Lettere å planlegge bilferie i sommer
26.6.2021 10:00:00 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
− Veikartet gjør det lettere å være turist. Det blir lettere å dra på tur når du kan planlegge reisen din, sier Audun Pettersen i Innovasjon Norge.
Få sidemannen til å sjekke www.vegvesen.no/trafikk når dere er på reise! På Vegvesenets kart kan dere holde øye med ferjekøer, veiarbeid, neste ladeplass, nasjonale turistveier og neste rasteplass.
Satser stort på bedre fremkommelighet
- I Statens vegvesen satser vi stort på å bedre fremkommeligheten på de norske veiene og gjøre reisen din mer forutsigbar, sier Jacob Trondsen i Statens vegvesen.
Det er satt opp nye webkamera på noen av de mest trafikkerte ferjekaiene i Norge i tillegg til de 650 kameraene som finnes langs veier, steder og kaier allerede.
− Norge har mye flott å by på og alle i reiselivsnæringen er godt tjent med at turistene enkelt finner fram og får den informasjonen de behøver for å ha en fin ferie langs norske veier. Derfor er det flott at Statens vegvesen nå synliggjør dette i sin kartløsning, sier Audun Pettersen i Innovasjon Norge.
Ladestasjoner synlig i kartet
Pettersen trekker særlig frem synliggjøringen av ladestasjoner i den nye løsningen som et viktig tiltak for å få et mer bærekraftig reiseliv.
- Mange kvier seg for å legge ut på bilferie i Norge med elbilen, fordi det har vært utfordrende å vite hvor ladestasjonene befinner seg. At Statens vegvesen nå forenkler dette er også godt nytt for miljøet, sier Pettersen.
Hurtigladere over nesten hele landet
Også Norsk elbilforening er fornøyd med at den nye kartløsning gjør det enklere å være ferierende elbilist.
− Det er flott at Statens vegvesen bidrar til å vise alle tilgjengelige ladestasjoner i sin kartløsning slik at de som vurderer elbil kan se at det finnes hurtigladere nær sagt over hele landet, sier generalsekretær Christina Bu i Norsk elbilforening. Det finnes 3500 hurtigladere i Norge, ifølge ladestasjonsdatabasen Nobil.
Dette er nytt i veikartet
www.vegvesen.no/trafikk gir fra i dag informasjon om:
- Nye webkamera på de mest trafikkerte ferjekaiene i nord
- Alle landets rasteplasser, nasjonale turistveier og ladeplasser
- Veiarbeid i fremtid og planlegge reisen deretter
- Mer informative trafikkmeldinger
Kontakter
Frida Gunnestad JohansenSeniorrådgiver KommunikasjonStatens vegvesen Vegdirektoratet
Tel:950 51 988Frida.gunnestad.johansen@vegvesen.noBilder

Lenker
Om Statens vegvesen
Statens vegvesens leder an i utviklingen av et framtidsrettet, effektivt, miljøvennlig og trygt transportsystem. Vi bygger, drifter og vedlikeholder landets riksveier, og vi tar vare på helheten gjennom vårt nasjonale ansvar for beredskap på veg og ved utvikling av tydelig regelverk og standarder for alle.
Gjennom arbeid og tilsyn med trafikanter og kjøretøy, ny teknologi og utvikling av digitale tjenester sikrer vi trafikantene og næringslivet en tryggere, enklere og grønnere reisehverdag.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
E6 Raudhammartunnelen åpner for normal trafikk29.3.2026 17:02:45 CEST | Pressemelding
Opprydningsarbeidet vil fortsette på nattestid.
Raudhammartunnelen på E6 åpner for regulert trafikk28.3.2026 13:24:20 CET | Pressemelding
Veien åpner for regulert trafikk med ledebil i dag kl. 13:45.
Statens vegvesen jobber for fult for å kunne åpne tunnelen med regulert trafikk på E6 i Raudhammartunnelen i løpet av morgendagen27.3.2026 19:51:21 CET | Pressemelding
I tillegg settes det opp nytt fergesamband etter tunnelbrannen i Sørfold natt til fredag.
Raudhammartunnelen: Midlertidig unntak fra kjøre- og hviletid27.3.2026 17:08:03 CET | Pressemelding
Som følge av bussbrannen i Raudhammartunnelen på E6 i Sørfold i Nordland har Vegdirektoratet besluttet midlertidige unntak fra reglene om kjøre- og hviletid.
Påkjøringsrampe mot E18 Kristiansand fra Fornebu stenger etter påske27.3.2026 15:16:37 CET | Pressemelding
I forbindelse med arbeidet med det nye Fornebukrysset blir det omkjøring via Lysaker for de som kjører fra Fornebu og i retning Sandvika og Kristiansand.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
