Landsdekkende tilbud av Kontanttjenester i butikk
28.4.2021 11:12:17 CEST | Vipps | Pressemelding
− Selv om andelen kontanter i omløp fortsetter å synke er det fortsatt et behov for både innskudd og uttak. Ved å benytte den eksisterende infrastrukturen til BankAxept kan vi tilby en effektiv tjeneste til bankene, som er både trygg, sikker og veldig enkel ved at kort og PIN-kode benyttes, sier Hanne Kjærnes, kommunikasjonssjef i Vipps AS.
For å hjelpe bankene med kontanthåndtering over hele landet har Vipps AS etablert Kontanttjenester i butikk, som bruker infrastrukturen til BankAxept for å ivareta enkelt innskudd og uttak av kontanter i dagligvarebutikker. NorgesGruppen har vært med på samarbeidet siden start, og tilbyr nå tjenesten i mange Meny, Kiwi, Spar/Eurospar og Joker. og flere kjeder ønsker nå å bli med. Det betyr at du både kan sette inn eller ta ut kontanter enkelt på en butikk i nærheten av deg, enten du bor i sør eller nord, eller midt i.
− Betalingsvanene våre har endret seg stort under pandemien og vi har blitt langt mer digitale, men til tross for hva man skulle tro har faktisk andelen uttak vært høyere enn innskudd siden tjenesten ble lansert. Totalt har over tre milliarder kroner blitt flyttet gjennom Kontanttjenester i butikk hittil i år, og det viser jo tydelig at nordmenn har et behov for kontanter fortsatt, sier Hanne Kjærnes i Vipps AS.
Kontanttjenester i butikk kan brukes av både personer og bedrifter. De fleste norske bankene tilbyr tjenesten til sine kunder, som har erstattet Post i butikk. Et kart over hvor Kontanttjenester i butikk tilbys finner du her.
Hvordan fungerer det?
- Se etter skilt med Kontanttjenester i butikk. Si fra at du ønsker å sette inn penger eller ta ut penger.
- Tæpp eller sett inn BankAxept-kortet ditt i betalingsterminalen og tast PIN-koden din.
- Sjekk at beløpet du setter inn eller tar ut stemmer. Da er kontantene i boks!
Kort om tjenesten:
- Maksimalt innskudd er kr. 20.000, uttak kr. 10.000.
- Du kan sette inn 25 mynter per valør, dvs. 1-kroner, 5-kroner, 10-kroner, 20-kroner.
- Du må ha med kortet ditt og taste PIN-kode hver gang.
- Du kan ta ut/sette inn på kontoen som er knyttet til kortet.
- Følger butikkens åpningstider.
- Du trenger ikke handle for å bruke tjenesten.
- Du kan tæppe, uansett beløp.
- Du kan ikke kjøpe vekslepenger.
Nøkkelord
Kontakter
Hanne KjærnesKommunikasjonssjef Vipps
Tel:+47 997 41 263hanne.kjaernes@vipps.noLenker
Om Vipps
Hei, vi er Vipps!
Vi gjør det veldig, veldig enkelt å sende penger, handle på nett, logge inn, ta oppgjøret, sende gaver, gi til veldedighet, samle inn penger, lage ønskelister, betale regninger, tæppe i butikken og betale på loppis.
Fordelt på fire kontorer i Norge, Danmark og Finland jobber vi med teknologi, produktutvikling, tall, sikkerhet, design, markedsføring og mye, mye mer – alltid med kjærlighet for forenkling 🧡
Følg pressemeldinger fra Vipps
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Vipps på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Vipps
Vipps snakker nå grønlandsk9.3.2026 08:02:00 CET | Pressemelding
Vippsere kan nå bytte appspråk til grønlandsk. I tillegg kan de vippse til grønlandske telefonnumre.
Vipps-rekorder på julaften25.12.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
På julaften vippset nordmenn hverandre mer enn 1,8 millioner ganger. Totalt sendte vi 1,83 milliarder kroner til venner og familie.
KI-Olga tar rotta på proffe svindlere9.12.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Vipps har så å si lukket døra for en av de mest alvorlige formene for sosial manipulasjon: vippsprofil-kapring. Det skjer takket være «Olga», Vipps’ egen KI-modell, som i snart to år har jaktet på svindelforsøk.
Dobbel Vipps-rekord på Black Friday30.11.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Aldri før har nordmenn handlet for mer og gjennomført flere betalinger med Vipps på nett i løpet av ett døgn.
Vipps tester AI-assistent gjennom Black Week26.11.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Denne uken tester Vipps en ny AI-assistent som skal gjøre det enklere å finne trygge og gode Black Week-tilbud og gaveideer. AI-assistenten er et resultat av samarbeid mellom Vipps, Klarna-eide Pricerunner og FINN.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
