Listen over VM-aktuelle norske utøvere til Herning er klar:
30.6.2022 12:02:45 CEST | Norges Rytterforbund | Pressemelding

Seks sprangryttere på listen – fem får dra
Seks navn står på listen over sprangryttere: Marie Valdar Longem (Bærum Rideklubb), Victoria Gulliksen (Drammen og Omegn Rideklubb), Geir Gulliksen (Drammen og Omegn Rideklubb), Marit Haarr Skollerud (Brunlanes og Stavern Rideklubb), Cecilie Hatteland (Soma Ryttersportsklubb) og Johan-Sebastian Gulliksen (Drammen og Omegn Rideklubb).
-Vi har seks ryttere på listen, fem av disse vil bli tatt ut. Lagene i VM består av fire ryttere, den rytteren som i Herning blir den femte rytteren vil kunne delta der i 3*-stjerners klasser som arrangøren setter opp, forteller Nina.
Norsk dressurlag for første gang siden 2014
På dressursiden er det tre ekvipasjer som står med grønn hake for VM-kvalifikasjon ved seg i databasen til FEI: Isabel Freese (Ellingsrud Rytterklubb), Trude Hestengen (Spydeberg Rideklubb) og Mathilde Klaesson (Skedsmo Rideklubb).
-I og med at det for dressurens del er snakk om tre stykker som er kvalifiserte, så er det også disse tre som også vil bli tatt ut – disse tre skal alle til VM, sier Nina. – Tre stykker er nok til et lag, og vi er utrolig stolte over at Norge nå stiller med et lag til et mesterskap. Sist gang vi gjorde det var i Normandie i 2014!
Fire pararyttere er sikret deltagelse
Som for dressurens del er også listen over nominerte pararyttere lik den listen som vil bli sendt inn til såkalt «definite entry» - altså de rytterne som skal delta.
Pararytterne som har oppgavene i Herning foran seg er Jens Lasse Dokkan (Hasle Hestesportsklubb) – med Cypres som reservehest, Ann Cathrin Lübbe (Atlungstad Rideklubb), Anita Hennie Johnsen (Bruråk Hestesportsklubb) og Stine Skillebekk (Asker Rideklubb). Hjemmereserve blir Hege Størseth (Trondheim Rideklubb).
Håpet er en utøver i voltige også
Når mesterskapet i Herning går i gang 6. august, står fire ulike grener på programmet. I tillegg til sprang, dressur og paradressur skal det også deles ut medaljer til de som kåres til verdens beste innen voltige. Enn så lenge er det en liten mulighet for at Norge også vil representeres i denne grenen. Kristine Åssveen (Søndre Nordstrand Rideklubb) med hesten HH’s Czardas og Lilly Weldingh som longør skal førstkommende helg delta ved CVI3*-stevnet på Flyinge, hvilket er siste kvalifiseringsmulighet før fristen for å levere liste over nominerte utøvere går ut mandag 4. juli.
-Vi krysser fingrene for denne trioen og håper at vi på mandag kan meddele FEI at Norge også har en representant i denne grenen, sier sportssjefen.
Nøkkelord
Kontakter
Nina JohnsenSportssjef
Tel:452 32 211nina.johnsen@rytter.noBilder

Om Norges Rytterforbund
Norges Rytterforbund ble stiftet 10.desember 1915 og med rundt 32 500 medlemmer er i dag det 11 største særforbundet i NIF. Tilsluttet NRYF er det ca 340 klubber, og 17 kretser. NRYF bygger sine aktiviteter på idrettens grunnverdier. All idrettslig aktivitet skal bygge på grunnverdier som idrettsglede, fellesskap, helse, ærlighet og dyrevelferd. Videre skal alle aktiviteter i regi av NRYF tilrettelegges på en slik måte at sikkerheten settes i høysetet.
Følg pressemeldinger fra Norges Rytterforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Rytterforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Rytterforbund
Lyngvær sikret norsk finaledrøm1.3.2026 17:50:17 CET | Pressemelding
Oda Charlotte Lyngvær tok en fantastisk andreplass i årets siste kvalifisering i Longines FEI Jumping World Cup™ i Helsinki søndag – og sikret samtidig at Norge for første gang har to ryttere i finalen.
Johan-Sebastian Gulliksen mot World Cup-finale18.1.2026 20:50:40 CET | Pressemelding
Hans far og hans søster har vært der – nå blir det Johan-Sebastians tur. Med fjerdeplass i dagens kvalifisering i Leipzig er Johan-Sebastian Gulliksen så godt som sikret en plass i World Cup-finalen i sprangridning i Texas i april.
Basel-bragd styrker finalehåpet11.1.2026 18:48:13 CET | Pressemelding
Johan-Sebastian Gulliksen leverte nok et toppresultat i Longines FEI Jumping World Cup, da han red inn til tredjeplass i dagens runde i Basel sammen med Equine America Harwich VDL.
World Cup-poeng til Isabel Freese i London19.12.2025 21:19:06 CET | Pressemelding
Isabel Freese leverte en sterk prestasjon i fredagens FEI Dressage World Cup™ Freestyle ved London International Horse Show og red inn til tredjeplass sammen med hingsten Total Hope OLD. Med pallplasseringen brøt den norske ekvipasjen den britiske dominansen og sikret seg viktige World Cup-poeng i kampen om en plass i finalen i Texas i april.
Topprestasjon: Andreplass i World Cup til Oda Charlotte Lyngvær7.12.2025 22:21:10 CET | Pressemelding
Oda Charlotte Lyngvær leverte en av karrierens sterkeste prestasjoner da hun søndag tok en imponerende andreplass i World Cup-kvalifiseringen i spanske A Coruña. Dette kom bare ett døgn etter at rytteren fra Skedsmokorset sikret femteplass i Grand Prix-klassen på samme arena.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
