LO imot forslaget om å avskaffe rektor som styreleder
14.2.2020 11:40:46 CET | LO | Pressemelding
- LO støtter mindretallet og vil at rektor være styrets leder, sier LOs 1. sekretær Julie Lødrup. Det vil sikre faglig ledelse i styringen av universitetene og høyskolene, og sikrer en styreleder med grunnleggende innsikt i universitets- og høyskolesektorens egenart og legitimitet fra de ansatte og studentene ved institusjonen.
LO viser til at fagforeningene for de ansatte tidligere har avvist forsøk på å sette inn eksterne representanter for å styre institusjonene, og at det har vært en kraftig mobilisering på å svekke ordningen med valgt rektor som øverste styreleder.
-LOs forbund NTL organiserer studenter og ansatte ved universitetene og høyskolene, og vi har tidligere klart å stoppe forsøk fra regjeringen om svekkelse av valgt rektor og forslag om innføring av foretaksmodellen, sier nestleder i NTL, Ellen Dalen. Vi skal mobilisere denne gangen også, og vi skal kjempe for å beholde valgt rektor som styreleder, avslutter Ellen Dalen.
NTL er også glad for at flere av dagens valgte rektorer så raskt har gått ut og avvist dette forslaget. Både rektor ved UiO, Svein Stølen og rektor ved UiB Dag Rune Olsen har gått sterkt imot dette. De viser til at for å lede sterke, uavhengige fagmiljøer er styreleder avhengig av tillit og innsikt i fagmiljøene og forskernes hverdag. En valgt rektor har denne tilliten, og forvalter den til daglig i sitt virke som rektor. Dette kan vi slutte oss helt til, sier Ellen Dalen i NTL og Julie Lødrup i LO.
Kontakter
Jenny Ann HammerøAvdelingsleder / Informasjonssjef
Tel:916 99 817jah@lo.noOm LO
Landsorganisasjonen i Norge (LO) er Norges største arbeidstakerorganisasjon. Over 970 000 medlemmer er organisert i fagforbund som er tilsluttet LO.
Følg pressemeldinger fra LO
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra LO på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra LO
LO er bekymret for signalene fra Norges Bank26.3.2026 11:06:19 CET | Pressemelding
Torsdag holdt Norges Bank styringsrenta uendret, men varselet samtidig nye renteøkninger dersom veksten i energiprisene fortsetter.
Omstillingskommisjon - Viktigst er å holde folk i jobb20.3.2026 11:43:13 CET | Pressemelding
- Det er bra med en omstillingskommisjon og en kunnskapsbasert tilnærming til hvordan vi som samfunn best håndterer helt nødvendig omstilling, sier LO-leder Kine Asper Vistnes.
LO: - Nok en viktig seier for tusenvis av deltidsansatte19.3.2026 14:45:05 CET | Pressemelding
Hedmarken og Østerdal tingrett har i dag, i likhet med Søndre Østfold tingrett i en tidligere sak, slått fast at deltidsansatte har rett til overtidsbetalt for arbeid utover avtalt stillingsprosent.
LO inviterer til presseseminar om tariffoppgjøret2.3.2026 10:02:21 CET | Pressemelding
17. februar vedtok LOs representantskap kravene til årets tariffoppgjør. 9. mars inviterer vi til presseseminar om oppgjøret.
Sykelønn er ikke årsaken til sykefraværet26.2.2026 09:00:21 CET | Pressemelding
NAV‑tall viser at sykefraværet er det laveste på tre år. – Det er en myte at sykelønnsordningen er årsaken til sykefraværet, sier LO-nestleder Henriette Jevnaker.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
