mange skal ut på vegene, enten det er på to eller fire hjul. Kjør forsiktig, vi vil at alle skal komme trygt frem, sier Guro Ranes.
Kontakter
Guro RanesAvdelingsdirektørStatens vegvesen Transport og samfunn
Tel:918 59 219guro.ranes@vegvesen.noØystein SkotteSenior kommunikasjonsrådgiverStatens vegvesen, Transport og samfunn
Tel:95100186oystein.skotte@vegvesen.noBilder
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Dette selskapet skal utbedre rv.52-flaskehalser18.3.2026 12:13:31 CET | Pressemelding
To strekninger på riksveg 52 før Hemsedalsfjellet skal utbedres for å gi bedre framkommelighet og trafikksikkerhet. Isachsen Anlegg AS er nå tildelt oppdraget.
Sikrer riksveg 25 Vangsvegen i Hamar mot trevelt og skader18.3.2026 11:00:00 CET | Pressemelding
For å bedre sikkerheten langs riksveg 25 Vangsvegen på Disen i Hamar skal Statens vegvesen skifte ut gamle sikringsgjerder, rydde vegetasjon og felle trær som står nær vegen. Arbeidet vil påvirke trafikken i Hamar Øst i ukene rundt påske.
Nå starter vårrengjøringa av hovedvegnettet i Østfold og Follo18.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Det er et sikkert vårtegn når Statens vegvesen går i gang med den årlige rengjøringa av riks- og europavegene. I Østfold og Follo starter arbeidet 22. mars og varer fram til 16. mai.
Kraftig nedbør – fare for skred og mye vann på veiene17.3.2026 14:59:15 CET | Pressemelding
Det er meldt om store nedbørsmengder i Nordland og sør i Troms fra onsdag til og med fredag. Statens vegvesen advarer om at mye regn kan føre til snø- og sørpeskred som kan nå veiene i utsatte områder.
Lysregulering mellom Slitu og Sekkelsten fra i morgen17.3.2026 14:22:59 CET | Pressemelding
I morgen, onsdag 18. mars, starter anleggsmaskinene, og bygging av den nye gang- og sykkelvegen mellom Slitu og Sekkelsten i Indre Østfold er i gang.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
