LO imot forslaget om å avskaffe rektor som styreleder
- LO støtter mindretallet og vil at rektor være styrets leder, sier LOs 1. sekretær Julie Lødrup. Det vil sikre faglig ledelse i styringen av universitetene og høyskolene, og sikrer en styreleder med grunnleggende innsikt i universitets- og høyskolesektorens egenart og legitimitet fra de ansatte og studentene ved institusjonen.
LO viser til at fagforeningene for de ansatte tidligere har avvist forsøk på å sette inn eksterne representanter for å styre institusjonene, og at det har vært en kraftig mobilisering på å svekke ordningen med valgt rektor som øverste styreleder.
-LOs forbund NTL organiserer studenter og ansatte ved universitetene og høyskolene, og vi har tidligere klart å stoppe forsøk fra regjeringen om svekkelse av valgt rektor og forslag om innføring av foretaksmodellen, sier nestleder i NTL, Ellen Dalen. Vi skal mobilisere denne gangen også, og vi skal kjempe for å beholde valgt rektor som styreleder, avslutter Ellen Dalen.
NTL er også glad for at flere av dagens valgte rektorer så raskt har gått ut og avvist dette forslaget. Både rektor ved UiO, Svein Stølen og rektor ved UiB Dag Rune Olsen har gått sterkt imot dette. De viser til at for å lede sterke, uavhengige fagmiljøer er styreleder avhengig av tillit og innsikt i fagmiljøene og forskernes hverdag. En valgt rektor har denne tilliten, og forvalter den til daglig i sitt virke som rektor. Dette kan vi slutte oss helt til, sier Ellen Dalen i NTL og Julie Lødrup i LO.
Kontakter
Jenny Ann HammerøAvdelingsleder / Informasjonssjef
Tel:916 99 817jah@lo.noOm LO
Landsorganisasjonen i Norge (LO) er Norges største arbeidstakerorganisasjon. Over 970 000 medlemmer er organisert i fagforbund som er tilsluttet LO.
Følg pressemeldinger fra LO
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra LO på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra LO
Skal sjekke at sommervikarer over hele landet har ordnede arbeidsforhold23.6.2025 07:02:02 CEST | Pressemelding
Hver sommer går tusenvis av unge ut i sin første sommerjobb. I dag starter LOs sommerpatrulje, som hvert år reiser rundt og sjekker om norske ungdommer får et trygt og rettferdig første møte med norsk arbeidsliv.
Bekymret for eksportmål etter budsjettkutt20.6.2025 20:59:16 CEST | Pressemelding
Budsjettavtalen på Stortinget om Revidert nasjonalbudsjett innebærer et kutt på 25 millioner kroner til satsingen Hele Norge eksporterer. Det tilsvarer nær 25 prosent reduksjon i bevilgningene. Nasjonalt eksportråd uttrykker bekymring for hvilke konsekvenser dette vil få for de strategiske eksportsatsingene. Det sender feil signal i forhold til regjeringen ambisjon om å øke fastlandseksporten med 50 prosent innen 2030.
Ber Stortinget om mineralløsning11.6.2025 11:04:38 CEST | Pressemelding
I morgen avgjør Stortinget hvordan ny minerallov skal se ut. Det er bred enighet på Stortinget om at loven skal få fart på undersøkelser og utvinning av kritiske mineraler i Norge. Likevel har det vært full uenighet om lovforslaget.
– Innfør Norgespris nå28.5.2025 13:12:01 CEST | Pressemelding
LO vil berømme regjeringen for å innføre Norgespris på strøm. Dette er et viktig grep som gir husholdningene mer trygghet i møte med et urolig strømmarked, og sikrer stabile strømregninger.
Unge kan nå kontakte LOs sommerpatrulje!19.5.2025 13:52:41 CEST | Pressemelding
Er pauserommet et bøttekott? Hva kan sjefen kreve at du stiller opp på? Kan arbeidsgiver overvåke deg på jobb? Det er ikke alltid lett å vite hvordan ting henger sammen når du er ny i arbeidslivet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom