LO er blitt enige med Finans Norge
23.5.2023 08:59:00 CEST | Handel og Kontor i Norge | Pressemelding
LO er kommet til enighet med Finans Norge i årets mellomoppgjør for ansatte i finansbransjen. Partene er enige om en ramme på 5,2 prosent, som er i tråd med rammen for frontfaget. Oppgjøret omfatter medlemmer i HK Norge og Fagforbundet.

Vi har blitt enige om en ramme på 5,2 prosent. Det er i tråd med rammen for frontfaget, sier forhandlingsleder for LO Christopher Beckham.
Beckham kan opplyse om at det har vært krevende forhandlinger og stor uenighet om hvor mye av lønnsrammen som skulle gis sentralt og hvor mye som skulle fordeles individuelt via en lokal pott.
I en tid med høy prisvekst og renteoppgang har det vært viktig for LO å få til et godt generelt tillegg til alle, mens Finans Norge ønsket mest til lokal fordeling.
Det gis et generelt tillegg på lønnsregulativets satser/fastlønnen på 2,65 prosent, minimum kr.18 000 per år. Det generelle tillegget gjøres gjeldende med virkning fra 1. mai 2023. Det generelle tillegget utgjør om lag 50% av rammen, slik at det fortsatt er mer å hente lokalt.
Vi oppfordrer nå tillitsvalgte til å ta aktiv del i de lokale forhandlingene og påvirke kriteriene for fordeling, for å sikre at medlemmer som har hatt svak lønnsutvikling blir prioritert, sier Beckham.
Nøkkelord
Kontakter
Gjermund Skaar
Tel:92217700gsk@hkinorge.noHåkon Randgaard MikalsenKommunikasjonsrådgiverHK Norge
Tel:95009789Tel:95009789hakon.randgaard.mikalsen@hkinorge.noOm oss
HK i Norge er en arbeidstakerorganisasjon for ansatte i privat sektor. Medlemmene våre jobber blant annet innen handel, luftfart, kontor, finans og servicevirksomhet. Med rundt 79.000 medlemmer er vi i dag LOs tredje største forbund. HK i Norge jobber for at medlemmene våre skal ha trygge arbeidsplasser og gode lønns- og arbeidsvilkår.
Følg pressemeldinger fra Handel og Kontor i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Handel og Kontor i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Handel og Kontor i Norge
HK Norge og NHO ble enige7.6.2026 09:26:44 CEST | Pressemelding
Etter 9 timer på overtid, ble HK Norge og NHO Service og Handel enige i mekling på Handelsoverenskomsten.
Brudd i forhandlingene mellom HK Norge og NHO Luftfart2.6.2026 22:22:05 CEST | Pressemelding
Det er brudd i forhandlingene med NHO på overenskomsten som omhandler de som jobber i luftfarten. Lønnsoppgjøret går nå til mekling.
Fare for storstreik på IKEA, ODA og Bli Vakker2.6.2026 12:03:34 CEST | Pressemelding
HK Norge varsler streikeuttak hos flere store merkenavn i Norge. HK Norge skal møte NHO Service og Handel til mekling på lørdag 6. juni. Blir det ikke enighet så blir det streik fra søndag 7. juni.
Brudd i forhandlingene mellom HK Norge og NHO26.5.2026 23:15:55 CEST | Pressemelding
HK Norge og NHO kom ikke til enighet i årets forhandlinger om Standardoverenskomsten. Avstanden mellom partene ble for stor og lønnsoppgjøret går nå til mekling.
Nå kan du handle med god samvittighet22.5.2026 14:01:58 CEST | Pressemelding
En ny oversikt viser deg hvilke butikker i ditt område som har tariffavtale, og dermed ordna forhold for de ansatte.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom