Lokalradioane får dobbelt så mykje i driftsstøtte til digitalisering
24.2.2023 07:15:00 CET | Medietilsynet | Pressemelding

Kostnadene ved å drive digital radio (DAB) har auka kraftig den siste tida, blant anna som følge av auka straumutgifter. Dette gjeld spesielt drifta av dei lokale DAB-netta rundt om i landet. Fleire lokalradioar har også sagt opp leigeavtalar i DAB-netta.
– Medietilsynet er opptatt av å støtte opp om overgangen til DAB i lokalradioane. Økonomien til lokalradioane er sårbar, og vi meiner at det er nødvendig og riktig å auke driftsstøtta til digitalisering i år, både til kvar enkelt radio og til verksemdene som driv DAB-anlegg, seier Sekkelsten.
57 lokalradioar og verksemder får driftsstøtte til digitalisering
Til saman får 17 verksemder som opererer lokale DAB-anlegg 4,3 millionar kroner i digitaliseringsstøtte, mens 40 lokalradioar får til saman 3,9 millionar kroner.
Medietilsynet tildeler også driftsstøtte til 12 lokalradioar for etniske og språklege minoritetsgrupper og 4 bransjeorganisasjonar. I tillegg blir det gitt støtte til deltaking på nasjonale arrangement og konferansar for lokalradio.
Sjå kva for lokalradioar og verksemder som får driftsstøtte til digitalisering her.
Over 20 millionar kroner går til lokal-tv og lokalradio i år
Totalt er det sett av 22,2 millionar kroner i støtte til lokalkringkasting for 2023.
Les meir om støtteordninga for lokalkringkasting her.
Har du spørsmål om ordninga, ta kontakt med Jon Stjernstedt.
Nøkkelord
Kontakter
Nina Bjerkekommunikasjonsrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 419 34 154nina.bjerke@medietilsynet.noBilder

Dokumenter
Om Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder om barn og unges bruk av digitale medier, setter aldersgrenser for kinofilm, forvalter støtteordninger, behandler søknader om og fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kulturdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Medietilsynet må behandle søknad om tilskott på nytt6.2.2026 16:42:00 CET | Pressemelding
Medieklagenemnda har vedtatt å oppheve Medietilsynets vedtak om avslag på søknad frå iNyheter AS om produksjonstilskott i 2024.
Gode rutiner med politiattest i produksjonsselskapa3.2.2026 07:50:00 CET | Pressemelding
Produksjonsselskapa har gode rutinar for å hente inn politiattest for medarbeidarar som skal jobbe med barn. Det er Medietilsynets konklusjon etter at dei har ført tilsyn med forholda hos eit breitt utval av aktørar.
Innføringa av lova om digitale tenester er forseinka30.1.2026 17:15:14 CET | Pressemelding
Arbeidet med å innføre EUs forordning for digitale tenester, DSA, i norsk rett er forseinka. Årsaka er at forhandlingane med EU om nødvendige tilpassingar i EØS-avtalen tar lengre tid enn venta.
Avisene kan søke om 456 millionar kroner i produksjonstilskott30.1.2026 08:42:31 CET | Pressemelding
Medietilsynet opnar nå for søknader til årets produksjonstilskott, den største direkte mediestøtteordninga for avisene.
Medietilsynet må behandle søknad om tilskott på nytt28.1.2026 14:02:17 CET | Pressemelding
Medieklagenemnda har gitt Altinget medhald i klaga si på avslaget om produksjonstilskott i 2024. Nemnda seier i vedtaket sitt at Altinget er ei avis og ikkje fleire, slik Medietilsynet la til grunn i avslaget sitt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
