Lokalradioar får åtte millionar i støtte – halvparten går til å dekke DAB-utgifter
13.5.2022 07:00:00 CEST | Medietilsynet | Pressemelding

Totalt har radio- og tv-kanalane i år fått 21,6 millionar kroner frå Medietilsynet, etter at lokale radio- og tv-kanalar tidlegare i år fekk 13,4 millionar kroner i støtte til programproduksjonar og digitalisering av lokalradio.
– Støtteordninga til lokale lyd- og bildemedium skal bidra til å halde ved lag eit sterkt mangfald av lokalradioar og lokal-tv og hjelpe lokalradioane med å nå ut til fleire lyttarar med DAB-sendingar, seier Sekkelsten.
23 radioar får kompetanse- og utviklingstilskott
Mens litt over halvparten av støtta på 8,2 millionar kroner, 4,4 millionar, går til å dekke DAB-utgiftene til 49 lokalradioar, går 1 million kroner i kompetanse- og utviklingstilskott til 23 lokalradioar.
– Radiorakel er ein av radioane som får utviklingsstøtte. Radioen får støtte til eit prosjekt som skal auke bruken av kvinnelege norske artistar i spelelistene til radioen, seier Sekkelsten.
Medietilsynet gir dessutan til saman 555 000 kroner i støtte til tolv lokalradioar som har ulike etniske og språklege minoritetar i befolkninga som målgruppe.
I tillegg gir Medietilsynet driftsstøtte til dei nasjonale bransjeorganisasjonane Norsk Lokalradioforbund, lokal-tv-grupperinga i Mediebedriftenes Landsforening (MBL), Landslaget for lokalaviser (LLA) og Kristent Radioforum. Den samla driftsstøtta til organisasjonane er på 2,2 millionar kroner.
Støtte til lokale lyd og bildemedier del 2 (Excel) | 13. mai 2022
Støtte til drift digitalisering lokalradio 2022 (PDF)
Støtte til kompetansehevende tiltak 2022 (PDF)
Støtte til minoritetsradioer 2022 (PDF)
Støtte til nasjonale bransjeorganisasjoner 2022 (PDF)
Støtte til utviklingsprosjekter lokalmedier 2022 (PDF)
Les meir om støtteordninga til lokale lyd- og bildemedium på nettsidene til Medietilsynet
Nøkkelord
Kontakter
Nina Bjerkekommunikasjonsrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 419 34 154nina.bjerke@medietilsynet.noBilder

Om Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder om barn og unges bruk av digitale medier, setter aldersgrenser for kinofilm, forvalter støtteordninger, behandler søknader om og fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kulturdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Vellykket kampanje med dukkefilmer fra Medietilsynet2.6.2026 07:50:00 CEST | Pressemelding
Medietilsynets kampanje «Noen jobber mye for at du skal scrolle mer» traff godt hos unge i sosiale medier. Kampanjen fikk over tolv millioner visninger, og nærmere 50 000 personer i målgruppen klikket seg videre til ung.no for å lære mer.
Åpent europeisk seminar om trygg digital oppvekst i Oslo1.6.2026 10:08:54 CEST | Pressemelding
10. juni er kommer fageksperter og representanter fra myndigheter i en rekke europeiske land til Oslo for å diskutere trygg digital oppvekst. Medietilsynet og The European Audiovisual Observatory (EAO) står bak arrangementet, som er åpent for alle interesserte.
1. pinsedag er det forbode å sende reklame på tv og radio22.5.2026 07:50:00 CEST | Pressemelding
Radio- og tv-kanalane har ikkje lov til å sende vanleg reklame søndag 24. mai i år, sidan det er forbode å sende reklame 1. pinsedag.
Kringkastere og tilbydere av strømmetjenester må registrere seg21.5.2026 11:10:25 CEST | Pressemelding
Mange norske tilbydere av strømmetjenester og kringkastere på nett, satellitt og kabel mangler i den lovpålagte registreringen hos Medietilsynet. Tilsynet vil nå oppsøke tilbydere for å få registrering på plass.
Medietilsynet ønsker kandidater til menneskerettighetspris for journalister4.5.2026 08:37:05 CEST | Pressemelding
Kultur- og likestillingsdepartementets menneskerettighetspris for journalister skal igjen deles ut til en eller flere journalister som i særlig grad har satt søkelys på aktuelle menneskerettighetsspørsmål i Norge. Alle kan foreslå kandidater til prisen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
