Lever med fyrverkeriskader

Som ung var Hadaoui som gutter flest opptatt av fyrverkeri.
- Som barn elsket jeg raketter. Vi handlet inn raketter til den store gullmedalje og gledet oss til å fyre de opp. Da jeg vokste opp på 90-tallet hadde vi pinneraketter som vi brukte å skyte opp. For oss gutta var det spesielt gøy å holde rakettene i hendene og skyte de mot hverandre. Fordi vi var unge og dumme så forstod vi heller ikke alvoret, ikke før jeg ble skadet, forteller Hadaoui.
En nyttårsaften da Hadaoui var 13 år skjedde det som ikke skulle skje. Guttene skjøt raketter mot hverandre og en av dem var på vei rett mot ansiktet hans.
- Jeg så raketten komme mot meg og jeg klarte å snu hodet slik at raketten traff øret mitt. Jeg fikk en skade i øret som gjør at jeg fremdeles bare hører 70 prosent på det ene øret. Heldigvis traff den øret og ikke øynene. Hadde den truffet øynene så hadde jeg mest sannsynlig ikke kunnet se i dag, sier Hadaoui.
I 2008 ble forbudet mot pinneraketter innført i Norge, noe som har ført til at antallet skader som følge av fyrverkeri har gått ned. Likevel er det årlig flere alvorlige skader som følge av fyrverkeri. I snitt er det hvert år 15 personer som får øyeskader grunnet fyrverkeri. Av de 10 som ble skadet ved inngangen til 2021, var tre av ti alvorlig skadet, og de øvrige syv var moderat alvorlige (kilde: Haukeland Universitetssykehus). Felles for de som har pådratt seg øyeskader ved bruk av fyrverkeri de siste årene er at ingen har brukt beskyttelsesbriller.
- Det er så utrolig viktig at alle tar på seg beskyttelsesbriller! Jeg synes vi skal gjøre det til en trend. Vi bruker briller om sommeren mot sola og nå er det på tide at vi også bruker briller når vi skal ut på nyttårsaften. Jeg kommer til å bruke briller hele nyttårsaften, sier Hadaoui.
Norsk brannvernforening anbefaler alle å bruke beskyttelsesbriller på nyttårsaften.
- Vi har i en årrekke oppfordret publikum til å bruke beskyttelsesbriller ved oppskyting av fyrverkeri nyttårsaften. Det er veldig viktig å huske på. I tillegg ønsker jeg å minne om aldersgrensen på 18 år for kjøp og bruk av fyrverkeri. Kategori 1 produkter, som små stjerneskudd, har 12-årsgrense, sier Rolf Søtorp, administrerende direktør i Norsk brannvernforening.
Trygg bruk av fyrverkeri er tema i Norsk brannvernforening sin nasjonale kampanje #jegvilse. Kampanjen varer fra 27. til 31. desember, og årets hovedfokus er bruk av beskyttelsesbriller i forbindelse med oppskyting av fyrverkeri.
Brannvernforeningens råd om trygg bruk av fyrverkeri:
https://brannvernforeningen.no/gode-rad/jul-og-nyttar/trygg-bruk-av-fyrverkeri/
Nøkkelord
Kontakter
Mari Bræin FaabergAvdelingsleder samfunnsansvarBrannvernforeningen
Pressekontakt
Bilder



Lenker
Om Brannvernforeningen
7. november 2023 var det 100 år siden Brannvernforeningen ble grunnlagt. Med visjonen brannvern for alle og målet om at ingen skal omkomme i brann, har Brannvernforeningen vært en pådriver for økt brannsikkerhet i Norge siden 1923.
Gjennom 100 år har Brannvernforeningen jobbet for å verne liv, helse, miljø og materielle verdier mot brann og eksplosjon og mot ulykker med farlig stoff. Som en ideell og uavhengig stiftelse, samarbeider vi tett med myndigheter, brannvesen, forsikring og andre sentrale aktører mot de samme målene.
Kunnskap og bevissthet om brannvern bidrar til å redde liv, miljø og verdier. Derfor er Brannvernforeningens viktigste oppgave å forebygge branner gjennom å opplyse om hvilke tiltak den enkelte kan gjøre for å unngå brann, samt tilføring av kompetanse og informasjon om hvorfor branner oppstår.
Brannvernforeningen er organisert som en selveid privat stiftelse, som arbeider ut fra et ideelt formål. Alle inntekter går til brannforebyggende arbeid og videreutvikling av organisasjonen.
Følg pressemeldinger fra Brannvernforeningen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Brannvernforeningen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Brannvernforeningen
Ny administrerende direktør i Brannvernforeningen22.5.2025 12:03:00 CEST | Pressemelding
Ari Soilammi er ansatt som ny direktør i Brannvernforeningen. Han kommer fra stillingen som utviklingssjef i Rådgivende Ingeniørers Forening (RIF), hvor han har arbeidet siden 2013, med ansvar for blant annet faglig og kommersiell utvikling og bransjedialog med sentrale kundegrupper og offentlige etater.
1 av 4 brannskadde er små barn – påsken er risikotid10.4.2025 14:28:06 CEST | Pressemelding
Nesten 3 000 barn under ti år ble brannskadd i Norge i fjor. Brannvernforeningen advarer om økt risiko i påsken.
13 personer døde i brann i første kvartal1.4.2025 13:50:57 CEST | Pressemelding
I løpet av første kvartal av 2025, har 13 personer omkommet i brann i Norge. Det er noe høyere enn snittet for denne årstiden de siste årene, og to flere enn for samme periode i fjor. Den langsiktige tendensen for antallet omkomne i brann er likevel svært positiv.
Rolf Søtorp fratrer som administrerende direktør i Brannvernforeningen13.1.2025 16:46:01 CET | Pressemelding
– I et fellesmøte 13. januar orienterte styreleder Hildegunn Bjerke og administrerende direktør Rolf Søtorp de ansatte i Brannvernforeningen om at Søtorp har bedt styret om å fratre sin stilling. Styret respekterer hans beslutning, og i fellesskap er det avtalt at hans siste arbeidsdag blir 31. januar 2025.
Trygg nyttårsfeiring starter med bruk av beskyttelsesbriller25.12.2024 10:45:00 CET | Pressemelding
Etter nyttårsfeiringen i fjor ble det registrert ti øyeskader. Fem alvorlige og fem moderat alvorlige skader. Lettere øyeskader som blir behandlet ved legevakt regnes ikke med i oversikten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom